Floransa’da Yeme İçme

Bu buram buram tarih kokan ve her taşın altından bir tarih bir hikaye fışkıran muhteşem şehrin elbetteki yemekleri de kendi gibi özel ve farklı. Floransa’da yeme içme ayrı bir yazı gerektirir ve bu nedenle bu güzel şehirde yemek yenilebilecek yerleri, özel lezzetlerini anlatmaya çalışacağım.

Floransa’da Yeme İçme

İtalyan mutfağını zaten sevmeyen ve beğenmeyen pek yoktur. Kendine has muhteşem tatları ve aromaları olan özel bir mutfaktır. Aslında bizim damak zevkimize ve tarzımıza da en yakın mutfaklardan biridir.

Öncelikle Floransa’da meşhur restaurantlar arasında deneyebileceğiniz bir restaurant olarak size Dantenin evinde yer alan çok şirin ve lezzet açısından sınır tanımayan bir yer önerebilirim. Restaurantın adı Trattoria Del Pennello. Burası son derece sıcak ve son derece samimi bir ortam. Ayrıca yemeklerinin ve tatlılarının lezzeti tüm dünyaya yayıldığı için mekan turist akınına çok sıklıkla uğruyor. Siz de bir akşam yemeğinizi burada keyif içinde yiyebilirsiniz.

Florence: Trattoria del Pennello

Burası tam bir geleneksel lezzetlerin sunulduğu mekan. Garsonlar genelde size menü hakkında fikirler vererek karar vermenizi de kolaylaştırıyor. Lezzetli akşam yemeğinizi yedikten sonra kesinlikle meşhur içecekleri olan espressonuzu ve yanında da dondurmalı profiterolünüzü yemeden kalkmayın. Bu müthiş atmosferde, bu müthiş lezzetlerin içinde kaybolacaksınız.

Floransa’da pizza nerede yenir?

Floransa’da pizza nerede yenir sorarsanız Gusta pizzayı size önerebilirim. Burası arno nehrinin karşı kıyısında kalan bir restaurant. Eğer her yeri istila etmiş turist kalabalığından sıkıldıysanız burası tam size göre demektir.

Gusta Pizza - floransanın en iyi pizzacısı

Bölge fiyat açısından da diğer turistik yerlere nazaran çok daha uygun. Tek sorun ise, buranın lezzetinin başkaları tarafından da keşfedilmiş olması. Bu nedenle kapısında uzun kuyruklar olabiliyor. Ama bu kuyruğu beklemeye değecek bir sonuç yaşıyorsunuz.

İtalya da kullanılan yemek terimleri

İtalyan restoranlarına gidiyorsanız bu terimlere aşinasızdır ama gitmeyenler için yabancı terimler olabilir. Bu nedenle İtalya seyahatinizde menüde göreceğiniz yemek isimlerini içerikleri ile anlatmaya çalışacağım.

Bruschetta nedir?

Her hangi bir İtalyan restoranına girdiğinizde başlangıç menüsünde bu ismi sıklıkla göreceksiniz. Bruschetta sarımsaklı ekmeğin üzerine doğranmış küp küp domates, soğan ve gene üzerine gezdirilmiş zeytinyağı ile servis edilen muhteşem bir İtalyan başlangıç menüsüdür.

Bruschetta nedir - floransada yeme içme

Trattoria ve osteria nedir?

Bu terimi de çok duyacaksınız. Bunun anlamı ise tipik İtalyan lokantası demektir. Yukarıda anlattığım Trattoria Del Pennello böyle bir restauranttır. Yani içerisi samimi ve ailecek işletilen bir İtalyan lokantasıdır. Genelde diğer restaurantlara nazaran daha ekonomik olurlar.

Trattoria ve osteria nedir - floransada yemek yenilecek yerler

Prosciutto nedir?

İtalyanlar domuz etini çok severler ve çok tüketirler. Özellikle pizzalarında fazlaca tüketirler. Prosciutto domuzun budundan ya da kolundan elde edilen etin tuza basılarak kurutulup sonrasında da en az 400 gün bekletildikten sonra tüketilen bir tür ettir. İtalyanlar bu ete İtalyan jambonu derler. Bazı pizzaların altında bu yazıyı göreceksinizdir.

Prosciutto-nedir-floransada-yemekle-ilgili-öneriler.jpg

Floransa’da şarap

Floransa’da eğer alkol tüketmek istiyorsanız burada yer alan şarapların ülkemizdeki şaraplardan çok farklı olduğunu söyleyebilirim. Şarapların bir çoğu ev yapımı ve neredeyse su gibi oldukça hafif. Eğer en lezzetli şarapları sorarsanız İtalyanların tercihi genelde şarap etiketi üzerinde yer alan kale resmi olan şaraplar. Yani İtalyanların küçük sırlarına göre üzerinde kale resmi olan şaraplar çok daha lezzetli ve kaliteli. Resmedilen kale ise chianti kalesi.

floransada şarap - floransada yeme içme

Floransa’da et nerede yenir?

Eğer etçillerdenseniz bu ülkede sıkıntı yaşamayacaksınız demektir. Çünkü her konuda olduğu gibi İtalyanlar et konusunda da son derece iddialıdırlar. Et olarak size Fiorentina Steak yani meşhur Floransa bifteğini tatmanızı önerebilirim.

Fiorentina Steak - floransa bifteği - floransada et yemekleri

Floransa’ya has bir lezzet olan floransa bifteği süt danasının sırtından çıkarılan etin marine edildikten sonra odun kömürü ile ağır ve yavaş bir şekilde uzaktan tütsülenerek pişirilir. Eğer Floransa’ya has et yemeklerini de denemek istiyorsanız klasik bir İtalyan restaurantı olan ve lezzet açısından son derece büyük bir üne sahip olan Ristorante Paoli yi denemenizi öneririm.

floransa Ristorante Paoli - floransanın en iyi et restaurantları

Eğer tatilinizi Floransa’da geçirmeyi planlıyorsanız bu eşsiz şehirde kesinlikle yiyin ve için derim. Çünkü bu lezzetler dünyanın hiçbir yerinde yok. Kendine has bir tarzı olan Floransa mutfağının tadını iyice çıkarmadan sakın dönmeyin.

Floransa’da ucuz yemek

Tüm İtalya şehirlerinde olduğu gibi Floransa’da ucuz yemek konusunda tercih aynı olacaktır. Dilim pizza. Dilim pizza derken aklınıza küçük bir dilim pizza ile nasıl doyarım gelmesin. Çünkü bu dilim pizzalar normal dilimlerden çok daha büyük. Genelde küçük butik tarzda pizzacılardan alabilirsiniz. Hatta bir çoğunun oturacak yeri bile yok, dilimi elinize alıyor ve gidip herhangi bir yerde afiyetle yiyorsunuz. Sadece ucuz yemek değil, zamandan kazanmak ve hızlıca bir şeyler yemek için de bu tarz pizzacıları tercih edebilirsiniz.

Floransa’da yeme içme konusunda biz çok zorlanmadık, çünkü pizza ve makarna çok severiz. Özellikle pizzaları ve makarnaları oldukça lezzetli. Pizzaları güzel ama makarnaları ayrı bir güzel.

Otel rezervasyonlarınızı booking'den yapabilirsiniz.
 

Ozgul Sunar

En büyük tutkusu seyahat etmek olan bir yay burcu kadını ve gördüklerini anlatmaktan keyif alan bir gezgin :)

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.