Roma Vatikan Müzesi

Roma tatilim esnasında gittiğim ve oldukça ilgimi çeken bir yer oldu Vatikan. Roma vatikan müzesi ise Vatikan’da yer alan ve turistlerin çok fazla ilgi gösterdikleri bir müze. Vatikan ve müze ile ilgili ipuçlarını ve görmeniz gereken yerleri burada anlatmaya çalışacağım.

Vatikan müzesi eserleri

Vatikan’da bulunan en önemli yapı Vatikan müzesi. Vatikan müzesi Roma’daki en büyük müze kompleksi. Vatikan müzesine gittiğinizde göreceğiniz eserler birbirinden önemli ve özel eserlerdir. Çünkü Vatikan müzesi eserleri yüzyıllar boyunca farklı papalar tarafından toplanan değerli resimler, heykeller ve haritalardan oluşmaktadır.

Müzenin içerisinde yer alan pek çok eserin kendine ait özel ve değerli anlamları vardır. Ancak burada turistlerin en çok rağbet ettiği bölümler Raphael’in odaları, michelangelonun eseri sistine şapeli ve Etrüsk müzesi.

vatikanda gezilecek yerler - romada gezilecek yerler

Vatikan müzesine girdiğinizde önce sizi kocaman ve bronz bir kapı karşılar. Bu büyüleyici kapıyı geçtikten sonra içeride yer alan bütün bu sanat eserleri arasında kendinizi adeta masallarda hissedeceksiniz.

Müzenin çok da güzel bir bahçesi vardır. İçeride 70.000 tane eserin olduğunu size hatırlatmak isterim. Bu kadar çok eseri bir anda gezemeyeceğiniz için bahçesinde kısa molalar verebilir ve yemek yiyebilirsiniz.

Vatikan müzesinin bölümleri
Pinecone Avlusu
Chiaramonti Galerisi
Braccio Nuovo
Pio – Clementino Müzesi
Sekizgen Avlu
Heykeller Galerisi
Belvedere Torso
Yuvarlak Salon
Sala e Croce Greca
Gregoryen Mısır Müzesi
Gregoryen Etrüsk Müzesi
Candelabra Galerisi
Kağıt Galerisi
Harita Galerisi
Sala Sobieski
Raphael’in Odaları
Constantine Salonu
Heliodorus Odası
Segnatura Odası
Borgo Yangını Odası
Sala dei Chiaroscuri
Cappella Niccolina
Appartamento Borgia
Sistine Şapeli
Freskler
Tavan
Kıyamet
Apostolica Vatikan Kütüphane Müzesi
Pinacoteca Vatikan
Gregoryen Profano Müzesi
Pio Cristiano Müzesi

vatikan müzeleri - vatikana ulaşım

Vatikan müzesi nerede?

Vatikan müzesine diğer Vatikan yapılarına ulaşım bölümünde yaptığım açıklamada olduğu gibi en iyi metro ile ulaşabilirsiniz. A hattı ile gelerek ottaviano ya da cipro durağında inip bir miktar 1o dakika kadar yürüyerek ulaşımınızı sağlayabilirsiniz.
Vatikan müzesine eğer otobüs ile ulaşmak istiyorsanız da 49 numaralı otobüsü tercih edebilirsiniz. 49 numaralı otobüs kapısına kadar ulaşımınızı sağlar.

Vatikan müzesi giriş ücreti

Gelelim Vatikan müzesi giriş ücretine. Bilet fiyatları mevsimine ve bazı durumlara göre farklılık göstermektedir. Ben size şu anki güncel fiyatları vereceğim. Vatikan müzesine giriş tam bilet 17 Euro’dur. Eğer öğrenciyseniz ve 25 yaşın altındaysanız da fiyat 8 Euro’ya kadar düşüyor. Benim size önerim gişeden almaktansa biletinizi internet sitesine girip oradan almanız. Bu arada eğer müzeyi rehberle gezmek isterseniz de en 170 Euro’yu gözden çıkarmanız gerekir. 6 yaşın altındaki çocuklardan ve engelli durumdakilerden (yanında engel durumunu gösteren belgesi olması kaydıyla) ücret almıyorlar.

Roma Vatikan Bahçeleri

Vatikan’ı gezmeye gittiğinizde tüm önemli kilise ve yapıları gezdikten sonra mis kokulu ve eşsiz bir bitki çeşidine sahip olan Vatikan bahçelerini de gezmeyi unutmayın. Roma Vatikan bahçeleri Vatikan’ın yarısından fazlasını kaplar. İçinde birbirinden farklı ve oldukça çeşitliliği yoğun olan bitkilerle doludur.

vatikan-bahçeleri-vatikanda-gezilecek-yerler (2)

Bahçelerin içerisinde bazı binalar da yer alır. Bunlardan biri de radyo Vatikan’dır. Yaklaşık 23 hektarlık bir alana sahiptir. Bu bahçeler ve parklar Rönesans ve barok döneminde kurulmuştur. Son derece büyük ve geniş bir alana yayılı olduğu için bahçeler, önceden planlayıp gitmenizde fayda var.

Vatikan ile ipuçları

Vatikan genel olarak oldukça küçük ve dini bir yer. Dini bir yer olduğu için normal sokaklarda gezerken değil ama kiliselere girerken kıyafetleriniz önem taşıyor. Dizin çok üzerinde bir etek ya da şort, omuzların çok açıkta olduğu üstler ya da kısaca açık kıyafetlerle giriş yapmanıza izin vermiyorlar. Ben gittiğimde kapıda üzerime şal vermişlerdi. Hala veriyorlar mı bilemiyorum ama siz eğer burayı ziyaret etmeyi düşünüyorsanız kıyafet anlamında önleminizi alın.

 

 

Otel rezervasyonlarınızı booking'den yapabilirsiniz.
 

Ozgul Sunar

En büyük tutkusu seyahat etmek olan bir yay burcu kadını ve gördüklerini anlatmaktan keyif alan bir gezgin :)

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.