Sakız Adası Volissos Köyü

Sakız Adası Volissos Köyü

Sakız adasında yer alan diğer bir dikkat çekici ve güzel köy volissos köyüdür. Volissos köyü sakız adası şehir merkezinden 40 km. mesafede yer almaktadır. 500 kişilik bir nüfusa sahip olan bu köy sakız adasının kuzey batısında yer alan köyler arasında en büyüğüdür. Hatta köy Homeros’un doğduğu köy olarak bilinir. Köyün en büyük özelliği içinde yer alan etkileyici kalesidir. Bu kale Bizans komutanı tarafından orta çağ döneminde inşa edilmiştir. Kalenin içinde sarnıçlar, binalar ve kiliseler yer alıyor. Kalenin en güzel yanı ise hava karardıktan sonraki ışıklandırılması. Gerçekten büyüleyici görünüyor. Kaleyi denize bağlayan bir de tünel yol var.

Volissos köyü tipik bir ege kasabası gibi. Yel değirmenleri, dar sokakları, taş konakları, bizans döneminden kalma kiliseleri ve eski evleri ile bu köy gerçekten gezerken insana ayrı bir keyif veriyor. Köyün bu denli güzel olması tabii turistlerin de ilgisini buraya çekmiş durumda. Özellikle yaz aylarında köy ciddi bir turist akınına uğruyor. Bu denli fazla turist çektiği için köy de bunu fırsata dönüştürmüş ve tavernalar ile oteller açmış. Civarda pek çok taverna ve pansiyon bulabilirsiniz. Bu köyün diğer bir önemli özelliği ya da gelir kaynağı dersek daha doğru olur zeytin ağaçları. Sakız adasının neredeyse yarısından çoğunun zeytinyağı ihtiyacı bu köyden karşılanıyor. Bu nedenle köyde zeytin ağaçlarının ne denli fazla olduğunu hemen fark edeceksinizdir.

Sakız Adası Volissos Köyü hakkında bilgi

Otel rezervasyonlarınızı booking'den yapabilirsiniz.
 

Ozgul Sunar

En büyük tutkusu seyahat etmek olan bir yay burcu kadını ve gördüklerini anlatmaktan keyif alan bir gezgin :)

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.