Viyana Votivkirche Kilisesi – Viyana Votiv Kilisesi

Viyana votivkirche kilisesi – Viyana votive kilisesi

Neogotik mimarisi ile son derece güzel bir yapı olan votive kilisesi Viyana’da yer alan önemli kiliselerden biridir. Kilisenin en çok dikkat çeken kısmı ize upuzun kuleleridir. Bu kulenin boyu 99 metredir. Eğer gerçek bir neogotik mimari eserini yakından incelemek istiyorsanız bu kiliseyi görmeye gidebilirsiniz. Masallardan fırlamışçasına bir tarzı var kilisenin. Kilise ünlü Viyana üniversitesinin yanında yer almaktadır.

Viyana-votive-kilisesinin-hikayesi.jpg

 Viyana votive kilisesinin hikayesi

İmparator Franz Joseph’e bir macar tarafından suikast düzenlenir. Ancak Franz bu suikastten büyük bir şans eseri kurtulur. Kardeşi Joseph’in böyle bir suikaste uğramasına çok üzülen ama kurtulduğu için de çok sevinen Arşidük Ferdinand bir şükür amacı ile bu kiliseyi yaptırır. Kilise tanrıya şükür amaçlı yapıldığı için o dönem Viyana’nın en önemli kilisesi olarak kabul edilir. Kilisenin diğer bir özelliği ise dünyada gerçek anlamda gotik tarzda yapılmış kiliselerden sadece birkaçından biridir.

Bu güzel kilisenin inşasında kullanılan para ise o dönem halktan toplanmıştır. Tanrıya şükür amaçlı yapılacak olan bu kilisenin yapımında 300.000’den fazla insan bağış yapmıştır.

Bir çok özel ve güzel yapıda olduğu gibi bu kilisenin de yapımını kimin üstleneceğini belirlemek için bir yarışma düzenlenmiştir ve yarışmayı henüz 26 yaşında olan mimar Heinrch Ferste kazanmıştır.

Otel rezervasyonlarınızı booking'den yapabilirsiniz.
 

Ozgul Sunar

En büyük tutkusu seyahat etmek olan bir yay burcu kadını ve gördüklerini anlatmaktan keyif alan bir gezgin :)

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.