Venedik San Marco Meydanı

Tatilim boyunca açıkçası en beğendiğim meydan oldu burası. Venedik San marco meydanı en güzel ve en büyük meydanlardan biri. Meydanda bir çok önemli eser ve yapı yer alıyor. Bu yapılar, procuratie nuove, procuratie vecchie ve ala napoleonicadır. Meydanın biraz ilerisinde ise 15. yüzyıldan torre dell orologia saat kulesi yer almakta. Meydanın tam ortasında ise heybeti ile göz kamaştıran san marco bazilikası bulunmaktadır.

venedik san marco meydanı gece ışıklandırması

Venedik San Marco Meydanı

Venedik san marco meydanı Venedik tatiliniz boyunca bir kaç kez gitmek ve görmek isteyeceğiniz çok keyifli bir meydan San Marco meydanını size şöyle tarif edeyim. Etrafında kafe ve restarantların olduğu ama oldukça fazla kalabalık bir meydan. Bu kalabalığın neredeyse tamamını turistler oluşturuyor. Meydanın kalabalığı biraz beni gerse de bu meydanı çok sevdim. Eğer çocuğunuz varsa meydanı ayrı bir sevecektir, çünkü meydandaki güvercinler feci insancıllar. Kafanıza, omzunuza konuyorlar. Hatta elinizde ona verebileceğiniz yiyecek bir şeyler varsa kendilerini sevdiriyorlar.

Venedik San Marco Meydanı 4. at heykeli

Venedik San Marco Meydanı 4. at heykeli ise bizden bir şeyler taşıdığı için bizim için son derece anlamlı aslında. Meydanda bu atları görüceksiniz. Atlar orijinalinin birebir kopyası. Maalesef zamanında venedikliler bu atları İstanbul’dan çalmışlar. Hatta ülkemizden çalınan ilk tarihi eser kendileri.

San marco meydanının hikayesi

San marco meydanının hikayesi ise aslında yapılış amacının farklı olduğunu bize gösterir. Çünkü meydan aslında manastır bahçesi olarak kullanılmak amacı ile yapılmış. Ancak sonrasında burası bir çok festivallerin, protestoların yapıldığı bir alan haline gelmiş. Meydanda yer alan yapılar kadar meydanın güvercinleri de çok meşhur. Burada yer alan güvercinler adeta bir evcil hayvan gibi insanlarla iç içe yaşarlar.

venedik san marco meydanında yer alan güvercinler

San marco meydanı genelde Venedik’i görmeye gelen turistler içinde en çok beğenilen yerdir. Meydanda birbirinden şık kafe ve restaurantlarda oturarak çok keyifli zamanlar geçirebilirsiniz.

venedik san marco meydanı - venedik rehberi

Meydan fotoğraf çekilmek için son derece uygun bir alan. Meydanın her tarafı özel bir yapı ile kaplı olduğu için arkanızı döndüğünüz neredeyse her nokta özel bir görüntü yaratacaktır. Tek sorun meydanı görmek için yanıp tutuşan bir çok turistin oluşturduğu kalabalıktır.

veneikte gece hayatı - Venedik san marco meydanı

Meydan aynı zamanda Venedik’te gece hayatına da bir nevi hizmet eder. Çünkü gece bir şeyler içip güzel müzik dinlemek isteyen insanlar bu meydanda yer alan kafe ve restaurantlara gelirler.

Otel rezervasyonlarınızı booking'den yapabilirsiniz.
 

Ozgul Sunar

En büyük tutkusu seyahat etmek olan bir yay burcu kadını ve gördüklerini anlatmaktan keyif alan bir gezgin :)

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.