Araba İle Güney Fransa Turu

Cote d’azur da gezilecek yerler

Açıkçası Amerika tatilimden sonra beni en çok heyecanladıran araba ile güney Fransa turu tatilimiz oldu. Çünkü, bölgeyi az çok biliyorsanız inanılmaz güzel bir güzergah ve her biri birbirinden hareketli, eğlenceli şehirler. En önemlisi ise deniz olan bir tatil. Ben genelde deniz olan yerleri hep daha çok sevmişimdir. Çünkü, deniz olunca havası daha güzel oluyor, ortamı daha güzel oluyor, kısacası deniz varsa eğlence vardır, deniz varsa hareket vardır.

Araba İle Güney Fransa Turu

Güney Fransa tatilinin aslında diğer bir adı cote d’azur diye de geçiyor. Cote d’azur da gezilecek yerler ise birbirine çok yakın ve Fransız rivierası diye geçen sahil şeridinde yer alan son derece keyifli güzergahlar.

Güney Fransa Nice

Elbette güney Fransa denilince akla ilk gelen isim Nice oluyor. İnsanlar hatta bu güzergaha güney Fransa Nice bile diyorlar. Çünkü, Nice bu güzergahın adeta göz bebeği. Açıkçası gezdiğim ve gördüğüm bu güzergah üzerindeki şehirler arasında ben de en çok Nice’yi beğendim diyebilirim.

Bizim yaptığımız güney Fransa gezimizi kısaca anlatacak olursam. Biz, aslında uzun bir tatil planladık. Ayrıca yanımızda kızımız da vardı ve onun da gönlünü yapmak istedik. Bu nedenle bizim tatilimiz güney Fransa artı Münih, legolend, Paris ( disneyland ) ve Amsterdam oldu. Bir şehirde bir günden fazla kalamayanlardanım sanırım. Ancak bu güzergahta elbette başrol güney Fransaydı. Tatilimizin en çok zamanını oraya ayırdık. Biz, uçakla Münih’e indik, çünkü Münih’e çok yakın olan legolende götürdük kızımızı.

Sizin planlarınız tamamen güney Fransa bölgesi ise o zaman siz Nice’e inebilirsiniz. THY’nın Nice’e seferleri var ve oldukça da sık bildiğim kadarıyla. Arabanızı da buradan kiralayıp Nice ve etrafındaki diğer şehirleri rahatlıkla gezebilirsiniz. Hepsi birbirine yakın ve oldukça da kolay ulaşımları.

Cote d'azur da gezilecek yerler

Biz, Münih’ten kiraladığımız araba ile önce legolend ve oradan da Nice’ye geçtik. Size önerim eğer imkanınız varsa üstü açık lüks araba kiralayın bu güzergah için. Çünkü, gerçekten bu güzergahta üstü açık araba ile gezmek anlatılmaz yaşanır.

Bizim bu bölgede ilk durağımız Nice oldu. Nice, gerçekten çok güzeldi, çok beğendim. Tam bir tatil şehri. Her yer palmiye, şirin güzel kaffeler yani anlayacağınız kesinlikle çok keyifli bir yer. Benim doyamadığım yerlerden biri. Harika bir sahil şeridi var. Kocaman yürüme alanı, geniş bir caddesi ve cadde etrafında kaffelerin olduğu çok güzel bir yürüyüş yolu var.

İç kısımlarda ise bizdeki bağdat caddesini andıran çok ama çok keyifli bir alışveriş caddesi var. Şehir bir yaz tatili şehri olmasına rağmen hem gündüz, hem de akşam oldukça kalabalıktı. Bu arada sezon burada yazın başlıyor ve yazın hem oteller dolu oluyor hem de fiyatlar katlanıyor, hava da oldukça sıcak oluyor. Biz ağustosta gittik ve bu dediğim olumsuzlukların hepsini tek tek yaşadık. Nice ile ilgili daha detaylı yazımı burada anlattım.

Güney Fransa Nice

Nice’den Monaca gitmek

Nice şehrinden Monaco’ya gitmek çok ama çok kolay. Mesafeleri çok yakın. Biz çok kısa bir sürede ve oldukça güzel bir yoldan gittik. Açıkçası Monaco’nun kendine has bir havası var. Daha çok kumar şehri olarak adalandırılıyor burası da. Sokaklar tertemiz, insanları çok kaliteli, yemyeşil güzel bir şehir ama ben Nice’yi kesinlikle çok daha fazla beğendim. Monaco yazımı detaylı olarak burada anlattım.

Nice ve Cannes arası

Nice, Cannes ve Monaco’nun tam ortasında kalıyor. Bu nedenle biz Monaco’yu görmeye gidelim dediğimiz aynı gün Cannes’i de görelim diyemiyorsunuz. Bir günümüzü Monaco’ya, diğer günümüzü de Cannes’e ayırdık. Cannes yolu ise inanılmaz keyifliydi. Sahil boyunca gidiyorsunuz. Biraz dur kalk oluyor ama etrafınız o kadar güzel ki bakmaya doyamıyorsunuz. Ancak Cannes bana biraz şişirilmiş bir yer gibi geldi. Malum bildiğiniz şu ödül törenlerinin falan yapıldığı kırmızı halı muhabbetinden dolayı. Elbette deniz ve sahil bölümü çok güzel ama ben gene de Nice’yi buradan da çok daha fazla beğendim. Cannes’i detaylı olarak burada anlattım.

Nice Saint tropez arası

Biz, Saint tropez’e son gün geçtik. Buranın küçük bir çarşısı var, dar ve sevimli bir kaç ara sokak var. Bir sahil şeridi var ve bana çok iç açıcı gelmedi. Aslında burası da biraz şişirilmiş ve adeta markalaşmış yerlerden biri gibi geldi. Kötü değil kesinlikle ama çok da abartıldığı kadar beni etkilemedi. Şirin sevimli bir tatil beldesi. Yolunuz düşerse gene de görün derim. Biz gittiğimizde hava çok sıcaktı ve gezmekte oldukça zorlandık. Bu bölgeye gelecekseniz mevsime aman dikkat derim. Saint tropez’i burada detaylı bir şekilde anlattım.

Otel rezervasyonlarınızı booking'den yapabilirsiniz.
 

Ozgul Sunar

En büyük tutkusu seyahat etmek olan bir yay burcu kadını ve gördüklerini anlatmaktan keyif alan bir gezgin :)

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.