Venedik San Marco Kilisesi

Venedik’te gezilecek yerlerin başında Venedik San Marco meydanı ve bu meydanda yer alan Venedik San Marco kilisesi ilk başta gelir. Benim de Venedik seyahatim boyunca Venedik San Marco meydanı en çok vakit geçirdiğim ve vakit geçirmekten son derece keyif aldığım bir yer oldu. Elbette bu güzel meydandaki kilise de son derece özel bir yapı.

Venedik San Marco Kilisesi

San marco bazilikası san marco meydanında yer alan ve Venedik’te gezilecek yerler sıralamasında ilk sıralarda olan son derece etkileyici büyük bir bazilikadır.

San marco kilisesi Venedik’te en çok ziyaret edilen bazilikalar arasında yer alır. Bazilikanın tepesinde tam beş adet kubbe yer almaktadır. Kubbeler altın yaldızlardan oluşan mozaiklerden yapılmıştır. Bu mozaikler ise Bizans mimarisidir.

venedik san marco kilisesinin hikayesi

Kilise Yunan haç planı üzerine inşa edilmiştir. Kilise Bizans mimarisinin en önemli eserlerinden biridir. Venedik Cumhuriyetinin de mimari gücünü ve varlığını sembolize eder.

San Marco kilisesinin içi

San Marco kilisesinin içi oldukça özel eserlerle doludur. Bunlar daha çok oyma eserler, altın heykeller ve cam eserlerdir. Bu kiliseyi görmeye gittiğinizde asansör ile üst katına çıkmanızı ve muhteşem Venedik manzarasını buradan seyretmenizi öneririm. San Marco bazilikasına giriş ücretsizken terasına çıkış ise belli bir ücret karşılığıdır.

venedikte gezilecek yerler - venedik san marco kilisesi

San Marco kilisesinin hikayesi

San marco meydanı ve san marco bazilikası adını İsa’nın 12 havarisinden biri olan san marco’dan alıyorlar. Bazilika 11. yüzyılda yapılmış. Bazilikanın altın süslemeleri oldukça meşhur, bu nedenle bazilikaya altın bazilika da deniliyor.

Bazilikanın giriş kapısının sağına baktığınızda gördüğünüz bu süslemeler ise osmanlı figürleridir. Bazilikanın hikayesi ise oldukça ilginçtir. Hikayeye göre o dönem Aziz marcusun naaşını müslümanlardan saklamak için, müslümanların dokunmaya bile tahammülleri olmayan domuz etlerinin arasına koyarlar.

venedik san marco kilisesinin içi

Domuz etlerinin arasına sıkıştırılan naaş Venedik’e gizlice ulaştırılır. Sonrasında da St. Thedora kilisesinde bir süre muhafaza edilir. Dük, San marcoya yakışır güzel bir kilise yapılmasına karar verir. Ancak bu kararı gerçekleştiren kardeşi Giovanni partecipazio olur. Yapı 883 yılında dekorasyonu ile birlikte tamamen tamamlanır.

venedik san marco bazilikasının en güzel fotografları

Ancak kilise zaman içerisinde oluşan seller ve diğer afetler nedeni ile çok zarar görür. Sürekli onarılsa da eski görüntüsü yavaş yavaş kaybolmaya başlar. Bundan ötürü dük kilisenin görüntüsünün bozulduğunu düşünerek kiliseyi tamamen yıktırır.

Yetenekli bir kaç öğrenciye yeni kilisenin proje planı verilir. Öğrenciler kilisenin planını o dönem sıkça kullanılan artı işareti şeklinde yaparlar.

Otel rezervasyonlarınızı booking'den yapabilirsiniz.
 

Ozgul Sunar

En büyük tutkusu seyahat etmek olan bir yay burcu kadını ve gördüklerini anlatmaktan keyif alan bir gezgin :)

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.