Rothenburg Gezilecek Yerler

Rothenburg’a nasıl gidilir?

Yaptığımız romantik yol tatilimiz esnasında çok beğendiğimiz ve çok etkilendiğimiz bir yer olmuştu Rothenburg. Ancak Rothenburg’da gezilecek yerler öyle düşündüğüm kadar çok değildi ve şehir oldukça küçüktü. Öyle ki biz burada konaklasak mı, konaklamasak mı diye çok düşündük ve konaklama kararı aldık.

Rothenburg Gezilecek Yerler

Rothenburg, genelde direkt gidilen bir şehir değil, daha çok o taraflarda tatil yapanların ya da bahsettiğim romantik yol tatili yapanların tercih ettikleri özel bir yer. Gelelim Rothenburg’a nasıl gidilir sorusuna. Biz Rotehnburg’u çok merak ediyorduk ve bu yaz hem eğlenceli ve hareketli, hem de çok romantik ve dinlendirici bir tatil yapalım dedik.

Hepsi aynı anda nasıl olur diye düşünürken romantik yol güzergahını incelerken bulduk kendimizi. Ancak tatile 8 yaşındaki kızımızla beraber gideceğimiz için, onu da çok eğlendirecek bir tatil olmasını istiyorduk. Bu nedenle tatilimize legolandı da ilave ettik. İyi ki de etmişiz kızım çok eğlendi.

rothenburg gezip görülecek yerler

Rothenburg ob der tauber Almanya gezilecek noktalar

Dediğim gibi Rothenburg ob der tauber Almanya gezilecek noktalar anlamında çok küçük bir yer anlatacağım size. Bu nedenle burası için öyle uzun uzun zamanlar ayırmanıza gerek yok.

Biz tatilimizi önce Münih’i görecek şekilde planladık. Münih’e indik ve orada 3 gün konakladık. Eğer Münih’i görmediyseniz kesinlikle gitmenizi öneririm. Çok eğlenceli bir şehir. Münih yazımı buradan okuyabilirsiniz.

Münih’ten sonra Legoland’ın olduğu şehir Günzburg’a geçtik. Burada kızımızı legolanda götürdük ve kızımın inanılmaz güzel zaman geçirdiğini söyleyebilirim. Legoland tatilimi anlattığım yazıma buradan ulaşabilirsiniz.

Romantik yol güzergahı Rothenburg

Legolandde tatilimizi bitirdikten sonra romantik yol güzergahı Rothenburg’a doğru yola çıktık. Elbette yol üzerinde yer alan bir çok güzel şehir ve kasabaları geziyorsunuz. Biz gezmekle kalmadık ve konakladık bazılarında. Strazburg, Heidelberg bu güzel şehirler arasında. Rothenburg’da konaklama önerilerime buradan ulaşabilirsiniz.

Rothenburg hakkında kısaca bilgi vermem gerekirse. Burası Almanya’da yer alan ve Fransa’nın da hemen dibinde olan romantik yol güzergahına ait bir şehir. Burası Almanya’nın Bavyera eyaleti olarak geçiyor. Son derece iyi korunmuş bir ortaçağ şehri.

Altını çizerek söylüyorum ortaçağ şehri olduğunu, çünkü gittiğinizde siz de göreceksiniz her yer ortaçağ döneminden kalma. Biz o nedenle şehri gezerken hep şaşkınlık içindeydik.

Her yer bildiğiniz masallardan çıkmış, ya da bir film çekmek için kurulmuş maketler gibi. Gerçek olduğuna inanamıyorsunuz ve gezerken çok keyif alıyorsunuz. Bunun yanında biz elbette her zamanki gibi efsane fotoğraflar çektik.

Zaten, Rothenburg’da dünyada en çok fotoğrafı çekilen bir alan var. Bu alan bir ara sokak ile bir evin beraber aynı karede görüntülendiği bir alan. Manzara resmi satın almak istediğinizde de bu resim çıkar hep karşınıza. Ben bilmezdim bu fotoğrafın buraya ait olduğunu. Ancak gittiğimde gözlerime inanamadım.

rothenburg hakkında bilgi Rothenburg ob der tauber Almanya gezilecek noktalar

Turist olarak genelde japonlar var. Her yer Japon. Burayı çok sevmişler, hatta o kadar çok sevmişler ki bahsettiğim o evin olduğu yerin aynısının bir benzerini kendi ülkelerinde de inşa ettirmişler.

