Nice’de Yeme İçme

Fransa Nice’de ne yenir?

Bilirsiniz Fransa yemekleri ile tüm dünyada nam salmış bir ülkedir. Acaba Nice’de bir fransız şehri olarak bizi lezzet konusunda tatmin eder mi diye endişelerimiz vardır. Nice’de yeme içme denilince aslında karşınıza bir Paris gibi bir sürü şık restaurant alternatifi çıkmıyor. Elbette içlerinde güzel restaurantlar da var. Ancak Nice açıkçası daha çok farklı lezzetleri ve bana göre biraz da italyan mutfağını tecrübe edeceğiniz bir yer.

Nice'de Yeme İçme

Ben İtalya’da değilim ki, neden bir fransız şehrinde italyan mutfağı deneyeyim demeyin. Emin olun Nice italyan mutfağını çok iyi başarıyor ve en az italyanlar kadar iddialı.

Ben gittiğim her ülkede önce yerel ve meşhur yemekleri tatmayı çok severim. Ancak sonrasında gene döner dolaşır ve burada acaba italyan restaurantı var mı diye araştırırım. Çünkü bana göre yemek konusunda risk sevmeyenler için italyan mutfağı tek çaredir.

Nice’de de tam anlamı ile bunu yaptım. Önce şöyle bir yerel lezzetlerini denedim ama sonrasında burası italyan mutfağında iyi değil miydi hadi deneyelim dedim, ve iyi ki de denemişim. Çünkü hayatımda yediğim en güzel pizzalardan birini burada yedim. Eğer pizza seviyorsanız Nice’de kesinlikle pizza deneyin derim. Ben açıkçası her gün farklı bir yerde denedim ve hepsini de çok beğendim. Yani anlayacağınız hiç öyle özel bir yer aramayın. Bu işi her yerde çok iyi yapıyorlar.

Fransa Nice'de ne yenir

Nice socca yemeği

Gelelim Fransa Nice’de ne yenir konusunda en popüler yiyeceğe. Socca Nice’de en popüler ve nedense en meşhur yiyecek. Socca neyden yapılıyor diye sorarsanız da, cevap olarak size nohut derim. Çok beğeneni de var, nefret edeni de. Bana biraz kuru ve çok lezzetli gelmedi. Ama deneyen bazı arkadaşlarım da beğendi. Yani anlayacağınız göreceli bir tat. Buranın meşhur bir lezzeti olduğu için de buraya gelip de denemeden dönen pek yok.

Socca nohut unundan yapılan ve içerisine sadece yağ ile baharatların konduğu değişik bir yiyecek. Nice’de bir çok yerde var. Fakat en meşhur nerede var derseniz, Chez pipo derim. Burası socca yemek için şehirde en çok tercih edilen en popüler yer. Elbette haliyle çok kalabalık. Bu nedenle kapısında uzun kuyruklar olabiliyor bilginiz olsun.

Socca neyden yapılıyor

Nice salatası

Şehirde gördüğüm diğer bir popüler lezzet ise Nİce salatası oluyor. Bu salata ise domates, salatalık, zeytin, belli yeşillikler ve balık parçalarından oluşuyor. Dilerseniz salatanıza soğan ve yumurta da ekletebiliyorsunuz.

Nice’de Dondurma

Dediğim gibi Nice İtalya’nın çok fazla etkisinde kalmış lezzet anlamında. Şehirde çok güzel doondurmalar yiyebilirsiniz. Dondurmalar elbette taze meyvelerden yapılıyor.

Nice'de Dondurma

Nice’de sahilde yer alan restaurantlarda fransız yemekleri yiyebilirsiniz. Ancak şehir daha çok italyan mutfağının etkisi altında ve bu konuda da kesinlikle çok başarılı. Deniz şehri olmasından ötürü balık ürünleri de çok tüketiliyor. Kalamarından tutun da bir çok balık yemeğine kadar burada bolca bulabilirsiniz. Bunun yanında yukarıda bahsettiğim gibi pizza konusunda kesinlikle ama kesinlikle çok iyiler. Marketlerinde ise meşhur fransız peynirlerini rahatlıkla bulabilirsiniz.

Otel rezervasyonlarınızı booking'den yapabilirsiniz.
 

Ozgul Sunar

En büyük tutkusu seyahat etmek olan bir yay burcu kadını ve gördüklerini anlatmaktan keyif alan bir gezgin :)

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.