Paris Sainte Chapelle – Paris Sainte Şapeli

Paris Sainte Şapeli Hakkında Bilgi

Paris’te gezilecek yerler ya da paris’te gezilecek şapeller arasında yer alan orta çağ mimarisine sahip son derece güzel bir şapeldir.

Paris sainte şapelinin hikayesi ve yapılış amacı

Bu ünlü şapel Louis tarafından inşa ettirilmiştir. Yapılış amacı ise o dönem son derece kıymetli olan pek çok dini hazinenin korunması ve muhafaza edilmesi için bir mekana ihtiyaç duyulmuş ve bundan ötürü de bu şapel yapılmaya karar verilmiş. Şapeli görmeye gittiğinizde mimarisinin ne kadar güzel ve ne kadar etkileyici olduğunu hemen fark edeceksiniz.

Paris sainte şapelinin uzunluğu 36 metre genişliği ise 17 metredir. Yüksekliği 42.5 metre olan şapel gotik mimarinin o dönemki en güzel örneklerinden biridir. Ancak şapel Fransız devrimi sırasında ciddi hasarlar almıştır hatta bununla da kalmamış ve şapelde sergilenen son derece önemli eserlerden bir kısmı maalesef kaybolmuştur. Eserlerin bir kısmı daha sonra bulunmuş olsa da bir çoğu kaybolmuştur. Bulunan eserler günümüzde notre dame katedralinde sergilenmektedir.

Paris Sainte Şapeline ulaşım

Paris Sainte Şapelinin İçi

Paris sainte şapeli 2 bölüme ayrılmaktadır. Bu bölümler alt ve üst olarak ayrılır. Şapelin alt kısmı Meryem anaya adanmıştır. Ayrıca alt kısımda krala ait oldukça önemli olan bazı eşyalar saklanmaktadır. Paris sainte şapelinin üst kısmı ise kral ve kralın ailesi ile arkadaşlarına adanmıştır. Son derece gösterişli ve etkileyici gotik bir mimariye sahiptir. Yüksek ve devasal pencereler vardır. Bunun yanında büyük de bir İsa heykeli yer almaktadır.

Paris Sainte Şapelinin İçi - Paris Sainte Şapelinin üst kısmı

Paris Sainte Şapeline Ulaşım

Şapele metro ile rahatlıkla ulaşabilirsiniz. Metronun notre dame durağında ya da saint – michel durağında inmeniz yeterlidir. İsterseniz de otobüslerle de şapele ulaşımınızı sağlayabilirsiniz.

Paris Sainte Şapelinin İçi

Otel rezervasyonlarınızı booking'den yapabilirsiniz.
 

Ozgul Sunar

En büyük tutkusu seyahat etmek olan bir yay burcu kadını ve gördüklerini anlatmaktan keyif alan bir gezgin :)

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.