Kiev’de Gezilecek Yerler

Kiev gezi rehberi

Eğer, vize derdi olmadan güzel bir yurt dışı tatili yapmak isterseniz size kesinlikle Kiev’i tavsiye ederim. Kİev’de gezilecek yerler çok keyifli olmasının yanında sizi gerçekten bazı tarihi olayların içine ciddi anlamda sürüklüyor. Gezmesi çok keyifli ama tarihi de bir o kadar derin bir şehir.

Kiev'de Gezilecek Yerler

Kiev bağımsızlık meydanı ( Kreşatik caddesi )

Özellikle Kiev gezi rehberi denilince akla ilk gelen yer Kiev bağımsızlık caddesi. Aslında bu meydan sadece Kiev’in değil, aynı zamanda Ukrayna’nın da en ünlü meydanı. Bizdeki Taksim meydanını andırdı biraz bana. Her zaman alışık olduğum Avrupa şehirlerinde yer alan meydanlara da oldukça benziyor. Bilirsiniz, her Avrupa şehrinde illa bir tane meydan yer alır. Buranın ünlü meydanı da burası. Genelde protestolar ve bazı gösteriler bu meydanda yapılıyormuş. Meydanın tam ortasında bir heykel göreceksiniz. Bu heykel Ukrayna’nın simgesi olarak kabul ediliyor. Meydan oldukça güzel ve son derece hareketli.

Kiev’de konaklama yazılarıma buradan ulaşabilirsiniz.

Kiev bağımsızlık meydanı Kiev gezi rehberi Kİev Kreşatik caddesi

Sadece turist kalabalığı yok, kendi halkı da meydanda vakit geçirmeyi seviyor. Ayrıca meydanın ortasında bir de süs havuzu var. Bu havuzu bir de akşam görmeye gidin kesinlikle. Çünkü akşamları müzik eşiğinde bir show düzenleniyor havuzda.

Meydan, benim çok beğendiğim son derece hareketli bir cadde ile birleşiyor. Bu caddenin adı ise kreşatik caddesi. Cadde üzerinde bir sürü mağaza, kaffe, restaurant sıralanmış durumda. Caddeyi önce şöyle bir baştan aşağı gezin, mağazalara girin çıkın ve sonunda gözünüze kestirdiğiniz güzel bir kaffede oturup bir kahve için. Dediğim gibi bu meydanı ve bu caddeyi kesinlikle gündüz gezdikten sonra bir de akşam gezin. Akşam burada gezmenin keyfi gerçekten çok başka. Özellikle eğer haftasonuna denk gelmişseniz, caddede haftasonları belli bir saatten sonra trafik akışı durduruluyor. İşte o zaman cadde bambaşka bir havaya bürünüyor. Sokak sanatçıları, etrafta dolaşan canlı insan kalabalıkları. Gerçekten muhteşem oluyor diyebilirim.

2. Dünya savaşı müzesi – ( Büyük vatanseverlik savaşı müzesi ve anavatan heykeli )

Kiev, gezmesi görmesi çok keyifli bir şehir ancak bu müzeye girdiğinizde adeta kanınız donuyor. Gezerken hayatınızda hiç görmediğiniz şeyler görüyorsunuz. İnsandan yapılan sabun, insan derisinden yapılan eldiven görüyorsunuz ve resmen dehşete düşüyorsunuz.

Müzede sizi hayrete düşürecek daha bir çok şey sergileniyor. Bir sürü fotoğraflar, o dönem subayların kıyafetleri ve üzerilerinden çıkan özel eşyaları, bazı işkence aletleri. Yani anlayacağınız bu müzeyi gezerken savaşın o korkunç tarafı adeta yüzünüze tokat gibi çarpıyor. Şahsi fikrim,müze genel hava olarak sizi isteseniz de istemeseniz de o zamanlarda yaşanan dramın içine oldukça başarılı bir şekilde sokuyor.

Müzede bazı odalar insanı dehşete düşürüyor. Bir yere kafanızı çeviriyorsunuz nazi subayının işkence yaparken resimlerini görüyorsunuz, aynı nazi subayının çocukları ve ailesi ile fotoğraflarını görüyorsunuz, diğer tarafa dönüyorsunuz kemik kırma makinesi ile tanışıyorsunuz.

kiev vatanseverlik müzesi

Müzenin açık alanında 103 metre yüksekliğinde dev bir heykel var. Bu heykel anavatan heykeli. Bu anıt, sovyetlerin hitler zaferi sonrasında yapılmış.

