Los Angeles Araba Kiralama – Amerika Araç Kiralama

Los Angeles Araba Kiralama

Amerika’da araç kiralama ve kullanmak konusunda daha önce bir tecrübeniz yoksa umarım bu yazımız size faydalı olur.

Öncelikle Amerika’da güvenli araç kiralanabilecek firmalar aşağıdadır. Rezervasyonunuzu ne kadar önce yaparsanız o kadar düşük fiyat alma şansınız artacaktır. Los angeles’da araba kiralama ile ilgili diğer bir taktik de gideceğiniz güne kadar ara ara tekrar kontrol etmenizi ve varsa daha iyi bir fiyat yeni bir rezervasyon yaparak öncekini iptal etmenizi öneririm.

Los Angeles Araba Kiralama

http://www.alamo.com
http://www.enterprise.com
http://www.dollar.com
http://www.avis.com
http://www.hertz.com
http://www.budget.com
http://www.nationalcar.com/

Ayrıca tüm bu firmaların sistemine erişerek size eniyi fiyatı verebilecek tavsiye ettiğim iki aracı firmaların sitelerine aşağıdaki linkten erişebilirsiniz.

https://www.economybookings.com
http://www.rentalcars.com

Amerika Araç Kiralama

Amerika’da araç kiralarken dikkat etmeniz gereken noktalar:

1. Vergiler ve özel noktalar  için alınan ekstra ücretler fiyata dahil mi? Genelde havaalanında araç kiralarken ekstra ücretler sizden talep edilebilir.
2. Zorunlu ve riski sizin üzerinizden alan kasko sigorta seçeneklerinden hangileri kapsama ve fiyata dahil?
3. Aracı teslim almak istediğiniz ofisin çalışma saatleri sizin için uygun mudur?
4. Hangi araç sınıfı seçmelisiniz? Genelde Economy (Ekonomik), Compact (Kompakt), Intermediate (Orta), Standard (Standart), Full-Size (Tam Boy), Premium, SUV’s (Jeep’ler), Luxury (Lüks), Sport (Spor) ve Convertible (Üstü açılan) araç sınıflarını görebilirsiniz.
Jeep’lerin bile çok farklı boyut (Midsize, Standart, Full, Premium) seçenekleri olabiliyor.
Araç sınıfına karar verirken kaç kişi olacağınızı ve hangi boyutta kaç bagajınız olacağını mutlaka göz önünde bulundurmalısınız.
5. Navigasyon cihazı, bebek koltuğu gibi ekstra ihtiyaçlarınız ve bunların size maliyetine dikkat edin.
6. Amerika’da araç kiraladığınızda genelde aracın deposu dolu verilip, dolu teslim etmeniz beklenir, eğer farklı bir kural uygulanıyorsa mutlaka dikkat edin. Yakıt tipini ve eğer aracın deposu boş teslim edilmişse en yakın akaryakıt istasyonunu öğrenin.
7. Çoğu firma 25 yaş altı sürücüler için araç kiralamada farklı kurallar ve fiyatlar uygulayabilmektedirler.
8. Aracı teslim alırken eğer değiştirme şansınız yoksa ve aldığınız araçta hasarlar varsa, sigara içilmişse mutlaka sözleşmeye not olarak yazılmasını sağlayın. Sonrasında bunların ve yüksek temizlik ücretlerinin size ödetilmesini bu sayede engelleyebilirsiniz.
9. Yedek lastiğin, yerini öğrenin, Amerika’da park freni yani el freni genelde ayaktan kullanıldığı için bunun yerini öğrenin.
10. Ücretli yollar, köprü ve tünel geçişlerinde kullanmanız gerekirse, otomatik geçişler için bir cihaz olup olmadığını, yerini ve nasıl çalıştığını öğrenin.
11. Emniyet kemeri kullanımı ön ve arka koltuklar için zorunludur, dikkatli olun.

amerikada araç kiralama

Bu temel bilgileri verdikten sonra Los Angeles’ta araba kiralama özelinde bazı detaylara geçelim.

Los Angeles için size eğer fazla eşyanız yoksa, kalabalık değilseniz ve bütçeniz uygunsa Convertible yani üstü açılan Ford Mustang, Chrysler Sebring gibi öneririm. Ancak Ford Mustang or similar demek size markayı garanti etmediği ve elinde yoksa üstü açılan bir araç verebileceği anlamına gelir. Marka garantili kiralama yapan firmalar daha yüksek ücretler isteyebilmekteler.
Eğer iki kişiden kalabalıksanız ve valiz sayınız fazlaysa size jeep kiralamanızı önerebilirim. Sadece midsize jeepler bagaj kapasitesi konusunda geniş olmayabilir ve beklediğiniz konforu sağlamayabilir. Standart ve hatta mümkünse fullsize bir jeep kiralamanızı tavsiye ederim.
Eğer bütçeniz kısıtlı ise size fullsize bir araç kiralamanızı tavsiye ederim. Dolayısıyla valizleriniz ve siz rahat ve ekonomik bir seyahat yapabilirsiniz.

Los Angeles’ta eğer hava alanında aracı teslim alacaksanız, “Los Angeles Intl Airport, California – LAX” hava alanında çıkışta “Rental Car Shuttle” yazan tabelaların olduğu bölgeye yönelin. Kiralama yaptığınız şirketin servis otobüsüyle firmanın ofisine gidebilirsiniz. Muhtemelen sizi uzunca bir kuyruk bekliyor olabilir. Sıra size geldiğinde rezervasyonunuza ait çıktıyı, pasaport, ehliyet ve kredi kartınızı hazır bulundurun. Yukarıdaki uyarılara dikkat ederek aracınızı teslim alın ve keyfinize bakın.

Biraz uzun bir yazı oldu, araç kullanmayla ilgili önemli notlarım diğer yazıda.
Kazasız, cezasız ve keyifli bir sürüş dilerim.

Otel rezervasyonlarınızı booking'den yapabilirsiniz.
 

Ozgul Sunar

En büyük tutkusu seyahat etmek olan bir yay burcu kadını ve gördüklerini anlatmaktan keyif alan bir gezgin :)

1 Response

  1. Caner Dündar dedi ki:

    Selamlar.
    Öncelikle sitenizi yeni keşfetmiş biri olarak, içeriklerin güzelliği ve bilgilendirici olmasından dolayı teşekkür etmek istiyorum.
    Fakat bir eksiklik dikkatimi geçti. Galiba Twitter hesabınız bulunmamakta. Bir Facebook kullanıcı olmadığımdan ötürü en kısa zamanda Twitter’dan güncel bildirimlerinizi takip etmek ve gerekli durumlarda yardımlarınıza başvurmak isterim.
    Türkiye’den selamlar!

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.