Roma Aşk Çeşmesi ve Hikayesi

Paris’te eyfel ne denli ünlüyse, Roma’ da da Aşk çeşmesi o denli ünlüdür. İtalya seyahatim esnasında en merak ettiğim yapıydı Roma aşk çeşmesi. Ancak biraz hayal kırıklığı yaratmadı da değil hani. Çünkü sanırım bazı yapılar ile ilgili beklentilerimiz fazla yüksek oluyor, ya da birileri tarafından bilinçli olarak beklenti anlamsız bir şekilde yükselttiriliyor.

Trevi çeşmesi hakkında bilgi

Önce çeşmeden kısaca bahsedeyim. Yapının adı aslında Fontana di Trevi. Ama daha çok Trevi çeşmesi olarak geçiyor. Aşk çeşmesi ismi ise bizim ülkemizde kullanılan bir tabir. Çeşme Trevi meydanında yer aldığı için adı burdan geliyor aslında.

Roma Aşk Çeşmesi

Trevi çeşmesi Roma’nın en ünlü ve en önemli yapılarından biri. Barok tarzı bir çeşme. Trevi çeşmesinin önüne geldiğinizde birkaç tane heykel ve bu heykellerin önündeki havuzu göreceksiniz. Trevi çeşmesindeki heykellerin anlamı sırasıyla şöyle.

Çeşmenin üzerinde bulunan temel figür deniz tanrısı olan neptün. Neptünün iki yanında ise iki adet triton var. Çeşmenin ilk katlarının birinde bir kız figürü göreceksiniz. Bu kız figürü ise su kemerine adı verilen bakireyi temsil eder. Figürlerin arasına baktığınızda peseidonun bir arabayı sürekenki halini de göreceksiniz.

roma aşk çeşmesi

Fontana di Trevi’nin Hikayesi

Gelelim Roma aşk çeşmesinin hikayesine, Roma’da savaş döneminde kral askerleri ile tam susuzluktan ölmek üzereyken şuan bulunduğu noktada olan bu çeşme belirir karşılarında ve çeşmedeki suyu içerek askerler ölmekten kurtulur. Roma’da şuan çeşme ile ilgili en yaygın ve bilindik hikaye bu.

Trevi çeşmesinde çekilen filmler

Trevi çeşmesi bir çok filme sahne olmuş. Bunlardan bazıları Roman holiday, three coins in a fountain ve la dolce vita gibi filmlerdir.

trevi çeşmesinde çekilen filmler - roma aşk çeşmesi

Trevi çeşmesine gittiğinizde havuzun içinde bir sürü bozuk para dikkatinizi çekecektir. Bunun nedeni bir efsaneye dayalı. Efsaneye göre havuza para atanlar Roma’ya bir gün tekrar geleceklerine inanırlar. Sağ elle sol omuzun üzerinden havuza atılan paranın kişiye iyi şans getireceğine inanılır. Havuza atılan bu paralar her akşam toplanarak yardım kuruluşlarına bağışlanmaktadır.

Biz Roma’ya gittiğimizde en merak ettiğimiz yapıydı burası aslında. Gittiğimizde önce çeşmeyi yakından görmenin heyecanını yaşadık ama sonrasında etrafındaki kalabılığa bakıp biraz gerildik. Doğal olarak çeşmenin Roma’nın en turistik yerlerinden olması kaynaklı, çok kalabalık ve çeşmeye yaklaşmak çok zor. Fotoğraf çektirmek ise ciddi bir kabiliyet istiyor. Ama her şeye rağmen çeşmeye bozuk para atmak, çeşmenin önünde resim çektirmek ve o yoğun su sesi eşliğinde yapıyı seyretmek çok keyifli.

Çeşmenin bulunduğu yer çok ciddi anlamda popüler turistik bir mekan. Bu nedenle burada çantanıza özellikle dikkat etmenizi öneririm. Eğer yeme içme anlamında buradaki mekanları tercih ederseniz fazlaca kalabalık oluşunu ve bir çok yerden çok daha pahalı olacağını da unutmayın. Etrafta sürekli farklı şeyler satan özellikle de çiçek satan satıcılar göreceksiniz. Bunun yanında çeşme akşamları hava karardıktan sonra çok keyifli bir görünüme kavuşuyor. Işıklandırması çok güzel. Dilerseniz ve yeterli vaktiniz varsa çeşmeyi bir de hava karardıktan sonra görün derim.

trevi çeşmesinin hikayesi - roma aşk çeşmesi

Trevi çeşmesine ulaşım

Eğer trevi çeşmesine metro ile gidecekseniz barberini durağında inmeniz gerekir. Trevi çeşmesi ile İspanyol merdivenleri birbirlerine yürüme mesafesindedir. Bu nedenle bu iki  yeri beraber gezmenizi tavsiye ederim. Bu arada Roma’da yer alan üzeri açık turistik otobüs hop on & hop of ları tercih etmenizi de öneririm. Çünkü Roma’da yer alan tüm önemli yapılara gittiği gibi trevi çeşmesine de bu otobüsler gitmekte. Hop on & hop of otobüsler hakkında detaylı bilgi için tıklayın.

trevi çeşmesinin gece görüntüsü

Trevi çeşmesine yakın diğer önemli yapılar

Trevi çeşmesine gittiğinizde çeşmeye yakın olan yerlere de muhakkak uğrayın. Trevi çeşmesine yakın yerler;
Piazza navona
Pantheon
İspanyol merdivenleri
Trojans market
Trojan’s column
Roma forumu

Otel rezervasyonlarınızı booking'den yapabilirsiniz.
 

Ozgul Sunar

En büyük tutkusu seyahat etmek olan bir yay burcu kadını ve gördüklerini anlatmaktan keyif alan bir gezgin :)

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.