Eğer Kiev’e yolunuz düşerse ve yeteli vaktiniz varsa bu müzeyi kesinlikle ziyaret edin derim. Müzeyi gezdikten sonra savaşın ne acımasız, ne korkunç birşey olduğunu bir kez daha anlıyorsunuz.

kiev 2. Dünya savaşı müzesi

Kiev andrevski yokuşu

Genelde Kiev’de gezip görülecek yerler arasında çok geçer bu yokuşun adı. Çünkü, burası şehrin en popüler yerlerinden biri. Buranın geçmişte özelliği ise şehrin yönetim kısmının yaşadığı bölge ile alt tabakasının yaşadığı bölgeyi birbirine bağlayan bir geçit olması.

Genelde gezip görmek istediğim yerlerde sıcaklık ve samimilik olduğunda çok hoşuma gider ve orada gezerken ayrı bir keyif alırım. Burası da bana aynı öyle bir yer gibi geldi. Arnavut kaldırımlı ve etrafı hediyelikçilerle çevrili çok şirin bir yer. Burayı gezmek için uzun bir zaman ayrın derim. Çünkü gezmesi oldukça keyifli. Pazar günü ise burası daha bir hareketli ve kalabalık oluyormuş.

Aziz Sofya katedrali

Sadece Kiev’in deği, Ukrayna’nın en önemli yapılarından biri bu katedral. Çünkü Unesco dünya mirasları listesinde yer alıyor. Katedralin diğer bir özelliği ise ismi. Adını Ayosofya’dan alıyor. Katedral freskleri ile meşhur ve günümüzde müze olarak sergileniyor. Aynı zamanda taç giyme törenleri ve elçi karşılama gibi son derece önemli olaylar burada yapılıyor. Eğer dilerseniz katedralin çan kulesine çıkarak şehrin güzelliğini tepeden seyredebilirsiniz.

kiev Aziz Sofya katedrali

Kiev mağaralar manastırı

Ukrayna’da yer alan en önemli dini yapılardan biri burası. Görsel anlamda oldukça etkileyici buldum ben. Adını ise manastırın alt kısmında yer alan mağaralardan alıyor ve bu mağaraları gezmek çok ayrı bir keyif. Aynı zamanda bu geniş kompleksde tam 18 tane kilise yer alıyor. Burası da gene aynı şekilde Unesco dünya tarihi mirası listesinde yer alıyor.

Kiev mağaralar manastırı

Kiev altın kapı ( Golden gate )

Bu yapı da gene aynı şekilde Kiev’in tarihi yapıları arasında ilk sıralarda adı geçen eserler arasında yer alıyor. Yapı 1017 ile 1024 arasında Kiev prensliğinin kurucusu olan Yaroslav Mudri tarafından yaptırılmış. İsterseniz bu yapının içini de gezebiliyorsunuz. Ama gezmenize pek de gerek olmadığını bir dipnot olarak belirteyim.

Kiev altın kapı ( Golden gate )

Kiev marisnki parkı

Eğer doğayı ve yeşili seviyorsanız Kiev’e gelmişken bu muhteşem parka bir gidin derim. Aynı zamanda aşıklar parkı adındaki son derece romantik bir güzelliğe sahip olan park da burada yer alıyor. Gezinize bol yeşillik dolu mola vermek isterseniz buraya uğrayabilirsiniz.

Kiev marisnki parkı

ST. Michael Kiev altın kubbeli katedral

Bu katedral de gene aynı şekilde Kiev’in en önemli dini yapılarından biri. Adından da anlayacağınız gibi katedralin kubbeleri görünüm olarak çok etkileyici. En tepesinde ise baş melek Mikail’e adanmış bir anıt yer alıyor. Katedralin aynı zamanda mozaikleri ve freskleri çok etkileyici.

ST. Michael Kiev altın kubbeli katedral

Otel rezervasyonlarınızı booking'den yapabilirsiniz.
 

Ozgul Sunar

En büyük tutkusu seyahat etmek olan bir yay burcu kadını ve gördüklerini anlatmaktan keyif alan bir gezgin :)

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.