Brüksel Tren Ulaşımı

Avrupa’nın diğer pek çok şehrinden olsun, ya da Belçika’nın diğer şehirlerinden olsun Brüksel tren ulaşımı oldukça sık kullanılan bir ulaşım aracıdır. Seferleri son derece sık olan ve fiyatları da makul olan tren ulaşımı şehirde tercih edilen ulaşım araçlarının başını çeker. Brüksel’de 3 çeşit tren vardır. Bunlar Brüksel şehir içi ulaşım sağlayan tren seferleri, ülkeler arası sefer yapan trenler ve yüksek hızlı trenlerdir. Tren yolculuğunda bilmeniz gereken ve sizi ciddi anlamda etkileyebilecek ayrıntı rezervasyon yaptırmanız gerektiğidir. Eğer biletinizi aldıktan sonra rezervasyon yaptırmazsanız yolculuk boyunca ayakta kalabilirsiniz.

Brüksel Tren Ulaşımı

Diğer bir önemli konu da Brüksel tren istasyonlarıdır. Brüksel’de tam üç adet tren istasyonu yer almaktadır. Bu istasyonlardan ülke içindeki noktalara ve Brüksel’in diğer bölgelerine oldukça kolay ulaşımınızı sağlayabilirsiniz. Ülke içinde seferler yapan trenler genelde Brüksel midi ve Brüksel merkez istasyonlarından kalkmaktadır. İstasyonlar kuzey ve güney yönünde aynı hatta yer almaktadır.

Brüksel nord ( kuzey ) tren istasyonu

Brüksel’in kuzey tren istasyonu burasıdır. Kalkış merkezi ana tren istasyonu ve midi tren istasyonu olan pek çok tren bu istasyona da uğrar. Kuzey tren istasyonundan şehir merkezine en kolay tramvay ile ulaşabilirsiniz. Tramvaya binerek metroya yakın bir durakta inip metro ile şehir merkezine geçebilirsiniz. Tramvayların 3 ve 4 numaralı hatlarını kullanmanız gerekir.

Brüksel merkez tren istasyonu

Brüksel’in en popüler tren istasyonudur. Gare centrale ya da Brussel centraal olarak geçer adı. Bu istasyon pek çok turistik noktaya ve otele oldukça yakındır. Bu istasyondan kalkan tren ile diğer şehirlere geçmek oldukça kolaydır.

Brüksel merkez tren istasyonu

Brüksel midi tren istasyonu

Brüksel’in en çok kullanılan ve en işlek tren istasyonu burasıdır. Gare du midi ya da Zuidstation olarak geçer adı. Brüksel’in güneyinde yer alan bu istasyon trenlerin kalkış ve varış noktasıdır. Bu nedenle de sürekli bir yoğunluğa ve kalabalığa ev sahipliği yapar.

Brüksel midi tren istasyonu

Brüksel’den diğer Avrupa şehirlerine tren ulaşımı için tıklayın.

Otel rezervasyonlarınızı booking'den yapabilirsiniz.
 

Ozgul Sunar

En büyük tutkusu seyahat etmek olan bir yay burcu kadını ve gördüklerini anlatmaktan keyif alan bir gezgin :)

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.