Benelüks Ülkeleri Hangileri

Benelüks turu ayrıntıları

Tatil severler illaki Benelüks turlarını duymuşlardır. Peki benelüks ülkeleri hangileri? Bu tur özellikle ülkemizde en çok ilgi gören ve en keyifli turlar arasında gösteriliyor. Birbirine son derece yakın olan birbirinden güzel bir kaç farklı ülkeyi ve coğrafyayı görme şansı yakalanan bu turlar harika bir tatil için muhteşem bir tercih olabilir. Eğer kararsızsanız bu turun kesinlikle keyifli bir tur olduğunu söylemek isterim.

Benelüks Ülkeleri Hangileri

Gelelim tur adı altındaki bu keyifli gezinin ayrıntılarına. Bu geziyi kendiniz kendi şartlarınızla da yapabilirsiniz, ya da bir tur firması ile de yapabilirsiniz. Ets gibi pronto gibi tur firmaları bu turu sıklıkla yapıyorlar. Tarih aralığı kendinize en uygun olanı seçip tatilinizi bir tur şirketi ile planlayabilir böylece etliye sütlüye hiç karışmadan bir tatil geçirebilirsiniz. Ancak ben kendim planlamak ve bir tura katılmak istemiyorum diyorsanız da harika bir tatil planlaması yapmanızda sizi yönlendirmeye çalışabilirim. Benelüks turu ayrıntıları diğer bir çok yere oranla biraz daha farklı olacağı için yeterli bilgiyi edinip tatilinizi o şekilde planlamanızı öneririm.

Benelüks turu nedir

Benelüks turu nedir?

Gelelim Benelüks turu nedir sorusuna. Benelüks ismi 3 ülkenin ilk hecelerinin bir araya getirilmesi ile oluşturulmuş bir isimdir. Belçika  – Belgium, Hollanda  – Netherlands ve Lüksemburg –  Luxembourg bu keyifli gezinin adını oluşturan ülkelerdir. Bu üç ülke hem birbirlerine olan coğrafi yakınlıkları, hem beraber yaptıkları iş ortaklıkları nedeni ile adeta bir bütün olmuş durumdadırlar. Hep tur adı olarak anılsa da Benelüks aslında bu üç ülkenin bulunduğu bölgenin adıdır. Gelelim bu muhteşem turun ayrıntılarına.

Benim şahsi fikrim böylesi güzel bir tatil planlaması için tur firmaları yerine kendi planınızı kendiniz yapmanızdır. Ancak dediğim gibi şehirler arası ulaşımı ve otel transferlerinde tur firmaları sizi oradan oraya kolayca taşırlar. Bu da ciddi bir avantajdır. Bu avantaj kendi başınıza planladığınız tatil programınızda yanınızda olmayacak.

Benelüks turu

Fakat kendim halledebilirim derseniz kesinlikle tursuz ve kendi planlayacağınız şekilde bir tatil yapın derim. Şehirler arası geçişler için araba kiralamak son derece keyifli ve kolay bir seçim olur. Araba kiralamak yerine şehirler arası ulaşımı sağlayan tren ve otobüslerle de ulaşımınızı son derece kolay yapabilirsiniz. Benelüks turu Paris, Amsterdam, Luksemburg, Brugge, Düsseldorf’ ya da Köln arasında gerçekleştiriliyor.

Eğer kendi tatilinizi planlıyacaksanız Paris, Amsterdam ya da lüksemburg’a uçup oradan araba kiralayarak diğer şehirlere geçebilme kolaylığına ulaşabilirsiniz. Ama elbette illa araba kiralamanız gerekmiyor. Trenle ve otobüslerle de çok kolay ulaşımınızı sağlayabilirsiniz.

