Yunan Adalarına Kapıda Vize Kalktı mı?

Uzun süredir  Yunan adalarına kapıda vize kalktı mı sorusu son günlerde gündemde. Bunun nedeni ise bir çok sahil beldemizden hiç evrak kalabalığı ile uğraşmadan kolayca alabildiğimiz kapı vizesinin kalktığı söylentiler.

Yunan Adalarına Kapıda Vize Kalktı mı

Maalesef bu durum bir söylenti değil ancak kapıda vize şuan tamamen kaldırılmadı. Sonunda Türklere müjdeli haber Yunanistan’dan geldi ve kapıda vize uygulamasının bir yıl daha uzatıldığı bilgisi verildi. Vize konusundaki bu kriz sanılanın aksine Yunanistan ile bizim aramızdaki bir husumetten değil tamamen Avrupa birliğinin yaptırımlarından dolayı oluyor. Yunanistan Avrupa birliğini bu konuda her ne kadar ikna etmeye çalışsa da, Avrupa birliği bu konuda ikna olmadı ve Yunanistan’ın Türk vatandaşlarına bir kolaylık olarak sunduğu kapıda vize uygulamasını kaldırttı. Bir çok Türk bu olaya tepkisini dile getirerek Avrupa birliğinin ülkemiz vatandaşlarına uyguladığı bu durumu eleştirdi. Daha sonrasında ise hem yunanistan’ın hem de türklerin baskıları sonucu kapıda vize uygulaması bir yıl daha uzatıldı. Anlayacağınız eski sisteme bir süre daha aynen devam.

Eğer vize tamamen kalksaydı Yunanistan bu konuda bizi mağdur etmeyeceğini, Türkiye’de yer alan konsolosluklarına takviye personel yollayacağını ve vize işlemlerinin çok hızlı ve sorunsuz halledeceğini belirtti. Bu bir nevi yazın Yunanistan’a uğramak isteyenleri rahatlatsa da spontane bir şekilde hadi bi adaya geçelim denilip basit bir şekilde adalara geçmenin yolunu kapatmıştı. Fakat gelen bu yeni haberle yazın belki bir adaya geçeriz diyenler için çok sevindirici bir haber oldu.

yunan adaları vize

İşlem 2012 yılından beri uygulanıyordu. Yani 2012 yılından bu yana son derece kolay bir şekilde kapıda vize yöntemi ile Yunanistan’ın bir çok komşu adasına kolaylıkla geçebiliyorduk. Ayvalık, Datça, Bodrum, Kuşadası ve çeşme gibi tatil beldelerimizden kapıda vize alarak feribotlarla geçebiliyorduk. Bu uygulama Türkler tarafından çok sevilmişti ve her gün sahil beldelerimizden Yunanistan’a akın akın Türkler gidiyordu. Aslında bakarsanız bu kolaylığın kalkması sadece Türkleri değil Yunanistan halkını da çok etkileyecek ve üzecekti. Çünkü ekonomik anlamda zor bir sınav geçiren Yunanistan para harcamaktan, yemekten içmekten hiç kaçınmayan Türk halkından ciddi bir gelir elde ediyor. Şimdi yunan adaları vize kalktı konusu bir süreliğine askıya alındı gibi. Elbette Yunanistan’ın Avrupa birliğini kapıda vizenin tamamen ve hiç kaldırılmayacak şekilde geri dönmesi konusunda ikna çalışmaları devam edecektir. Başarılı olurlar mı, kapıda vize uygulaması bir süre sonra tekrar mı kaldırılacak, bunu zamanla göreceğiz. Ama şimdilik kapıda vize uygulamasına aynen devam.

yunan adaları vize kalktı

Kapıda vize uygulaması kalkarsa  yunan adaları vize konusunda normal prosedür doğrultusunda shengen almamız gerekecek. Yunan yetkililer Türklerden umutlarını kesmek istemiyor ve vize konusunda her türlü kolaylığı sağlayacaklarını ve elektronik bir sistemle çok hızlı bir şekilde vize işlemlerini uygulayacaklarını belirtiyorlar. Bu ne kadar geçerli olur elbette zaman gösterir. Ayrıca bir günlüğüne bir Yunan adasına geçmek için vize alma derdi ile de uğraşılır mı o da bir soru işareti. Hazırda zaten vizeniz varsa geçersiniz ama bir gün için vize almak bilemiyorum. Bu nedenle umarız bu kapıda vize uygulaması hiç kalkmaz.

Otel rezervasyonlarınızı booking'den yapabilirsiniz.
 

Ozgul Sunar

En büyük tutkusu seyahat etmek olan bir yay burcu kadını ve gördüklerini anlatmaktan keyif alan bir gezgin :)

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.