Venedik’te Yapılması Gerekenler

Venedik benim için en özel şehirlerden biri, çünkü yurt dışında ilk gittiğim şehir kendisi. Bu nedenle Venedik’te yapılması gerekenleri, Venedik’te görülmesi gereken yapıları ve şehirde yeme içme kültürünü çok iyi bildiğimi, hatta şehre gitmeden önce ciddi araştırmalar yaptığımı da söyleyebilirim.

Venedik'te Yapılmasi Gerekenler

Venedik benim çok beğendiğim şehirlerden biri oldu. Ama zaten İtalya bence başlı başına kesinlikle görülmesi gereken ve son derece keyifli bir ülke. Her şehirleri güzel, her şehirleri tatminkar. Bence bizim milletimizin de gezme anlamındaki beklentisine en yakın ülkelerden.

Ancak her güzel ülkenin olumsuz yanları olduğu gibi İtalya’nın da olumsuz yanları oldukça fazla. Ben şimdi Venedik’ten bahsettiğim için, Venedik ile ilgili olumsuzluklardan bahsedeyim.

Öncelikle şehir inanılmaz kalabalık. Gezmek gerçekten biraz eziyet olabiliyor. Ülke yönetimi bu kalabalığı çözmek adına bazı anlamsız kararlar almaya çalışsa da kalabalık bence çözülecek gibi değil. Her mevsim ziyaret edilebilecek bir şehir değil. Kış ve sonbahar aylarında kumar gibi adeta fazla yağmur alabiliyor ve o zaman gezilecek olan asıl yerler sular altında kalabiliyor. Bu da tatili eziyete çevirebilir. Bu nedenle şehrin en kalabalık olduğu ilkbahar ve yaz ayları en garanti mevsimsel dönem olarak kabul ediliyor. Biz de öyle yaptık. Ağustos sonu ve eylül başı gitmiştik. Çok keyifli ama çok sıcak ve çok kalabalıktı. Gelelim Venedik’te yapılacaklar listesine.

Venedik’te gondol turu

Venedik denilince akla gelen ilk resim sanırım gondollar oluyor. Bu şehre gittiğinizde bir gondol turu yapmanızı kesinlikle öneririm. Venedik’te gondol turu fiyatları 30 ile 35 Euro arasında değişiyor.  Eğer bu fiyat size fazla geldiyse gondolu bir kaç kişi beraber kiralayarak paylaşabilirsiniz. Gondol en fazla 6 kişi alıyor.

venedik gezisi

Gondol turu esnasında gondolcunun fotoğrafını çekebilirsiniz bu duruma son derece alışıklar. Ancak şarkı söylemesini istediğinizde ekstra ücret talep edebiliyorlar bilginiz olsun. Gondol turunu boş bir gezi gibi düşünmeyin. Tur tarihi yapıların etrafında yapılıyor ve siz de böylece gondolda keyifli bir şekilde tarihi yapıları yakından görüyorsunuz. Eğer iyi de bir gondolcuya denk gelirseniz yapıları size anlatıyor da aynı zamanda. Biz bindiğimizde ücrete bir şişe şampanya da dahildi. Şuan hala aynı mıdır o konuda çok fikrim yok.

venedik gondol turu sıra beklerken Venedik'te gondol turu fiyatları

Venedik Ahlar köprüsü

Gondol gezisinden sonra Venedik’in o daracık sokaklarını keşfedin derim. Dar ama kasvetli olmayan sokaklarını. Ebetteki meşhur Venedik köprülerini atlamayın sakın. Ahlar köprüsünü şöyle bir inceleyip hüzne dalın.

Venedik Ahlar köprüsü

Venedik Rialto Köprüsü

Venedik’te yer alan en önemli yapılardan biridir. Bu köprüye gidin ve burada oldukça uzun bir zaman harcayın. Köprü üzerinde hediyelik eşya satan dükkanları gezin. Bol bol fotoğraf çektirin.

Venedik Rialto Köprüsü

Venedik büyük kanalı

Venedik büyük kanalı keşfedin, kanal etrafında yer alan meşhur Venedik saraylarını gezmeyi ve incelemeyi sakın atlamayın. Venedik Türk sarayına giderek tarihte uzun zaman Türkler tarafından kullanılan bu sarayı ve kendi tarihinizi yakından keşfedin.

venedik büyük kanali

Venedik Palazzo ducale sarayı

Venedik Palazzo ducale sarayına giderek gotik mimarinin eşsiz güzelliğini seyredebilirsiniz. Süslü ve gösterişli bir saray arıyorsanız da Venedik Ca’ d’Oro sarayına gidebilir ve onun altın görünümündeki dış cephesini yakından inceleyebilirsiniz.

Venedik Palazzo ducale sarayı

San Marco Kilisesi

Avrupa tatillerinin şüphesiz vazgeçilmez yapılarından biri de kiliseler. Venedik’te de bol miktarda gezebileceğiniz önemli ve tarihi değeri olan bazilikalar vardır. Bunların başında San Marco geliyor. Elbetteki Venedik’in sembolü olmuş bu bazilikayı gezmek istersiniz. Eğer vaktiniz olursa bazilikanın tepesine çıkıp buradan san marco meydanını havadan keşfedebilirsiniz.

San Marco Kilisesi

Aziz Markın çan kulesi

Yüksekliği ile şaşırtan Aziz Markın çan kulesini sakın unutmayın. Zaten unutmanız da imkansız çünkü, Venedik’te yer alan en yüksek yapı kendisi.

Aziz Markin can kulesi

San Marco meydanı

Venedik’in meşhur meydanı olan San marco meydanında bolca vakit geçirmeyi sakın atlamayın. Meydanda yer alan birbirinden güzel kafe ve rastaurantlarda güzel müzik ve muhteşem san marco manzarası eşliğinde bir kahve içebilir yada yemek yiyebilirsiniz. Bu arada meydanın gerçek ev sahipleri olan güvercinlerle fotoğraf çektirmeyi unutmayın. En az san marco bazilikası kadar meşhurdur bu güvercinler.

San Marco meydani

Otel rezervasyonlarınızı booking'den yapabilirsiniz.
 

Ozgul Sunar

En büyük tutkusu seyahat etmek olan bir yay burcu kadını ve gördüklerini anlatmaktan keyif alan bir gezgin :)

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.