Roma’da Nerede Yemek Yenir?

Roma tarihi, yemekleri, daracık sokakları ile benim kalbimi fethetmiş bir şehir. Peki Roma’da nerede yemek yenir, Roma’da pizza nerede yenir, en ekonomik yemek yenilebilecek yerlerden tutun da en meşhur yerlerine kadar hepsinden bahsetmeye çalışacağım.

Roma’da yeme içme

Roma, lezzet konusunda sizi belki de en ikna edebilecek ve en az zorlanacağınız şehirler arasında yer alıyor. Bir Akdeniz ülkesi olan İtalya’da zaten mutfak alışkanlığı bize oldukça yakın. Bunun yanında ülkenin geleneksel yemekleri pizza ve makarna olduğu için Roma’ya gidip de yemek konusunda aşırı sıkıntı çeken pek olmamıştır.

İtalyanların ünlü lezzetleri ise, makarna, pizza, mozerella peyniri, parmesan peyniri, Roma dondurması, tiramisu, tramezzino, antipasti, zuppa inglese, panna cottadır. Bunun yanında meşhur içecekleri olan espressoyu da denemeden olmaz.

Eğer Roma’ya tatil için geldiyseniz Roma’nın meşhur meydanlarında şık bir restaurantta oturup güzel meydanın manzarasını seyrederek hoş bir akşam yemeği yemeyi sakın unutmayın. Ya da şık bir kafesinde onlara has mis kokulu kahvelerini içmeyi atlamayın.

romada kahve içilecek hoş yerler - romada gezilecek yerler

Roma’da pizza nerede yenir?

Pizza İtalya’nın en meşhur yemeğidir. Pizza Napoli’de çok fakir olan insanların ekmeklerinin üzerine domates sosu dökmeleri ile oluşan bir yiyecekmiş aslında.

Roma’da pizzacılara pizzeria adı verilir. Roma’da neredeyse her noktada bir pizzacı bulmak mümkündür. Pizza Roma’da farklı şekillerde satılır. Roma’nın eşsiz restaurantlarına oturarak muhteşem İtalyan pizzası yiyebilirsiniz.

romada pizza - romada ucuz yemek yenilebilecek yerler

Ya da oturarak yemek istemiyorsanız kilo ile pizza satan yerlerden ya da dilim ile pizza satan yerlerden pizza satın alıp gezerek pizzanızı yiyebilirsiniz. Ayrıca bu şekilde satılan pizzalar oldukça da ekonomiktir.

Roma’nın en meşhur pizzacısı

Gelelim Roma’da pizza nerede yenir sorusunun cevabına. Corso Vittorio Emanuelle’ye paralel ara sokaklardan birinde yer alan Pizzeria da Baffetto en meşhur pizzacıları. Ancak buraya gittiğinizde sizi bir sürpriz bekliyor çünkü pizzacının önünde genelde uzun bir kuyruk oluyor. Ancak sırayı aşıp da içeri girip pizzanızı yediğinizde sıraya girmeye değmiş diyeceksiniz.

Romanın en meşhur pizzacısı - Pizzeria da Baffetto

Burası iki katlı küçük ama dünyaca ünlü bir pizzacı. İçerisi oldukça kalabalık. Birbiri ile yakın bir çok küçük masadan oluşan bir mekan. Burada yiyeceğiniz pizza gerçekten dünyanın hiç bir yerinde yiyeceğiniz pizzalara benzemeyecek. İncecik hamurdan açılmış ve tabağın kenarından özenle sarkan sıcacık Pizzeria da Baffetto pizzalarını en azından Roma seyahatiniz boyunca bir kez tatmanızı tavsiye ederim.

Bu pizzacının diğer bir özelliği de dünyanın dört bir yanından buraya pizza yemeye gelen ünlülerle de her an pişti olabilirsiniz.

Roma’da ucuz yemek

Eğer Roma’a ucuz yemek yemek istiyorum derseniz, ekonomik anlamda da seçenekler elbette oldukça fazla. Ucuz olmasına rağmen son derece lezzetli pizzalar yeme şansı yakalayabilirsiniz. Eğer, gezerek pizzanızı yemek istiyorsanız ya da bütçeniz biraz kısıtlı ise bazı dükkanlarda kilo ile satılan pizza dilimleri göreceksiniz. Buradan istediğiniz pizzayı seçiyorsunuz ve kilosuna göre ödeme yaparak eşsiz pizzanızı yiyorsunuz.

romada kilo ile pizza - romada yeme içme

İtalya da dilim pizza

Dilim pizza denilince ben nasıl doyarım demeyin. Çünkü onların dilim olarak sattıkları pizzalar bizdeki gibi küçücük dilimlerden ibaret değil. Daha büyük ve daha doyurucu boyutlarda oluyor. Eğer bir restaurantta oturup yemek istemiyorsanız, siz de bir çok turist gibi trevi çeşmesinin etrafında yer alan dilim ile pizza satışı yapan dükkanlardan bir pizza alıp İspanyol merdivenlerinde oturarak keyif içinde pizzanızı yiyebilirsiniz.

romada ucuz yemek nerede yenir - roma da dilim pizza

Roma da makarna nerede yenir?

İtalya’da pizza kadar makarnalar da oldukça meşhur ve lezzetlidir. Bizim ülkemizde yer alan makarnalardan oldukça farklıdırlar. Makarna deyip geçmeyin kesinlikle. Çünkü ülkenizde yediğiniz makarnadan çok daha farklı tatları vardır.