Fransa – Paris

Benelüks turunun genelde ilk durağı hep değişir. Amsterdam da olabilir Belçika da olabilir , Paris’de.  Belirleyici etken planın detayı oluyor. Biz bu uzun ve güzel tura önce efsane şehir Paris’den başlayarak anlatalım. Paris zaten anlatılmayacak yaşanacak denilen yerler arasında geldiği için tur esnasında sizi son derece keyiflendirecek yerler arasında geliyor. Paris için yeterli zamanı ayırdığınızdan emin olun. Çünkü şehirde gezip görülecek yer sayısı oldukça fazla. Sonra tadı damağınızda kalmasın. Bu güzel şehre vardığınızda vakit kaybetmeden harika bir paris turu gezisi için bu yazım size yardımcı olacaktır. Pariste gezilecek yerler hakkında bilgi için buraya tıklayabilirsiniz.  Eğer Paris ile Amsterdam’ı birleştirmeyi düşünüyorsanız bu iki şehir arası ulaşımı sağlayan trenler var. Bu trenler ile ulaşımınızı sağlayabilirsiniz. Paris Amsterdam arası tren ulaşımı hakkında detaylı bilgi için buraya tıklayabilirsiniz.

Benelüks Paris turu

Hollanda – Amsterdam

Bu eğlenceli turun diğer bir görülesi şehri Amsterdam oluyor. Ben buraya özgürlükler ve eğlence şehri diyorum. Her karesi keyif dolu olan bu turun özellikle Amsterdam ayağında çok eğleneceğinizi garanti ediyorum. Şehirde yapılacak bir sürü aktivite, gezilecek bir çok yer ve tadılacak bir sürü tat var. Hepsini deneyin. Amsterdam için size rehber olması için bu yazımdan yardım alabilirsiniz.

Benelüks amsterdam turu

Belçika – Brüksel

Brüksel denilince elbetteki aklımıza çikolatalar geliyor. Gerçekten de bu güzel şehre gittiğinizde hemen hemen her sokağın mis gibi çikolata koktuğunu hemen fark edeceksiniz. Brüksel Amsterdam ve Paris’in yanında bir miktar sönük kalsa da görülmesi gereken hoş bir yer. Brüksel’den tren ile turunuza devam etmek isterseniz ayrıntıları öğrenmek için buraya tıklayabilirsiniz. Brüksel’de gezilecek yerler neresi ve orada neler yapabilirim acaba diye merak ediyorsanız da size rehberlik yapması dileğiyle bu yazımdan faydalanabilirsiniz.

Benelüks brüksel turu

Lüksemburg

Bu güzel tura adını veren diğer bir yerleşim birimi de lüksemburg oluyor. Şehrin isminin anlamı ışıklı ülke demek. Dünya üzerinde yaşam kalitesi en yüksek yerlerden biridir. Hatta dünyada şuan 4. sırada yer alıyor. Burası dünyanın en zengin insanlarının yaşadığı son derece özel bir yer. Fakat görmeye gittiğinizde siz de göreceksiniz koskoca ülke İstanbul’dan küçük. Gittiğinizde şehirde adeta 1000 yılı aşkın zamandır hiç bozulmadan günümüze kadar gelebilmiş son derece özel tarihi yapılar göreceksiniz.

Benelüks Lüksemburg turu

Brugge

Bu tura çıkan bir kesim tatilcinin uğradığı ancak bir kesim tatilcinin uğramadığı yerlerden biri burası. Muhteşem bir yer olduğunu söyleyebilirim. Çok büyük değil ama kesinlikle tur dahilinde eğer imkanınız varsa bu güzel yerleşim birimini kesinlikle görün derim. Muhteşem bir doğası ve dokusu var. Brugge hakkında bilgi sahibi olmak isterseniz buraya tıklayabilirsiniz.

Benelüks brugge turu

Turun Almanya ayağı

Genelde bu tura bir de Almanya şehri eklenir. Düsseldorf’ ya da Köln bu tur kapsamında tercih edilen şehirlerden ikisidir. Siz de eğer kendi programınızı kendiniz yapıyorsanız güzergahınıza ve planınıza bağlı olarak bu iki güzel Alman şehrinden birini programınıza dahil edebilirsiniz.

Benelüks düsseldorf turu

Otel rezervasyonlarınızı booking'den yapabilirsiniz.
 

Ozgul Sunar

En büyük tutkusu seyahat etmek olan bir yay burcu kadını ve gördüklerini anlatmaktan keyif alan bir gezgin :)

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.