Venedik Fondaco Dei Turchi Sarayı

Venedik Fondaco dei turchi sarayı Venedik Türk ticaret merkezi 

Venedik Türk sarayı

Venedik fondaco dei Turchi sarayı Giacomo Palmier tarafından 13. yüzyılda inşa edilmiş bir saraydır. Saray 1381 yılında Venedik Cumhuriyeti tarafından satın alınmıştır.

Saraya baktığınızda oldukça büyüleyici ve güzel göründüğünü fark edeceksiniz. Diğer bir özelliği ise saray bizans tarzında yapılmıştır.

venedik Fondaco Dei Turchi sarayının gece fotoğrafı - Venedik türk sarayının gece fotoğrafı

Venedik Fondaco dei Turchi sarayının hikayesi

Saray ilk yapıldığı zamanlarda oldukça önemli insanların ağırlandıüı bir yermiş. Daha sonra ise Venedik’te bulunan Osmanlı nüfusuna hizmet etmeye başlamış. Zaten sarayın adındaki Dei Turchi kısmı da buradan gelir.

Osmanlı devleti kurulduktan sonra Venedik ile önemli ticari ilişkiler içine girer. Venedik’te yer alan Türk tüccarlarının sayısı her geçen gün artmaya başlar. Bunu fark eden Venedik senatosu 11 mart 1621 tarihinde büyük kanalın hemen sahilinde yer alan bu sarayı Türklere verir.

Venedik Fondaco Dei Turchi sarayının hikayesi - venedik türk sarayının hikayesi

O dönem burada ticaret yapan hoca lakaplı tüccarlar bugünün aslında Sabancı ve Koçlarıdır. Ticarette Türk tüccarlar o dönem o kadar başarılı oldular ki onlar için Türk ticaret merkezi bile kuruldu. Yani bugün bir çok turistin gezmek için geldiği Venedik Fondaco dei turchi sarayı.Türklerin bu saraydaki yaşamları 1838 yılına kadar devam etmiştir.

venedik-Türk-sarayı-venedik-Fondaco-Dei-Turchi.jpg

Bu nedenle Venedik’e giden Türkler için ayrı bir önem taşır bu saray. Çünkü bizim tarihimizden de bir şeylerin yer aldığı bu sarayı en çok Türk turistler merak eder.

Saray şuan ise günümüzde Venedik doğa tarihi müzesi olarak kullanılmaktadır.

Otel rezervasyonlarınızı booking'den yapabilirsiniz.
 

Ozgul Sunar

En büyük tutkusu seyahat etmek olan bir yay burcu kadını ve gördüklerini anlatmaktan keyif alan bir gezgin :)

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.