Roma’da Gezilecek Caddeler

Tatilim boyunca Roma’da gezilecek caddelerde inanılmaz keyifli zamanlar geçirdim. Özellikle 3 tane caddesi var ki bu caddeler hakkında size biraz bilgi vermeye çalışacağım. Bu caddeler hem alışveriş anlamında çok elverişli caddeler, hem de gezmesi oldukça keyifli caddeler.

Roma Via Del Corso Caddesi

Roma’nın en meşhur ve en keyifli caddelerinden biri Roma Via Del Corso Caddesi. Corso Piazza venezia ile Piazza del popola meydanını birbirine bağlayan yoldur. Via del corso yol üzerindeki trafiği rahatlatmak amacı ile papa tarafından yapılmış. 10 metre genişliğinde . İki yönlü yaya trafiği ve iki yönlü araç trafiğinin sağlanabildiği bir alandır.

Bu ünlü sokağa gittiğinizde burada bir çok ünlü dükkanın yer aldığını göreceksiniz. Via del corso adını corso dei barberi adındaki at yarışından alır. Bu at yarışının özelliği ise insansız atların birbirleri ile yarıştırılmaları olurmuş.

Roma-Via-Del-Corso-caddesi-Roma-alışveris

Via del corso caddesi bizim Beyoğlu istiklal caddesini anımsattı bana. Upuzun bir cadde ve cadde üzerinde bahsettiğim gibi önemli markaların dükkanları yer alıyor. Bu caddeye gittiğinizde bir çok İtalyan bakımlı kadının alışveriş yapmak için bu caddeyi tercih ettiğini göreceksiniz.

Roma Via Del Corso caddesi gecesi

Caddenin uzunluğu 1,5 km. Ancak, bu cadde o kadar hareketli ki yürümesi belki de en keyifli caddelerden biri. Kilise, saray ve diğer tarihi yapıları gezmeye ara verip bu keyifli sokakta sağa ve sola bakınarak yürüyüş yapmanızı tavsiye ederim. Via Del Corso Roma’nın en işlek caddesi. Cadde akşamları araç trafiğine kapatılıyor, böylece insanlar sağlı sollu daha rahat bakınarak bu caddeyi gezebiliyor. Ancak akşamları cadde daha da kalabalıklaşıyor.

Via Condotti alışveriş caddesi

Buraya Roma alışveriş caddesi de diyebiliriz. Çünkü genelde gezmenin yanında alışveriş ağırlıklı bir cadde.

Tam bir orta çağ şehri olan Roma’da tarihi eserlere ya da kalıntılara ara verip mağaza mağaza gezmek ve lüks vitrinlere göz atmak isterseniz Roma’nın bu meşhur caddesine illaki gidin derim.

Via Condotti, Roma’nın en ünlü ve belki de en güzel caddesi. Işıl ışıl ve son derece hareketli. Şehir merkezinin tam kuzeyinde yer alıyor. Tatilim boyunca bu caddeye bir kaç kez gittim ve çok da keyif aldım. Cadde ispnayol merdivenlerine bağlanıyor. Her türlü kıyafet, her türlü mücevher mağazalarının bulunduğu ve en önemlisi de oldukça büyük markaların sıralandığı bir cadde. Roma’da alışveriş yapmak isteyenlerin ilk durağı diyebilirim bu cadde için.

Cadde bizdeki bağdat caddesini anımsatıyor. Aynı bağdat caddesindeki gibi geniş bir kaldırımı ve sağlı sollu bolca mağazanın yer aldığı bir cadde.

Buarada Roma Via Condotti Caddesinde yer alan mağazalardan bazıları ise prada, Louis Vuitton, dolce & gabbana, armani, valentino, hermes, fendi gibi oldukça önemli isimlerdir.Bu cadde aslında modanın merkezi haline gelmiştir.

İspanyol merdivenlerine gittiğinizde merdivenlerden karşıya baktığınızda bu caddeyi hemen göreceksiniz. Çünkü cadde merdivenlerin hemen karşısında yer alıyor. Merdivenleri gezmeye gittiğinizde buraya da uğramayı unutmayın. Tüm dünya modasının yakından takip ettiği ve gözlem altında tuttuğu bu caddeyi gezmeyi sakın atlamayın. Ayrıca yaya trafiğini rahatlatmak adına cadde akşamları taşıt trafiğine kapatılıyor. Böylece caddeyi gezmeye gelenler rahat rahat bu güzel caddeyi gezebiliyorlar. Ben bu akşamları taşıt trafiğine kapatılma olayına bayıldım Roma’da.

Roma alisveris caddesi

Roma Via Veneto Caddesi

Via Veneto Roma’da yer alan en ünlü sokaklardan biri. Sokağın diğer bir özelliği ise daha çok zengin İtalyanların vakit geçirdiği bir sokak. Fiyat performansı açısından biraz yüksek bir ortalamaya sahip. Bu nedenle zengin turistlerin ya da zengin İtalyanların daha çok tercih ettiği bir sokak olma unvanını kazanmış.

Sokak adını Vittorio Veneto savaşından alıyor. Bu sokağı gezmeye gitmenizi tavsiye ederim. Çünkü, gerçekten çok şık, çok etkileyici bir cadde. Bir çok fotoğrafçıya da ilham vermiş. Kış aylarında karla birlikte büyüleyici olan görüntüsü tüm dünyada dilden dile dolaşır.

Cadde yol boyunca kafe ve restaurantlarla dolu. Bu kafe ya da restaurantlardan birinde bir kahve içmenizi öneririm. Harika bir tecrübe olacaktır sizin için. Elbette İtalyanların muhteşem tatlısı tiramisu da burada güzel yapılan tatlılardan. Muhteşem İtalyan kahvesi eşliğinde tiramisu tatlısı ile bu eşsiz caddenin tadını kesinlikle çıkarmanızı öneririm.

Cadde Roma gece hayatına da ev sahipliği yapıyor. Gündüz sürekli kilise, anıt ya da saray gezmekten yorulduysanız akşam bu caddeye gelerek Roma’nın en ünlü gece kulüplerinden birinde muhteşem bir akşam geçirmeyi deneyebilirsiniz.

Romanin en unlu caddeleri

Maddi anlamda iyi bir bütçeye sahip olan turistler bu caddedeki otellerde kalmayı tercih ediyorlar. Cadde üzerinde oldukça şık oteller göreceksiniz.

Amerika birleşik devletlerinin büyükelçiliği de bu sokakta yer alıyor. Son derece ünlü olan cafe de Paris ve Harry’s bar’da bu caddede yer alıyor.

Romanin en ünlü kafeleri

Roma’nın pek çok yerinde önemli sinema filmleri çekilmiş. Gene çok ünlü bir film olan La Dolce Vita isimli film bu caddenin etrafında çekilmiş.

Otel rezervasyonlarınızı booking'den yapabilirsiniz.
 

Ozgul Sunar

En büyük tutkusu seyahat etmek olan bir yay burcu kadını ve gördüklerini anlatmaktan keyif alan bir gezgin :)

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.