Romada makarna - romada yemek yenilecek yerler

İtalyanlar makarnayı hafif diri tutarak tüketiyorlar. Aslında bu durum onların makarnalarına has bir durum. Makarnaları piştikten sonra da hafif diri kalıyor ama bu son derece lezzetli bir tat veriyor. Bunun yanında bir çok yerde rengarenk hediyelik makarnalar göreceksiniz. Genelde Roma’ya gelen turistler ülkelerine dönerken sevdiklerine bu renkli makarnalardan götürüyorlar.

Makarnaları kadar makarna sosları da son derece özel ve lezzetli. Turistik yerlerde makarna yemek bir miktar daha pahalıyken diğer yerlerde yenilen makarna fiyatı daha makul olabiliyor.

Roma’da dondurma nerede yenir?

Roma’ya gidildiğinde pizza ve makarna yenilir denir ama buna kesinlikle Roma dondurması da dahildir. Çünkü Roma’ya özgü olan Roma dondurması oldukça farklı ve lezzetlidir. Roma dondurması krema kıvamında bir dondurmadır. Türkiye’de roma dondurması adı altında satılan dondurmalarla uzaktan yakından alakası yoktur.

roma dondurması

Roma dondurması yemek isterseniz şehrin bir çok noktasında bulabilirsiniz. Ancak en çok isim yapmış olanı blue ice roma dondurmacısıdır. Roma içerisinde bir çok yerde şubesi yer almaktadır.

roma dondurmacısı

Roma da espresso nerede içilir?

Espresso İtalyanlara has güzel bir kahvedir. Kahveyi deneyenlerin bir kısmı çok fazla beğenirken bir kısmı ise hiç beğenmez. Bu durum zevkten zevke göre değişir. Pizza ve makarnaları ile meşhur olan İtalyanlar aslında birbirinden güzel kahveleri ile de meşhurdurlar.

Köpüklü bir Cappucino ya da bir fincan espresso Roma’da en çok tüketilen içecekler arasında yer alır. Roma’da bazı dükkanlar banço ve tavolo şeklinde iki tip hizmet sunarlar. Siz de gittiğinizde bunlar ne demek acaba diye şaşırmayın. Banco İtalya’da ayakta yiyip içmeye verilen addır. Tavolo ise oturarak yiyip içmeye verilen isimdir. Bir çok kaffe ya da restaurantlarda ayakta yemek yemek ya da ayakta kahve içmek oturarak yiyip içmeye nazaran çok daha ucuzdur.

Romada espresso içilecek yerler - romada yeme içme rehberi

Roma’da yemek için girdiğiniz restaurantlarda bir diğer detay da restaurantın servis ücretini hesaba dahil ederek sizden almasıdır. Bunun adına coperto deniliyor. Coperto yemek başına en az 1,5 ile 2 euroluk bir fiyat eklentisidir. Bazı yerlerde hatta bunu ödediğiniz halde bir de yüzde 10’luk bir bahşiş beklentileri de olabiliyor.
Bazı yerlerde no coperto yazısı göreceksiniz. Bu yukarıda anlattığım servis ücretini almayacakları ya da zaten bedeli menüde fiyatlara dahil ettikleri anlamına gelir.

Roma da ucuza yemek yenilecek yerler

Roma da kazıklanmak istemiyorsanız ya da yemeğe vereceğiniz parayı ekonomik olarak halletmek istiyorsanız her yerde geçerli olan turistik yerlerden uzak durun kuralına burada da uyun. Özellikle kolezyumun çevresi, Roma forumunun etrafı ya da diğer önemli turistik yerlerde mecbur kalmadıkça oturup yemek yemeyin. Çünkü böyle turistik yerler tam bir turist kazıklama bölgeleridir. Bunun yerine termini civarındaki pizzacıları ya da diğer yemek mekanlarını tercih edebilirsiniz.

romada yemek yenilecek yerler

Roma’da yemek aşırı pahalı değildir ama sürekli her öğününüzü oturup şık bir restaurantta yaparsanız elbetteki yemekler fiyat olarak fazla tutabilir. Bunun yerine şehrin pek çok noktasında yer alan kilo usulü pizza satılan yerlerden pizzanızı alabilirsiniz. Bu pizzalar da son derece lezzetlidirler.

Roma da çeşmeden su içiliyor mu?

Bir çok Avrupa şehrinde olduğu gibi Roma’da da su hafif soda tarzı asitli oluyor. Siz su satın alacaksanız natürel olanı isteyin. Naturel su bizdeki gibi normal içme suyu. Diğeri ise maden suyu gibi. İtalyanlar en çok bunu tüketiyor. Ancak önemli bir hatırlatma da Roma’da çeşmeden akan sular içilebiliyor. Elinde şişelerini dolduran pek çok turisti çeşme başlarında göreceksiniz. Siz de şişenizi şehrin pek çok noktasında yer alan çeşmelerden doldurabilirsiniz. Burada çeşmeden akan sular son derece temiz ve lezzetlidir. İçiniz rahat ederek içebilirsiniz.

romada içme suyu - romada yeme içme

Otel rezervasyonlarınızı booking'den yapabilirsiniz.
 

Ozgul Sunar

En büyük tutkusu seyahat etmek olan bir yay burcu kadını ve gördüklerini anlatmaktan keyif alan bir gezgin :)

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.