Hollywood’da Gezilecek Yerler – Hollywood Yazısı

Hollywood Yazısı Hakkında Bilgi

Hollywood filmlerinde en çok gördüğümüz şu meşhur dağın tepesinde yer alan Hollywood yazısıdır. Hollywood yazısı Hollywood’un en büyük simgelerinden biridir.

hollywood yazısına ne kadar yaklaşılır

Hollywood yazısı nerede yer almaktadır?

Hollywood yazısı Hollywood’un merkezinde yer alan Hollywood bulvarındaki dağın tepesindedir. Bu dağın tepesine doğru sürekli turlar düzenlenir. Bu turların amacı ise turistleri Hollywood yazısına yaklaştırarak yakından görmelerini sağlamaktır. Dilerseniz siz de bu turlara katılarak Hollywood yazısını daha yakından görüp fotoğraf çekme şansı yakalayabilirsiniz.

Ancak kendi arabanızla da dağın yakınına gidebilirsiniz. Bu arada bazı alışveriş merkezlerinin balkon kısımlarından da bu yazı rahatlıkla görülebilmektedir. Size tavsiyem bu alışveriş merkezlerine giderek yazıyı oradan görebilir ve son derece güzel fotoğraflar çekebilirsiniz.

hollywood yazısını daha iyi görülebilecek yer

Los Angeles’a tatile gelen insanlar Hollywood’a geçtiklerinde sanırlarki burada nereye bakılırsa bakılsın bu yazıyı göreceğiz ve rahatlıkla bu yazı ile fotoğraf çektirebileceğiz. Size şimdiden söylemiş olayım bu ünlü Hollywood yazısının bulunduğu dağı bulmak ve bu yazıyı arkanıza alıp fotoğraf çektirmek zannettiğiniz kadar kolay değil hatta oldukça da karışık. Çünkü bu yazıyı öncelikle her yerden göremiyorsunuz. Dağın tepesinde olmasına rağmen her şekilde bu yazıyı görürüm gibi düşünmeyin. Görebildiğiniz noktalarda ise yazı oldukça küçük ve fotoğraflanamayacak şekilde oluyor.

Bu nedenle yazıyı daha iyi görmek ve arkanıza alıp fotoğrafını çekmek istiyorsanız yazıya yakınlaşmanız gerekir. Eğer araba kiraladıysanız ve arabanızda bir navigasyon varsa navigasyona Hollywood Canyon Lake Dr yazın. Bu sayede yazının dibine kadar ulaşabilirsiniz.

hollywood yazısının hikayesi

Hollywood yazısını hikayesi

Sanıldığının aksine dağın eteklerinde yer alan bu yazının aslında sinema sektörü ile yakından ve uzaktan alakası yoktur. Buraya asılan Hollywood levhasının asıl amacı gayrimenkul reklamıdır.

İki büyük gayrimenkul firması sahibi üzerinde çalışmakta oldukları projeye Hollywoodland adını koyarlar. Daha sonra bu yazıyı dağın eteklerindeki büyük alana levha şeklinde asmaya karar verirler. Bunu yapabilecek bir şirketle anlaşırlar. Harfler tasarlanır ve 13 tane harf güneye bakacak şekilde dağın eteğine yerleştirilmeye karar verilir.

Levhada yer alan her harfin uzunluğu 15’er metre, genişliği ise 9 metredir. Yazı 4000 tane ampulle aydınlatılmaktadır. Levha resimi olarak dağa 13 haziran 1923 tarihinde yerleştirilmiştir.

hollywood yazısının ilk hali

Daha sonraları levhanın başına sürekli talihsizlikler gelir, harfleri çalınır ya da doğa şartaları nedeni ile sürekli olarak hırpalanır ve yenilenir. En son olarak ise Hollywoodland yazısının land kısmı düşer ve geriye sadece Hollywood yazısı kalır. Bu da şehrin simgesi haline gelir. Günümüzde ise bu yazının anlamı hayaller şehri Hollywood olarak yorumlanmaktadır.

Eskiden hayal bir gayrimenkul sahibi olmakken şimdi günümüzde hayal Hollwood yıldızı olmak şeklinde yorumlanmaktadır. Bu arada yazının başına gelen talihsizlikler nedeni ile yazıya 50 metreden fazla yaklaşılması yasaktır.

Otel rezervasyonlarınızı booking'den yapabilirsiniz.
 

Ozgul Sunar

En büyük tutkusu seyahat etmek olan bir yay burcu kadını ve gördüklerini anlatmaktan keyif alan bir gezgin :)

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.