Zürih’te Ne yenir?

Zürih’te yeme içme

Her seyahatimde öncelikle gittiğim yerde ne yiyebileceğimi araştırır ve gittiğimde o özel yemekleri ve tatları denemeyi çok severim. Bu nedenle bu şehre de gitmeden önce Zürih’te ne yenir konusunu şöyle bir araştırdım. Daha önce Zürih’e giden arkadaşlarıma sorduğumda ise hepsi ağız birliği yapmış gibi kesinlikle peynir fondüsünü denememi söylediler.

Zürih'te yeme içme

Zürih peynir fondüsü

Aslında sadece Zürih değil, İsviçre denilince yemek anlamında akla ilk gelen şey peynir fondüsü oluyor. Biz Zürihe gider gitmez bu özel lezzeti denemek için sabırsızlanıyorduk. Peyniri çok seven biri olarak ben daha da bir heyecanlıydım Genelde bir çok yerde karşınıza çıkacaktır. Çünkü hem kendi halkı hem de turistler çok fazla tüketiyor bu lezzeti. Zaten bir çok yerde Zürih’te yeme içme denilince akla ilk peynir fondüsü geliyor.

Bizim Zürih’te çok fazla zamanımız yoktu, o nedenle yoğun bir araştırmaya girmeden gözümüze kestirdiğimiz bir yere girdik. Siz de öyle yapabilir hem ortamı güzel hem de gözünüze hoş görünen bir yere girebilirsiniz. Çünkü, genelde hemen hemen her yerde aynı şekilde ve aynı lezzette yapıldığını duyduk.

Zürih peynir fondüsü

Peynir fondüsü denen yiyecek bana bizim mıhlamayı anımsattı biraz görüntü olarak. Erimiş peynir falan. Ama tat elbetteki daha farklı.  Fondü bilirsiniz bizde genelde erimiş çikolata ve meyvelerle hazırlanan bir tatlı çeşitidir. İşte bu tatlının burada peynire dönüşmüş halini düşünün.

Aynı şekilde fondü çatalları ve fondü tabağında geliyor. Altında onu sıcak tutan bir aparat var. Genelde peynirle ya da patatesle servis ediliyor siz nasıl isterseniz. Erimiş peyniri ekmeğe ya da patatese sürüp yiyorsunuz. Bir tanesi bize oldukça yeterli geldi. Ben peynirleri her şekilde he zaman, her şartta beğenen biri olarak elbetteki beğendim.

İsviçre sosisi ( Bratwürst )

Almanya seyahatlerimde en çok dikkatimi çeken şey almanların çok fazla sosis tükettiği oldu. İsviçre’nin de almanlardan pek farkı yok gibi. Burada da sosis çok seviliyor ve tercih ediliyor. Sosisleri bizden farklı tekniklerle pişiriliyor, servis ediliyor. Genelde domuz, sığır ve tavuk etinden yapılıyor. Tabakta yemek istediğinizde yanında güzel bir patates salatası ile servis ediyorlar.

İsviçre sosisi ( Bratwürst )

Bretzel

Avrupa’da bu sokak lezzeti çok seviliyor. Ben, bunu bir çok farklı ülkede deneyen biri olarak hiç sevmediğimi söyleyebilirim ancak bu sokak lezzetinin seveni çok fazla. Genelde sade tüketiliyor ancak burada peynirlisi, zeytinlisi, salamlısı, pastırmalısı, hindilisi ve daha pek çok seçeneğe sahip alternatifleri vardır. İsviçre yemek fiyatları açısından oldukça pahalı bir ülke. Aynı şekilde Zürih’te elbette çok pahalı. Bu nedenle aslında bu yiyecek diğer bir çok yemeğe oranla fiyat olarak oldukça makul diyebilirim.

zürih biretzel

İsviçre çikolatası

Elbette İsviçre denilince çikolataları denenmeden olmaz. Zürih’te gezerken gözüm hep çikolatacılardaydı. Çünkü, gitmeden önce biliyordum ki çikolataları ayrı bir lezzetli. Ancak eğer şöyle özel bir çikolatacı olsun almışken en iyisini alayım derseniz Zürih’in en meşhur ve en eski çikolatacılarından olan Sprüngli’ye gitmenizi kesinlikle tavsiye ederim. Burası 1845 yılından beri faaliyet gösteren adeta tarihi bir çikolatacı. Önce şekerlemeci olarak başladığı işe daha sonra dünyanın en önemli çikolata üretiminin yapıldığı yer olarak devam etmiş. Özellikle truffe seviyorsanız burada enfes olduğunu söyleyebilirim. Bunun yanında sütlü ve bitter çikolataları tam anlamı ile muhteşem. Hem kendinize hem de sevdiklerinize buradan çok özel çikolatalar alabilirsiniz. Zürih’te 4 tane şubesi var.

isviçre yemek fiyatları

İsviçre çikolatası

Otel rezervasyonlarınızı booking'den yapabilirsiniz.
 

Ozgul Sunar

En büyük tutkusu seyahat etmek olan bir yay burcu kadını ve gördüklerini anlatmaktan keyif alan bir gezgin :)

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.