Amsterdam Red Light District

Amsterdam’da gezilmesi gereken diğer bir önemli yer ise Amstredam red light district bölgesidir. Amsterdam’da yer alan bu özel bölge alışılmışın dışında sıradışı bazı durumları ile meşhurdur. Bölgenin meşhur olmasının nedeni ise burada serbest olarak yapılan fuhuştur. Ancak fuhuş burada pek çok ülkenin aksine kötü bir durummuş gibi algılanmaz. Tam tersine insanlar burayı turistik bir yer olarak görüp burayı müze gibi gezmeye giderler. Burada yer alan evlerdeki kadınların ise güzellikleri ile meşhur oldukları konuşulur.

Amsterdam Red Light District

Bölge polis tarafından ciddi bir şekilde korunur. Her yerde kameralar vardır ve bu kameralar sayesinde polis burada adeta göz açtırmaz. Bölgenin adı Türkçe olarak Amsterdam kırmızı lambalı evler olarak geçer. Adının böyle anılmasının nedeni ise sokakta yer alan evlerden hava kakarınca dışarıya yansıyan kırmızı ışıktır. Bölgede insanların dikkatini çekmek için sürekli showlar sergilenir. Siz de eğer bu bölgeyi görmeye giderseniz bu showlara denk gelebilirsiniz.

Bölgenin fuhuş ile nam salması sizi yanıltmasın. Çünkü red light disctrit bölgesi aynı zamanda bir yerleşim merkezi olarak da kullanılıyor. Bölgede bolca restaurant ve kafe var. Hatta Amterdam’da yer alan ve oldukça meşhur bir kilise olan oude kerk kilisesi de burada yer alıyor.

red light disctrit bölgesi

Burada fuhuş ciddi anlamda yasal olduğu için her noktada fuhuş ile ilgili birileri karşınıza çıkabilir. Bu nedenle normal bir turistik geziye çıkarmış gibi bir tutum içerisinde gezmeseniz daha iyi olur derim. Burada dikkat etmeniz gereken en önemli husus ise asla fotoğraf çekmemenizdir. Çünkü eğer fotoğraf çekerken yakalanırsanız sorgusuz sualsiz makinanıza el koyabilirler.

Dünyanın pek çok yerinde aşağılanarak isimlendirilen pek çok durum burada sanki bir müzeymiş gibi büyük bir saygı görür. Dediğim gibi buraya her yıl dünyanın her yerinden bir sürü turist geliyormuş. Sokakta adım başı sex shoplar, gay barlar ve evler karşınıza çıkıyor.

Burada yaşayan insanlar ise burada olup bitenlerden hiç rahatsız olmuyorlar ve herkes birbirinin hayatına sonuna kadar saygı duyuyor. Eğer bu meşhur sokağı gezmeye gidecekseniz hava karardıktan sonra gezmenizi öneririm. Hava karardıktan sonra evlerden çıkan kırmızı ışıklar sokakları aydınlatıyor ve ortaya çok değişik bir hava çıkıyor. Evlerin penceresinden oldukça güzel kadınlar en özel kıyafetleri ile dışarıdaki insanlara show sergiliyorlar.

red light disctrit bölgesi hakkında bilgi

Bu bölgeyi gezmeye gidecekseniz gene de yalnız gitmek yerine kalabalık bir şekilde gitmenizi öneririm. Bu arada Amstredam red light district bölgesine ulaşım son derece basittir. Bölgeye Dam meydanından ve Amsterdam tren istasyonundan yaklaşık on dakika kadar yürüyerek rahatlıkla ulaşabilirsiniz. Uzak bir bölgeden gelecekseniz de tramvayı kullanabilirsiniz. Tramvayın damrak caddesi durağında inmeniz yeterli Buradan yürüyerek bölgeye varabilirsiniz.

Otel rezervasyonlarınızı booking'den yapabilirsiniz.
 

Ozgul Sunar

En büyük tutkusu seyahat etmek olan bir yay burcu kadını ve gördüklerini anlatmaktan keyif alan bir gezgin :)

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.