Rothenburg güzel olmasına çok güzel ama inanılmaz küçük. Hatta yarım günde şehri şöyle bir gezebilirsiniz. Ancak biz bir gece kaldık burada ve o güzel evlerden birinde konakladık. Ancak şahsi fikrim burada kalmaya hiç gerek yok. Çünkü, inanın saat 8 den sonra şehirde hayat ciddi anlamda bitiyor. Sokaklarda bir kişi bile olmuyor. Bildiğiniz köy yani.

Ancak gündüz kaffeleri ve sokakları cıvıl cıvıl ve çok hareketli. Bir meydanı var, bir sokağı var bu kadar. Başka bir şeyi pek yok. Ama, biz şehirde gündüz çok keyifli zaman geçirdik. Önce şehri keşfettik, her yerinde bol bol fotoğraf çektirdik. Sonra güzel kaffelerinde oturduk, restaurantlarında yemek yedik.

Akşam şehirde bir rehber eşliğinde şehri gezebiliyorsunuz. Rehber size bu şehrin tarihini size eğlenceli bir dille anlatıyor. Elinde bir kandille ve özel kıyafeti ile gezdiriyor. Zaten şehirde illaki karşınıza çıkacaktır kendisi. Tura katılırken para vermek zorunda değilsiniz, ancak sonunda bir para beklentisine giriyor doğal olarak.

Çok kolay gezebileceğiniz ve hiç yorulmadan keşfedebileceğiniz bir şehir Rothenburg. Şehri keşfetmenin yanında tarihini de sonuna kadar yaşamak istiyorsanız Lutheran St. James Kilisesi , Gotik Aziz Jakup Kilisesi ve İşkence Müzesini gezebilirsiniz. Çok savaş görmüş burası, ama hiç bozulmamış. 2. Dünya savaşında şehrin başından aşağı resmen bombalar yağmış, ancak zarar gören şehir aslına sadık kalınarak onarılmış.

Rothenburg'a nasıl gidilir

Şehri gezerken aklınıza hep Hansel ve Gretel masalı geliyor. Çünkü evler o masaldaki evin aynısı. Resmen evlerden bir ısırık alasınız geliyor. Biz beğendik Rotheburg’u. Ancak dediğim gibi çok küçük bir şehir ve akşam belli bir saatten sonra hayat ciddi anlamda bitiyor. Bu nedenle buraya giderken beklentilerinizi o yönde hazırlayın.

Rothenburg’da yeme içme

Dediğim gibi son derece küçük bir şehir burası ve hiç zorlamıyor sizi. Burada gözünüze kestirdiğiniz şık bir yerde yemek yiyebilirsiniz. İtalyan restaurantları, shinitsel üzerine restaurantlar ve elbette türk restaurantları var.

Rothenburg’da alışveriş

Rothenburg’da alışveriş anlamında benim bildiğim sadece hediyelikçiler vardı. Biz hediyelikçileri elbette didik didik gezdik. Ancak içlerinde altta resmini paylaştığım yeri çok beğendik. Burada daha çok yeni yıl süsleri satılıyor. Ama süsler hiç bir yerde göremeyeceğiniz şekilde muhteşem tasarımlar. Yeni yıl süslerinin yanında Rothenburg’a ait özel hediyelikler de var. Biz buradan çok güzel hediyelikler aldık. Kızım bu mağazaya bayıldı. Malum içerisi rengarenk ve çok güzeldi.

rothenburgda alışveriş

Otel rezervasyonlarınızı booking'den yapabilirsiniz.
 

Ozgul Sunar

En büyük tutkusu seyahat etmek olan bir yay burcu kadını ve gördüklerini anlatmaktan keyif alan bir gezgin :)

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.