Milano’da Ulaşım

Milano’da Ulaşım

Milano’da da tıpkı diğer İtalya şehirlerinde olduğu gibi yaygın bir otobüs ağı ve tren ulaşımı çok sık kullanılmaktadır. Avrupa şehirlerinde özellikle de İtlaya’da tren bizdeki gibi değil. Çok daha konforlu, rahat ve hızlı. Bu nedenle Milano’da ulaşımınızı gerçekleştirmek için trenleri rahatlıkla tercih edebilirsiniz.

duomo katedralinin fotoğrafları- milanoda şehir içi ulaşım

Türkiye’den Milano’ya Ulaşım

En kolay ulaşım aracı elbetteki uçakla. İstanbul’dan Milano’ya ulaşım son derece basit. Çünkü THY. ‘larının şehre direkt uçuşları oldukça sık. Bunun yanında bazı yabancı hava yolu şirketleri de İstanbul aktarmalı Milano uçuşları gerçekleştirmektedirler. Bunları da tercih edebilirsiniz. Pegasus hava yollarının ise genelde kampanyalı ve daha ekonomik uçuşları oluyor Milano’ya. Milano İstabul arası uçakla 2 saat sürmektedir.

milano resimleri - milanoda ulaşım

Milano Malpensa Hava Yolu

Burası Milano’da yer alan en büyük hava alanıdır. Malpensa hava alanının şehir merkezine uzaklığı ise 40 km. dir. Türkiye’den kalkan tüm uçuşlar direkt ya da aktarmalı hepsi bu hava alanına iner. Ancak pegasus bu hava alanını kullanmamaktadır.

Milan, Italy milano-ulaşım-rehberi.jpg

Malpensa hava alanından Milano şehir merkezine ulaşım

Malpensa hava alanından şehir merkezine otobüs ya da trenle gidebilirsiniz. Hava alanından şehir merkezine iki otobüs firması hizmet vermektedir. Hava alanından şehir merkezine yapılan otobüs yolculuğu ortalama 50 dakika sürüyor.

milanoda ulaşım - duomo katedrali

Milano Bergamo Hava alanı

Bir çok yerde Milano hava alanı olarak isimlendirilse de Bergamo hava alanı Bergamo şehrine ait bir hava alanıdır. Genelde düşük maliyetli hava yolu şirketlerinin tercih ettiği bir hava alanıdır. Pegasus hava yollarına ait uçaklar da buraya iniyor.

milanoda ulaşım - istanbuldan milanoya ulaşım

Bergamo hava alanının Milano’ya uzaklığı

Bergamo hava alanı ile Milano şehir merkezi arası 45 km.

milanoda ulaşım - milano şehir içi ulaşım detayları

Bergamo hava alanından Milano şehir merkezine ulaşım

Bu hava alanından şehir merkezine ulaşmak için de gene aynı şekilde tren ya da otobüs kullanabilirsiniz. Size tavsiyem tren yerine otobüstür. Çünkü trenlerin şehir merkezine direkt seferi yokken otobüslerin ise vardır. Bergamo hava alanından Milano şehir merkezine otobüsle 60 dakikada ulaşabilirsiniz.

duomo katedralinin gece fotoğrafı

Milano şehir içi ulaşım detayları

Milano’da şehir içi ulaşım metro, otobüs ve tramvaylarla gerçekleştiriliyor. Şehirde 3 adet metro hattı var.

milanoya türkiyeden ulaşım - milano duomo katedrali

Milano’da yer alan metro hatları

Milano’da üç adet metro hattı var. Sarı, yeşil ve kırmızı hat. Metro sabah saat 6’da başlayıp gece yarısına kadar işliyor. Genelde 5 dakikada bir olan metro seferleri, yoğun saatlerde 3 dakikada bir oluyor.

Metro cumartesi günleri 01:40’a kadar işliyor. Duomo meydanının olduğu yere gitmek için sarı ve kırmızı hatları tercih etmeniz gerekir. Tüm hatlar arasında ise geçiş yapmak son derece basit ve kolay.

milan

Milano’da şehir içi otobüs ve tramvaylarla ulaşım

Milano’da otobüsler sabah saat 05:30 da başlayıp gece 01:00 kadar çalışıyor. Ayrıca gece hayatını hareketli tutabilmek adına şehrin merkezlerinden 02:00 ile sabah 05:00 saatleri arasında çalışan küçük otobüsler yer alıyor. Eğer gece bu otobüsleri kullanacaksanız ve biletiniz yoksa panik yapmayın. Çünkü bu küçük otobüslerde bileti şoförden alabiliyorsunuz.

Milano’da yer alan otobüs durakları kaybolmanıza ya da yanlış otobüse binmenize izin vermeyecektir. Çünkü binmeniz gereken otobüsün adını, numarasını ve kaç dakika sonra geleceğini gösteren anlaşılır ışıklı göstergeler duraklarda yer almaktadır.

milanoda ulaşım - milanoya itsanbuldan ulaşım detayları

Milano kart

Tıpkı diğer şehirlerde olduğu gibi şehrin kendine ait yolcu kartının bazı avantajları nedeni ile tercihe edebilirsiniz. Milano kart size 100’den fazla noktada indirim imkanı sunar. Eğer ulaşımınızı linate hava alanından yapacaksanız Milano kartın size ekstra bir avantajı olacaktır. Çünkü Linate hava alanından şehir merkezine otobüsle ulaşımnızı bu kart sayesinde ücretsiz gerçekleştirebilirsiniz. Malpensa hava alanından ise Milano’ya otobüsle ulaşımnızda Milano kart sayesinde bir bilet aldığınızda 2. bilet bedava oluyor.

milanoda metro hatları

Milano’da yer alan bir çok restaurantta % 10 ile 15 oranında indirim şansı kazanıyorsunuz. Eğer como gölü turu düşünüyorsanız da Milano kart sayesinde %10 indirim kazanıyorsunuz.

Bunun yanında duomo katedralinin terasını gezerken ve meşhur son yemek tablosunu gezerken Milano kart sahiplerine öncelik tanınıyor.

milanoda otobüs

Milano kart nereden alınır

Hava alanlarından, şehir merkezinde yer alan turizm danışma bürolarından temin edebilirsiniz.

Otel rezervasyonlarınızı booking'den yapabilirsiniz.
 

Ozgul Sunar

En büyük tutkusu seyahat etmek olan bir yay burcu kadını ve gördüklerini anlatmaktan keyif alan bir gezgin :)

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.