Avrupa’da Vizesiz Gidilen Ülkeler

Vizesiz gidilen ülkeler listesi

Seyahatseverlerin en büyük problemlerinin başında gelir vize derdi. Bu nedenle Avrupa’da vizesiz gidilen ülkeler aniden seyahati gelenler ve vize derdi ile uğraşmak istemeyenler için muhteşem bir seçenektir. Uçak biletini al, otelini ayarla uç ve git. Basit ve pratik. Son anda bir tatil planlamaya çalışanların ilk tercihleri vizesiz gidilebilen ülkeler olur genelde.

Avrupa'da Vizesiz Gidilen Ülkeler

Avrupa birliğinde olan ülkelere henüz maalesef vizesiz gidemiyoruz. Umarım bu saçma vize prosedüründen kısa süre içinde kurtuluruz. Ancak vizesiz gidilen ülkeler listesine baktığımda orada gerçekten bir çok ünlü ülkeyi aratmayacak kadar muhteşem ülkeler görüyorum. Bu nedenle bu şansı değerlendirmek gerektiğini düşünüyorum.

Vizesiz gidilen ülkeler listesi

Vizesiz gidilen ülkeler

Gelelim vizesiz gidilen ülkelere. Aslında seçenek çok. Hepsi de birbirinden güzel kültürel ve doğal güzelliklere sahipler. Dünya üzerinde görülebilecek yerler listenize bu güzel ülkeleri de eklemeyi unutmayın.

vizesiz gidilen ülkeler

Rusya

Vizesiz gidilebilen en güzel ülkelerden biri hiç şüphesiz Rusya. St. Petersburg’a gitmiş ve oraya aşık olmuş biri olarak size kesinlikle bu güzel şehri görmenizi öneririm. Ama mevsime dikkat. Malum kışlar orada bizden biraz farklı geçiyor. Şehirde müzeler ve katedraller harika bir görsellikteler. Dünyanın hiç bir yerinde benzerleri yok. Aynı şekilde Moskava’nın da kendine has bir tarzı var ve kesinlikle bu tarzı çok ama çok farklı. Soğan kubbeli katedralleri sizi büyüleyecek. Bu denli güzel bir ülke için vize almanıza gerek yok.

rusya hakkında bilgi

Ukrayna

Bir dönem Türk vatandaşlarından vize isteyen Ukrayna artık yapılan anlaşmalar sonucunda vize almayı durdurdu. Vizesiz gidip görebileceğiniz harika bir yer Ukrayna. Size savaşın tüm gerçeklerini yansıtan müzelerinde gezerken tarihin içinde hissedeceksiniz kendinizi. Doğal güzellikleri de gerçekten görmeye değer.

ukrayna hakkında bilgi

Karadağ

Adriyatik kıyılarının en küçük ve en şirin ülkesi olan Karadağ’ın adını kesinlikle duymuşsunuzdur. Burada gidilebilecek ve görmenizi önereceğim 2 şehir var. Bunlar kotor ve Budva. Harika turistik yerler buralar. Kotor zaten Unesco tarafından dünya mirası listesinde yer alıyor. Orta çağdan kalma görünümünü hiç bozmayan bu güzel şehir kendini görmeye gelen herkesi adeta büyülüyor. Budva ise oldukça büyük bir marinaya ve limana sahip. Aynı şekilde görülmesini önerdiğim diğer şehir de Budva.

karadağ kotor hakkında bilgi

Makedonya

Kendinizde bir şeyler bulabileceğiniz bir yer arıyorsanız hemen Makedonya’ya uçun derim. Burası adeta bir anadolu şehri edasında. Son derece derli toplu ve temiz bir yer. Buraya gelmişken ohri gölü ve çevresini gezmeyi de sakın unutmayın.

makedonya hakkında bilgi

Sırbistan

Sırbistan’da size elbette Belgrad’ı öneriyorum. Zaten ülkemizden en çok turist Sırbistan’da Belgrad’ı tercih ediyor. Gezilecek tarihi ve turistik pek çok yer bulabileceğiniz gibi çok da eğlenceli bir yer olduğunu söylemek isterim. Bu arada genelde ekonomik bir tatil arayanlara önerdiğim bir yerdir Belgrad. Çünkü şehirde konaklama, yeme içme oldukça ucuzdur.

sırbistan belgrad hakkında bilgi

Arnavutluk

Burada ise en popüler şehir Tiran. Tiran’da özellikle osmanlıların esintilerini her yerde göreceksiniz. Biliyorsunuzdur baskıcı yönetim nedeni ile Arnavutluk uzun yıllar özellikle Avrupa’dan çok geride kalmış ülkelerden biridir. Ancak son günlerde özellikle turizm anlamında kendini toparlayabilmek adına ciddi adımları var. Bu güzel ülkeyi gezip görmenizi öneririm.

arnavutluk hakkında bilgi

Bosna Hersek

Osmanlı izlerinin yoğun olarak hissedilebileceği diğer bir yer Bosna hersek oluyor. Genelde Bosna hersek turları Saraybosna ve Mostar arası yapılıyor. Mostar Sarybosna’ya yaklaşık 2 saatlik bir mesafededir. Bu nedenle Saraybosna’ya gelmişken burayı da görmenizi öneririm. Özellikle burada yeme içme konusunda çok mutlu olacağınızdan emin olabilirsiniz.

bosna hersek hakkında bilgi

Kosova

Omanlı eserlerinin yer aldığı diğer bir gezilesi yer Kosova oluyor. Burada da kendinizi küçük bir osmanlı köyünde hissedeceksiniz adeta. Kosova Avrupa’nın en küçük ülkelerinden biri. Turistik yerleri ise Priştina ve Prizren’dir. Özellikle buralarda yer alan taş köprüler ve Osmanlıdan kalan konaklar sizi çok etkileyecek olan gezmesi son derece keyifli tarihi yapılardır. Şirin, küçük ve sevimli bir yer arıyorsanız Kosovayı değerlendirebilirsiniz. Priştina’ya İstanbul’dan uçuşlar gerçekleştiriliyor. Ulaşımınızı bu sayede kolayca yapabilirsiniz.

kosova hakkında bilgi - Türkiyeden vize istemeyen ülkeler

Otel rezervasyonlarınızı booking'den yapabilirsiniz.
 

Ozgul Sunar

En büyük tutkusu seyahat etmek olan bir yay burcu kadını ve gördüklerini anlatmaktan keyif alan bir gezgin :)

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.