Würzburg Gezilecek Yerler

Würzburg gezi notları

Romantik yol tatilimiz esnasında uğradığımız şirin ve küçük bir yer burası da. Tahmin ettiğiniz üzere Würzburg gezilecek yerler son derece az ve kısıtlı. Bu nedenle burada konaklamanıza gerek yok. Biz, romantik yol güzergahı üzerinde yer alan Würzburg’da konaklamadık. Güzergahımıza devam ederken, buraya da girdik ve gezdik. Fikrim, siz de burada konaklamak için ekstra bir zaman ayırmayın. Çünkü, gezip görülünce iyi ama konaklamaya gelince o denli uzun kalınacak bir yer değil kesinlikle.

Würzburg Gezilecek Yerler

Şehri size şöyle anlatayım. Ufacık bir şehir düşünün, çok eski zamanlardan kalma, hiç bozulmamış ve eski zamanlardaki görüntüsünü bu zamana kadar korumayı başarmış. Würzburg gezi notları diye arama motorunda aratınca şehrin hep tepeden görüntüsü geliyordu önüme. Bunun nedeni şehir öyle küçük ki, herhangi bir yüksek tepeye çıkıp bu şirin şehri yukarıdan görmek istediğinizde, şehrin tamamını görebiliyorsunuz. İstanbul gibi kocaman bir şehirde yaşayan biz, elbette bu durum karşısında şaşkınlığımızı gizleyemedik. Nasıl şaşırmayalım. Düşünsenize herhangi bir tepeye çıktığınızda tüm şehri kuşbakışı kolayca görebiliyorsunuz.

Würzburg gezi notları

Buranın diğer bir özelliği ise Almanya’nın en eski üzüm bağları buradaymış. Bu nedenle şehir şarapları ile de çok meşhur ve bu konuda gerçekten çok iddialılar. Sadece şarap değil elbette, üzümle yapılabilecek her şeyde son derece iddialılar.

Würzburg romantik yol

Elbette Würzburg romantik yol denilince yukarıda bahsettiğim gibi şehrin tepeden görüntüsü geliyor önünüze. Şehri tepeden en güzel şekilde görmek istiyorsanız, size önerim Marienberg Kalesine çıkmanız. Çünkü bu kaleden şehri en güzel şekilde ve en detaylı biçimde görebilirsiniz. Ancak çıkması oldukça zor ve yorucu bilginiz olsun. Hele bir de bizim gibi yanınızda 8 yaşında bir çocuk varsa bu kale sizi iki kat daha da zorlayacaktır. Eğer çocuğunuzla beraberseniz kaleyi bence boşverin çok şey kaybetmezsiniz.

Würzburg nasıl bir şehir

Benim burada en çok beğendiğim nokta ise Main nehri ve nehrin etrafında yer alan eski şehir ile etrafındaki üzüm bağları. Köprünün bence muhteşem bir manzarası var kesinlikle görün ve bolca fotoğraf çektirin.

Köprüyü gezdikten sonra eskişehir meydanına gittik ve burada şöyle keyifli bir yürüyüş yaptık. Burası da, gene gezmesi güzel sağlı sollu şirin evlerin olduğu hoş bir alan. Burada oturup birşeyler yiyip içebileceğiniz şirin kaffeler ve restaurantlar da var. Bunun yanında eğer şaraplarını denemek istiyorsanız, köprünün sonunda şarap evi var.

Würzburg romantik yol

Romantik yolun önemli noktalarından biri olan Würzburg’u biz oldukça beğendik. Özellikle köprü üzerindeki o manzarayı, cıvıl cıvıl ortamını, yemyeşil doğasını çok sevdik. Ancak yarım günde bile kolayca gezebileceğiniz bir şehir. Bu nedenle yoğun beklentilerle gitmeyin buraya. Sonuçta romantik yol kasabalarının en büyük özelliklerinden biri çok küçük oluşları. Küçük ama şirin masalsı köyler bence hepsi de. Yolunuz düşerse burayı da gezin ve rotanıza ekleyin derim. Kendinizi adeta çok eski tarihlerde hissediyorsunuz. 2. Dünya savaşını görmüş ve büyük zararlar almış bu yaşlı şehirde tarihin kokusu eşliğinde gezmek çok farklı bir duygu.

Otel rezervasyonlarınızı booking'den yapabilirsiniz.
 

Ozgul Sunar

En büyük tutkusu seyahat etmek olan bir yay burcu kadını ve gördüklerini anlatmaktan keyif alan bir gezgin :)

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.