Viyana Schönbrunn İmparatorluk Sarayı

Viyana schönbrunn imparatorluk sarayı hakkında bilgi

Viyana’da gezilebilecek diğer bir önemli saray da Viyana schönbrunn sarayıdır. Bu saray hatta Viyana’nın gözbebeği ve yıldızıdır. Zamanında saray osmanlılar tarafından bir kaç kez saldırıya uğrayıp ciddi hasarlar alsa da yapılan tamirler ve bakım işlemleri ile eski haine döndürülmüştür. Viyana’da yer alan ünlü hofburg sarayı kışlık olarak kullanılırken schönbrunn sarayı ise yazlık olarak kullanılırmış. Sarayda 1400 tane oda yer alıyor. Genelde bu sarayı gezmek için turistler rehberlik hizmeti alıyorlar. Sarayı gezdiren iki adet tur hizmeti var. Bunlar Schönbrunn imperial tur ve schönbrunn grand tur şeklindedir. İmperial tur ile sarayda 28 adet odayı gezebilirsiniz. Grand tur ile ise sarayın 40 odasını gezersiniz ve bu odalar arasında Maria Theresa’nın odası da yer almaktadır. Bunun yanında tur hizmeti alırken türkçe dil seçeneği isteyin. Çünkü bu sarayda türkçe dil seçeneği var.

Viyana Schönbrunn İmparatorluk Sarayı

Viyana schönbrunn sarayı Avusturya’nın en önemli kültür eserlerinin sergilendiği son derece önemli bir saraydır. Avusturya ve Viyana’da en çok ziyaretçiye sahip olan saraydır. Her yıl dünyanın pek çok yerinden gelen turistler daha Viyana’ya adım atar atmaz koşa koşa bu saray görmeye giderler. Görmüş olduğunuz bu sarayın ve muhteşem bahçesinin tasarımı ünlü imparatoriçe Maria Theresa”ya aittir. Saray hem kültürel hem de politik açıdan Avusturya’nın en önemli sarayıdır. Sarayı görmeye gelenlerin çoğu muhteşem bir peyzaja sahip olan bahçesine hayran kalmaktadırlar. Bahçe aslında daha çok bir koruyu ya da ormanı anımsatmaktadır. Birbirinden güzel ve farklı bitkilerden oluşan bu bahçeye siz de hayran kalacaksınız. Dönemin gözde kraliçesi sisi bu bahçede sürekli atla gezermiş.

Viyana schönbrunn imparatorluk sarayının bahçesi

 

Viyana SchönbrunnSarayının bahçesi gerçekten dillere destandır.Rengarenk çiçeklerin yanı sıra başka hiç bir yerde görmeyeceğiniz türde turopik bitkiler de yer almaktadır. Size tavsiyem bu güzel saray bahçesinde rengarenk çiçeklerin arasında çimlere uzanıp bolca güneşlenin. Bunun yanında sarayı gezdikten sonra yorulursanız sarayın içinde Schwarzenber kafede oturup güzel bir Viyana kahvesi içmenizi öneririm. Ancak bayılarak içeceğiniz bu kahvenin tarifini osmanlılardan aldıklarını hatırlatayım. Çünkü osmanlılar tarihte bir çuval dolusu kahvelerini burada unutmuşlardır ve uyanık Avusturyalılar hemen bu eşsiz tadı kopyalamışlar ve zaman içinde kendilerinden de birşeyler katarak Viyana kahvesini oluşturmuşlardır.

Viyana hofburg yazımı okuduysanız sarayın en önemli isminin sisi olduğunu biliyorsunuzdur. Bu sarayın da en önemli ismi Maria Theresaymış. Maria Theresa Avusturya hanedanının en güçlü kadınıymış. Tam 16 tane çocuğu varmış. Kızlarının 11 tanesini politik çıkarları için evlendirmiş. Bu sayede politik olarak hem kendi hem de ülkesi oldukça güçlenmiş. Bu arada Maria Antoinette Maria Theresa’nın kızıymış.

Sarayın her noktasında bu önemli kadının ruhunu hissedeceksiniz. Sarayı gezmeye gittiğinizde dışarıdan baktığınızda son derece soğuk bir dış mimari göreceksiniz. Sarayın içi ise oldukça görkemli ve tam bir imparatorluk sarayı.

Viyana Schönbrunn sarayının salonlarından biri

Viyana Schönbrunn sarayının içi

Saraya girdiğinizde hemen girişte sisi ile Franz joseph’in odaları yer almaktadır. Diğer tüm odalar ise Maria Theresa’ya adanmıştır. Saray gerçeketen gezerken sizi bambaşka bir havaya sokuyor. Kocaman salonlar oldukça etkileyici. Bir dönem burada Avrupa’nın önde gelen isimlerinin birbirinden güzel dans showları sergilediklerini düşündükçe o anlara gidiyorsunuz. Ayrıca sarayı gezerken tavanları da incelemeyi unutmayın. Çünkü sarayın tavanları da adeta birbir sanat eseri niteliğinde.

Viyana Schönbrunn sarayının içi

Salonlardan bir tanesi ise Mozart’ın henüz küçükken kraliçe için verdiği bir konsere ev sahipliği yapmıştır. Mozart belki de ilk konserini bu salonda vermiştir. Mozartın konser verdiği salonda bal mumundan yapılmış heykeller göreceksiniz. Bu heykeller tıpkı aynı o zamanki gibi giydirilmiş ve birebir aynı o dönem yansıtılmıştır.

Viyana Schönbrunn sarayı

Sarayın kendi gibi çevresinde yer alan kompleksler de son derece keyif verici. Bunların başında sarayın hayvanat bahçesi en çok dikkat çeken oluyor. Hayvanat bahçesinde panda, karınca yiyen, koala gibi değişik hayvanları görebilirsiniz.

Otel rezervasyonlarınızı booking'den yapabilirsiniz.
 

Ozgul Sunar

En büyük tutkusu seyahat etmek olan bir yay burcu kadını ve gördüklerini anlatmaktan keyif alan bir gezgin :)

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.