Venedik Gezi Rehberi

Venedik Rehberi

Venedik hakkında genel bilgiler

Kanallar şehri ve bir çok filme konu olmuş maskelerin diyarı Venedik. Venedik gerçekten görmeye değer son derece farklı ve etkileyici bir yer. Genelde İtalya gezisi yapan turistler tatilleri boyunca 1 ya da 2 günlerini Venediğe ayırırlar.

venediğin-meydanları-venedik-gezi-rehberi.jpg

Venedik’de 2 gün kesinlikle yeterlidir. Hatta bazı turistler 1 günde dahi tüm Venediği gezip bitiriler. 2. Gün gezilen yerler belki tekrar gezilerek farklı tatlar elde edilebilir. Venediğin kanalları ve dar sokakları oldukça meşhurdur.

 

Venedik oldukça küçük bir şehir. Hatta Venedik İtalya’da yer alan bir ada aslında. Adriyatik denizinin kuzeyinde yer alan 118 tane adacık üzerine kurulu olan bir şehir.

venedikte yapılacak şeyler

Venedik’de bir sürü köprü göreceksiniz. Bu köprülerin her biri aslında birbirinden güzel ve gizemlidir. Şehirde tam 400 tane köprü yer alıyor. Şehir tamamen sular altında olduğu için aslında adım başı küçük küçük köprüler göreceksiniz.

venedik maskeleri - venedik gezi rehberi

Şehirde yer alan kanal sayısı ise 170 adet. Burada hiç taşıt yok. Sadece deniz ve trenle ulaşım sağlanabiliyor. Venedikte kanalların olduğu turistik alanda yaşayan insan pek yok. Sadece belli başlı oteller yer alıyor. Halk genelde Venediğe belli uzaklıkta olan alanlara yerleşmiş durumda. Çünkü Venedik oldukça küçük ve her yeri sularla kaplı. Zaten Venediğe gittiğinizde dikkatinizi çekecek olan burada İtalyanların ne denli az oluşu olacak. Çünkü İtalyanlar Venedikte yaşamayı tercih etmiyor. Venedikte İtalyanlardan çok turist göreceksiniz. Bir de göçmen satıcılar. Tabi gondolcular hariç.

venedikteki-gondolcular.jpg

venedik kanalları - venedikte yer alan köprüler

Venedik küçük olmasına rağmen gezilmesi zor olan yerlerden biri. Çünkü bazı sokakları okadar dar ki karşıdan gelen iki kişi aynı anda geçemiyor ve çılgın bir turist kalabalığına sahip olan şehirde o anki yaya trafiğini tahmin edebilirsiniz. Ara sokaklarda bir kollarınızı iki yana açtığınızda iki kolunuz da duvara rahatlıkla değebiliyor. Elbetteki tüm sokakları böyle değil ama bir çok sokağı böyle, ve küçücük şehirde illaki bu sokaklara da gireceksiniz.

venedikte gondol gezisi - venedik hakkında bilgi

Bazı sokakları da bizim Bodrumdaki barlar sokağını andırıyor. Dar ve sağlı sollu hediyelik eşyalar satan yerler dolu. Eğer Venediğe küçük bebeğinizle gidecekseniz bir kez daha düşünün derim. Çünkü Venedikte her yer kanallardan oluşuyor. Kanallar arsında bir yerden bir yere gitmek için ise küçük küçük köprüler yer alıyor. Ancak bu köprüleri çıkarken sakatlar ya da bebek arabalı insanlar hiç düşünülmemiş. Bebekleri ile gelen turistler bu adım başı her noktada yer alan köprülerden geçerken bebek arabalarını kucaklayarak geçiyorlardı.

venedikte-hediyelik-eşya-satan-küçük-mağazalar.jpg

venediğin kanalları - venediğin gece görüntüsü

Venedik gerçekten çok romantik bir şehir, gondoluyla ve dar sokaklarıyla bambaşka bir havası var. Turist kalabalığına yakalanmadan gezebilirseniz burada muhteşem fotoğraflar çıkarabilirsiniz.

hardrock-kafe-venedik.jpg

Venedik altı sularla kaplı olduğu için çok yağmur aldığı kış ve sonbahar dönemlerinde bazen suların çok taştığı ve venediğin tüm sokaklarının sular altında kaldığı olmuştur. Bunu sıklıkla yaşayan venedikliler, turist zor durumda kalmasın diye demirden tabanlar yaparak bunları sokaklarda her yere sıralarlar ve turistler de bunların üzerine basarak ilerlerler şehirde. Ama gene de şehir böyle su altında kaldığında gezmesi oldukça zordur.

venediğin dar sokakları

Venediğin en büyük özelliği ise sembolü olmuş olan gondolları ve dar ara sokaklarıdır. Venediğe gidip müthiş bir Venedik gondol gezisi yapmadan dönmeyin.

Otel rezervasyonlarınızı booking'den yapabilirsiniz.
 

Ozgul Sunar

En büyük tutkusu seyahat etmek olan bir yay burcu kadını ve gördüklerini anlatmaktan keyif alan bir gezgin :)

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.