Sistine Şapeli Kilisesi

Roma seyahatine çıkmadan önce Sistine Şapeli kilisesi hakkında bir sürü yazı okudum ama gidip görmek, kiliseyi yakından görmek kesinlikle çok başka ve çok güzel bir tecrübe oldu. Kilisede en çok Adem’in yaratılışı bölümü ile sistine şapelin tavanlarını ve fresklerini merak ediyordum.

Sistine  şapelin hikayesi

Kilise ile ilgili önce kısa bir bilgi vereyim. Sistine şapel dünyanın bir çok yerinden turistin çok büyük merakla görmeye geldiği vatikan müzesi turunun son durağı. Sistine şapel dünyanın en değerli sanat eserlerine ev sahipliği yapmakta. Ayrıca Vatikan için çok önemli olan papa seçimleri de burada yapılıyor.

Bu değerli yapıda büyülenmemek mümkün değil. Tavandan yerlere kadar adeta her noktasında ayrı bir sanat eserine şahit olacaksınız.

Sistine Şapeli kilisesi - roma rehberi

Sistine şapeline girdiğinizde tarihin en önemli sanatçılarından biri olan Michelangelo’nun büyüsünü sonuna kadar hissedeceksiniz. Çünkü bu özel yapıda yer alan tüm eserleri Michelangelo sadece tek başına ve hiç yardım almadan yapmıştır. Yani burada göreceğiniz her detay onun parmakları arasından özenle çıkmış eserlerdir. Sırf bunun için bile görmeye değer.

Sistine  şapelin hikayesini inceleyecek olursak aslında yapılış amacının çok sıradan olduğunu görüyoruz. Vatikanda bir ibadethaneye ihtiyaç duyulur . Mimar Giovannino De’Dolci o dönem ihtiyaç duyulan ibadethaneyi yaratmak amacı ile burayı dizayn eder.

Sistine Şapeli Kilisesi - vatikan müzeleri

Sistine Şapeli Adem’in yaratılışı

En dikkat çeken ve merak edilen tarafı ise Sistine Şapeli Adem’in yaratılışı bölümü oluyor. Papa sixtus sistine şapelin duvarlarının Hz. Musa’nın hikayelerinin anlatıldığı resimlerle donatılmasını ister. Bu iş için o dönemin ünlü ressamları olan Rosselli, botticelli, perugino gibi isimler çağrılır. Daha sonra bina genişletilmek istenir. Genişletilmeye çalışılan sistine şapelinde sorunlar oluşmaya başlar. Tavanında büyük çatlaklar oluşmaya başlar. Sorunlar büyümeye başlayınca papa Michelangelo dan yardım ister.

Sistine Şapeli Kilisesinin içi

Sistina Şapeli Tavanı

Michelangelo burada kelimenin tam anlamıyla harikalar yaratır ve bu büyük eser özel bir törenle açılır. Gittiğinizde tavanın tam ortasına bakın. Burada göreceğiniz resim yaradılış adlı özel bir resimdir. Michelangelo burada ademin yaratılışını ve tanrıyı resmetmiştir. Sistina Şapeli tavanı ayrı bir sanat eseridir.

Sistine Şapeli yaradılış resmi

Sistine şapeli ne gittiğinizde büyüleneceksiniz. Çünkü Michelangelonun burada son enerjisine kadar ne kadar özverili çalıştığını hemen fark edeceksiniz. Duvarlarda yer alan bu eserler başka hiçbir yerde göremeyeceğiniz etnik bir dokuya sahip. Simgelerin bir çoğu dini simgeler.

Otel rezervasyonlarınızı booking'den yapabilirsiniz.
 

Ozgul Sunar

En büyük tutkusu seyahat etmek olan bir yay burcu kadını ve gördüklerini anlatmaktan keyif alan bir gezgin :)

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.