Castel Sant Angelo Hikayesi

Roma Castel Sant Angelo kalesi Roma’da yer alan kaleler arasında önemli bir yere sahiptir. Castel Sant Angelo’nun hikayesi ise oldukça üzücü. Ayrıca burası Cem sultan’ın hapis yattığı kaledir.

Castel Sant Angelo (Melekler kalesi)Hikayesi

Roma Castel Sant Angelo imparator Hadrian için Roma’da yapılmış bir kaledir. Kalenin diğer bir özelliği ise hapishane ve papanın evi olarak kullanılmasıdır. Bu kale bizim için de son derece önemli bir kaledir. Çünkü Fatih Sultan Mehmetin oğlu olan Cem sultan bu kalede hapis yatan mahkumlar arasındadır.

Kalenin içinda vatikana giden gizli de bir yol bulunmaktadır. Roma’ya gittiğinizde bu kaleyi muhakkak ziyaret edin. Çünkü Castel Sant Angelo’nun hikayesi oldukça dikkat çekici ve üzücüdür. Kaleye adımınızı attığınız anda sizi yoğun bir dram ve kasvet havası saracak. Çünkü bu kale tarihte çok büyük dramlara ev Sahipliği yapmıştır. O dönem kalede bir çok davalara bakılır ve idam mahkumları burada idam edilirmiş. İşin ilginç yanı ise idam edilen mahkumun kafası günlerce ibret olması amacı ile köprüde asılı tutulurmuş.

Castel Sant Angelo resimleri

Castel Sant Angelo

Kalenin dramı bununla da sınırlı değil. Kale içerisinde yer alan hücreler tam bir işkence odası gibiymiş. Bu son derece küçük, havasız ve nemli hücrelerde mahkumlar açlıktan, susuzluktan ve hastalıktan kısa sürede ölürlermiş.

Büyük dramlara ev sahipliği yapan bu kaleyi ziyaret ettiğinizde tarihin acımasız tarafını bütün damarlarınızda hissedeceksiniz.
Günümüzde kale bir çok eserin sergilendiği bir müze olarak kullanılıyor. Müzede özellikle Apollo salonu ve Clement VII ye ait özel odaları görmenizi de tavsiye ederim.

Castel Sant Angelo kalesi üzerindeki köprü

Castel Sant’angelo Ticket

Eğer Roma pass kartınız varsa burada kullanabilirsiniz. ( roma pass kartı hakkında detaylı bilgi için buraya tıklayın)
Kaleye yetişkinler için giriş ücreti ise 8 eurodur. Ancak gitmeden önce fiyatı teyit edin, çünkü fiyatı değiştirebilirler.

Castel Sant’angelo’ya Ulaşım

Kaleye metro ile rahatlıkla ulaşabilirsiniz. Metronun Lepanto durağında inerek bir miktar yürümeniz yeterli olacaktır. Metro ile gitmenin dezavantajı ise, kale metro durağına yakın konum olmadığı için biraz yürümeniz gerekebilir.

Metro yerine otobüs kullanmayı tercih edenler ise terminiden kalkan 40 numaralı otobüsleri kullanabilirsiniz.
Her iki ulaşım şeklini de istemiyorsanız hop on & hop off otobüslerini tercih edebilirsiniz. Bu otobüslerin duraklarından biri de Castel Sant’angelo dur.
Roma hop on & hop off otobüsleri hakkında detaylı bilgi için tıklayın.

Castel Sant’angelo sarayına ziyaret saatleri

Kaleyi ziyaret etmek için uygun olan saatler
Nisan ve eylül ayları arasında kaleyi ziyaret etmeyi düşünüyorsanız kale 09:00 ve 19:00 saatleri arasında açık.
Ekim ve mart ayları arasında ziyaret etmeyi düşünüyorsanız 09:00 ve 14:00 saatleri arasında açık.

Roma rehberi - Castel Sant Angelo kalesinin hikayesi

Castel Sant’angelo kalesine yakın diğer önemli yapılar

Castel Sant’angelonın hemen yakınında vatikan yer alır. Piazza navona ve Mouselum of Hadrian buraya yürüme mesafesindedir.
Kaleye yakın olan diğer yapılar ise, St Peter’s Bazilikası, St Peter’s Meydanı, Sistine Chapel ve vatikan müzesidir.

Kaleye gittiğinizde dikkatinizi bir köprü çekecektir. Bu köprünün adı Bridge of Hadrian yani Hadrian Köprüsüdür. Bu köprü castel sant Angelo nun hemen önünde yer almaktadır ve Roma’da bulunan en güzel köprüler arasında yer alır.
Bu köprü üzerinde çok güzel ve sanatsal nitelikte fotoğraflar çekebilirsiniz. Çünkü köprünün üzerindeki manzara görmeye değerdir. Kale Roma rehberinde Roma’da gezilecek yerler listesinde görülmeye değecek yapılar arasında yer alıyor. İlginç hikayesi ve kalenin insanda yarattığı etki adına görmekte fayda var denilen yerler arasında.

Bu kalenin diğer bir özelliği ise melekler ve şeytanlar filmindeki kale oluşu. Yani filmi izleyenler bilirler, hikaye bu kale etrafında dönüyor. Upuzun ama bir okadar da ihtişamlı bir köprüden geçerek bu saraya ulaşıyorsunuz. Bu uzun köprüye melekler köprüsü deniliyor.

Otel rezervasyonlarınızı booking'den yapabilirsiniz.
 

Ozgul Sunar

En büyük tutkusu seyahat etmek olan bir yay burcu kadını ve gördüklerini anlatmaktan keyif alan bir gezgin :)

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.