Viyana Stephansdom katedrali – Viyana Aziz Stephan katedrali

Viyana Stephansdom katedraliViyana Aziz Stephan katedrali

Viyana aziz stephan katedrali Viyana’nın tam merkezinde yer alan 1365 yılında inşa edilmiş roma gotik mimariye sahip oldukça ünlü bir katedraldir. Viyana aziz stephan katedrali Viyana’nın en önemli simgesidir. Katedral kendi ile aynı adı taşıyan stephansplatz meydanında yer almaktadır. Kilise Avusturya dükü Rudolf tarafından yaptırılmıştır.

Eğer bacaklarınıza güveniyorsanız size katedralin kulesine çıkmanızı öneririm. Ama şunu bilmeniz lazım kuleye çıkmak için 300’den fazla basamak tırmanmanız gerekiyor. Katedralin bu kulesi ise osmanlılara karşı bir nevi savunma amacı ile kullanılmaktaymış. Kulede yer alan çan ise osmanlılardan kalma sayılır bir nevi. Çünkü bu 21 tonluk devasal çan, osmanlı akıncılarından kalma silah ve toplar eritilerek yapılmış.

Viyana Aziz Stephan katedralinin çan kulesi

Eski zamanlarda osmanlıların Viyana’ya yapmış olduğu saldırıları tarih kitaplarından hatırlıyorsunuz. Osmanlıların saldırılarından bezen ve hazırlıklı olmak adına birşeyler yapmak isteyen viyanalılar çareyi bu kilisenin kulesinde görmüşlerdir. Bir memur belirlemişler ve memura sürekli burada durması görevini vermişlerdir.

Memur gün boyunca nöbet tutarak gelebilecek herhangi bir osmanlı saldırısını haber vermek için orada duruyormuş. Eğer herhangi bir osmanlı saldırısı görürse bu memur kilisenin çanlarını çalarak halkı bu durumdan haberdar edermiş. Bu durum yüzlerce yıl sürmüş. Artık osmanlılardan gelebilecek bir  saldırı olmayacağından emin olduktan sonra bu görev kaldırılmış.

Viyana Stephansdom katedrali - Viyana Aziz Stephan katedrali

Kilisenin doğu tarafına doğru ilerlediğinizde ise bir heykel göreceksiniz. Bu heykel ise bir azizin ayakları altında ezilen osmanlı akıncısının heykelidir.

Viyana Aziz Stephan katedralindeki osmanlı heykeli

Burası bir kilise olduğu için kiliseyi gezmek ücretsiz. Viyana’ya gelmişken bizim tarihimizde de büyük rol oynayan bu kiliseyi gezmenizi öneririm. Ancak katedrali gezmek isteyen sizin gibi çok turist olacak. Bu nedenle kalabalığı da göz önünde bulundurun. Size tavsiyem eğer kiliseyi gezeceksiniz sabahın erken saatlerini tercih edin. Daha az insan olur.

Viyana Stephansdom katedralinin içi  - Viyana Aziz Stephan katedralinin içi

Otel rezervasyonlarınızı booking'den yapabilirsiniz.
 

Ozgul Sunar

En büyük tutkusu seyahat etmek olan bir yay burcu kadını ve gördüklerini anlatmaktan keyif alan bir gezgin :)

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.