San Pietro Meydanı Roma

Roma’da gördüğüm ve etkilendiğim yerlerden biri oldu Vatikan. Vatikan’da özellikle San pietro meydanı (Aziz petrus meydanı) ve Aziz petrus bazilikası oldukça ilgimi çekti.

San Pietro Meydanı Roma (Aziz petrus meydanı)

Önce san pietro meydanı nerede, meydanın hikayesi neler, buradaki yapıların anlamı ve kimlere ait olduğu bunlardan bahsedeyim. San pietro meydanı Roma’da bernini tarafından tasarlanmış son derece görkemli bir meydan. Meydana gittiğinizde dikkatinizi çekecek olan meydanın şekli olacak. Çünkü, meydan tam bir elips şeklinde yapılmış.

San pietro meydanında 2 adet güzel çeşme yer alıyor. Gitmişken bu çeşmelerin önünde resim çekilmeyi unutmayın. Çeşmeler Bernini ve mademo tarafından yapılmıştır. Çeşmelerden sol taraftaki Bernini tarafından yapılmış. İtalya’da Bernini ismini çok duyacaksınız. Bernini, eserleri ile İtalya’ya çok güzel değerler bırakmıştır.

San pietro meydanı vatikan için çok önemli bir yer. Papa burada halka seslenir. Bunun yanında bazı önemli olayların da gerçekleştirildiği bir meydandır.

San Pietro Meydanı - roma rehberi

Vatikan’a Nasıl Girilir?

Her dini alanda olduğu gibi Vatikan’da da bazı küçük ama sizi sıkmayacak detaylar var. Bunlar Vatikan içinde yer alan dini binalara girerken şortla, çok mini eteklerle ve kolsuz kıyafetlerle içeri girmenizi istemiyorlar. Ya üzerinize bir şal atabilirsiniz ya da yarım kollu bir tişört giyebilirsiniz. Etek boyunuza da eğer buradaki binalara girecekseniz özen göstermenizde fayda var. Çünkü kapının girişinde bir görevli var ve dekolteli kıyafet giyen kadınları döndürüyorlar. Bunun yanında kapı önünde şallar var. Çok çaresiz kalırsanız bu şalları kullanmanızı öneriyorlar. Şalları belinize ya da üzerinize atarak içeri girebilirsiniz. Şallar küçük bir para karşılığı veriliyor. Başınızı kapamanız ise gerekmiyor.

San Pietro Meydanı vatikan

San Pietro Meydanı Nerede?

Gelelim San pietro meydanı nerede ve buraya ulaşımın en kolay yolu nedir sorusuna. Bunu aslında Vatikan’a ulaşım şeklinde değiştirebiliriz. Çünkü burası Vatikan’ın merkezi. Buraya ulaşmak için birkaç yol deneyebilirsiniz. İlki metro ile buraya rahatlıkla gelebilirsiniz. A Metro durağı ile ottaviaono durağı üzerinden Vatikan’a ulaşabilirsiniz. Otobüs ile gelmek istiyorsanız Vatikan’a giden otobüs numaraları n32, n62, 81, 590 ve 49.
Vatikana tramvay ile gitmek istiyorsanız da n19 hattı ile ulaşabilirsiniz. Bunun yanında hop on & hop off otobüsleri de vatikana geliyor ve Vatikan’da duruyor. Bu yolla da Vatikan’a ulaşımınızı gerçekleştirebilirsiniz.

San Pietro Meydanı Dikilitaş

San pietro meydanı dikilitaş ise meydanda yer alan ve Papa V. Sikstus tarafından diktirilen bir yapı. Dikilitaş, Mısır dineminde bilinmeyen bir Firavun tarafından yaptırılmış ve Mısır’dan Roma’ya getirilerek buraya diktirilmiş. Dikilitaşın üzerinde çapraz bir hac yer alıyor. Yapının uzunluğu da 25,5 metre

San Pietro Meydanı gece görüntüsü

San pietro meydanına yakın diğer önemli yapılar

Vatikanda gezilecek yerler sıralamasına baktığınızda zaten tüm yapıların birbirine ne kadar yakın olduğunu göreceksiniz. San pietro bazilikası, vatikan müzesi, vatikan bahçeleri ve sistine şapeli buraya en yakın önemli yapılardır.

Bunun yanında vatikan çevresinde olmayan ama yakın bir konumda olması nedeni ile castel san Angelo da bu bölgede yer alan önemli bir yapıdır. Gezip görmenizi tavsiye ederim.

Otel rezervasyonlarınızı booking'den yapabilirsiniz.
 

Ozgul Sunar

En büyük tutkusu seyahat etmek olan bir yay burcu kadını ve gördüklerini anlatmaktan keyif alan bir gezgin :)

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.