Venedik San Marco Meydanı

Piazza San Marco

San marco meydanı en güzel ve en büyük meydanlardan biridir. Meydanda bir çok önemli eser ve yapı yer almaktadır. Bu yapılar, procuratie nuove, procuratie vecchie ve ala napoleonicadır. Meydanın biraz ilerisinde ise 15. yüzyıldan torre dell orologia saat kulesi yer almaktadır. Meydanın tam ortasında ise heybeti ile göz kamaştıran san marco bazilikası bulunmaktadır.

venedik san marco meydanı gece ışıklandırması

San marco meydanının hikayesi ise aslında yapılış amacının farklı olduğunu bize gösterir. Çünkü meydan aslında manastır bahçesi olarak kullanılmak amacı ile yapılmıştır. Ancak sonrasında burası bir çok fstivallerin, protestoların yapıldığı bir alan haline gelmiştir. Meydanda yer alan yapılar kadar meydanın güvercinleri de çok meşhurdur. Burada yer alan güvercinler adeta bir evcil hayvan gibi insanlarla iç içe yaşarlar. Omzunuza konablir ya da kafanıza konabilir hatta sizinle beraber yürüyebilirler.

venedik san marco meydanında yer alan güvercinler

San marco meydanı genelde Venedik’i görmeye gelen turistler içinde en çok beğenilen yerdir. Meydanda birbirinden şık kafe ve restaurantlarda oturarak çok keyifli zamanlar geçirebilirsiniz.

venedik san marco meydanı - venedik rehberi

Meydan fotoğraf çekilmek için son derece uygun bir alan. Meydanın her tarafı özel bir yapı ile kaplı olduğu için arkanızı döndüğünüz neredeyse her nokta özel bir görüntü yaratacaktır. Tek sorun meydanı görmek için yanıp tutuşan bir çok turistin oluşturduğu kalabalıktır.

veneikte gece hayatı - Venedik san marco meydanı

Meydan aynı zamanda Venedik’te gece hayatına da bir nevi hizmet eder. Çünkü gece bir şeyler içip güzel müzik dinlemek isteyen insanlar bu meydanda yer alan kafe ve restaurantlara gelirler.

Ozgul Sunar

En büyük tutkusu seyahat etmek olan bir yay burcu kadını ve gördüklerini anlatmaktan keyif alan bir gezgin :)

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.