Venedik Ahlar Köprüsü

Venedik’te gezilecek yerlerden en önemlilerinden biri de Venedik ahlar köprüsü. Köprünün hikayesi, görünümü ve tarihi anlamı oldukça kıymetli.

Venedik Ahlar Köprüsü

Venedik tatilim boyunca gerçekten çok keyif aldım. Aslında gittiğinizde göreceksiniz çok küçük, çok kalabalık bir yer Venedik. Yani gezilecek turistik yerleri ve kanalların olduğu alandan bahsediyorum. Hatta o kadar kalabalık ki çok bunalıyorsunuz. Ama bir o kadar da güzel ve romantik. Kendine has bir tılsımı var adeta.

Venedik Ahlar köprüsünün hikayesi

Venedik ahlar köprüsünün hikayesi oldukça ilginç ve dramatik. Ahlar köprüsü bulunduğu konum itibari ile hapis cezası yiyen mahkumların ceza evine giderken kullandıkları bir köprüymüş. Ancak bu hapishane bakımsız ve aşırı bir neme sahip olduğu için idama mahkum olmayan suçlular bile burada hastalıktan kısa bir süre içerisinde ölürlermiş. Mahkumlar da bu hapishaneye giderken maalesef bu gerçeği bilerek giderlermiş ve hapishaneye gitmeden önce son kez görecekleri Venedik manzarasına bu köprü üzerinden bakarlar derin bir ah çekerlermiş.

venedik ahlar köprüsü

İşte mahkumların hayatlarının geri kalanını geçirmek için gittikleri hapishaneye giderken bu köprüden Venedik’e son bakışları Lord Byron’a ilham olmuştur ve köprüye ahlar köprüsü adını vermiştir.

venedik ahlar köprüsünün hikayesi

Bu anlamlı isim köprüye 19. yüzyılda verilmiştir. Bunun yanında köprünün diğer bir özelliği ise, köprünün tam altında güneş batarken öpüşen çiftlerin aşklarının ölümsüz olacağına inanılırmış.

Venedik’in ünlü köprüleri

Ahlar köprüsü Venedik’te yer alan en ünlü köprülerden biri. Köprü diğerlerinden farklı olarak üzerinde küçük küçük pencerelerin olduğu değişik bir mimariye sahip. Köprü Palazzo dele prigioni ve palazzo ducaleyi birbirine bağlıyor.

 venedik-ahlar-köprüsünün-içi.

Venedik’te gezilecek yerler

Venedik’te gezilecek yerler arasında tarihi açıdan önemli bir yere sahip olan köprülerden biridir bu köprü. Ahlar köprüsü beyaz kireçten yapılmıştır. Üzerinde küçük pencereler vardır ve bu pencerelerde taştan ızgaralar vardır. Köprü aslında diğer Venedik’in ünlü köprüleri gibi görmeye değer yapılardan biridir. Köprüden bakılınca Venedik manzarası pek de görülmez. Çünkü pencereler ızgara çubuklarla kapalıdır. Aralardan küçük boşluklardan sadece manzara görülür.

Venedik seyahatiniz esnasında siz de bu önemli köprünün bol fotoğrafını almayı ve gezmeyi ihmal etmeyin. Köprünün içini gezmek ise ücretli bilginiz olsun.

Otel rezervasyonlarınızı booking'den yapabilirsiniz.
 

Ozgul Sunar

En büyük tutkusu seyahat etmek olan bir yay burcu kadını ve gördüklerini anlatmaktan keyif alan bir gezgin :)

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.