Roma Gezi Rehberi

Roma gezi rehberi yazımızda Roma’da gezilecek yerler, Roma’da yapılacak şeyler, Roma hava durumu, Roma’da konaklama, ulaşım hakkında bilgiler göreceksiniz.

Roma Hakkında Genel Bilgiler

Eğer tatil için İtalya’nın eşsiz şehri Roma’yı tercih ettiyseniz yazmış olduğumuz Roma yazısını muhakkak okumanızı tavsiye ederim.Roma rehberi yazımızda Roma ile ilgili bütün önemli bilgileri açık bir dilde, sıkıcı olmadan ve anlaşılır bir şekilde bulabilirsiniz.

Roma Avrupa şehirleri arasında belki de en güzel ve en keyifli olanıdır. Eğer yurt dışında ilk görülmesi gerekli olan şehir neresi derseniz ben Roma derim. Roma İtalya’ nın başkentidir ve tam bir ortaçağ şehridir. Hatta kelimenin tam anlamı ile tam bir açık müzedir. Roma ya gittiğinizde kendinizi ortaçağda hissedeceksiniz. Bu şehrin taşı, toprağı her yeri neredeyse antik çağdan kalmadır. Sokaklarında yürürken her binaya dikkatlice bakın çünkü buradaki binaların neredeyse çoğu yüzyıllar öncesinden kalma tarihi binalardır.

romada-gezilecek-yerler-Roma-rehberi

Roma tarihini ve tarihi kalıntılarını en iyi koruyan toplumlardan biridir. Gittiğinizde göreceksiniz her binayı o kadar iyi korumuşlar ki sanki dün yapılmış gibiler. Roma’da yüksek katlı bina göremeyeceksiniz. Birçok bina eski zamanlardan kaldığı için az katlı ve Rönesansa ait kalıntılar taşıyan binalardan ibarettir.

Aslında sadece tarih değil Romayı öne çıkaran. Burada her zevke hitap edecek eğlence olması. Tarih sevenler için Roma adete bir cennet olsa da, yemek yemeyi, çiçeklerle süslü şirin sokak kafelerinde kahve içmeyi sevenlere de fazlaca hitap eden bir şehir. Elbette ressamlarını da unutmamak lazım. Şehrin neredeyse her yerinde zamanın önemli, ünlü ressamlarının ve heykeltıraşlarının eserlerine rastlamak mümkün.

Alışveriş den hoşlananları da eli boş göndermiyor Roma. Aynı bizdeki Nişantaşı ya da Bağdat caddesini anımsatan Via Condotti Caddesi adında bir sokağı var ve bu sokakta dünyanın en iyi markalarının mağazalarını görmek mümkün. Bu cadde İspanyol merdivenlerinin hemen karşısında yer alıyor.

Via Condotti caddesi - Romada gezilecek yerler

Bütçeniz bu mağazalara yetmiyorsa üzülmeyin. Roma’nın ara sokaklarında yer alan küçük dükkanlarında da kendinize göre illa güzel bir şey bulabilirsiniz. Roma’da avm ler ise şehir dışına inşa edilmiş. Şehir içinde hiç avm yok.

Roma İtalya’nın en büyük ve en kalabalık şehri olmasına rağmen sizi rahatız eden ve İstanbul’daki gibi üzerinize üzerinize gelen bir insan kalabalığı dehşeti yaşamayacaksınız.

Roma’da yaşayan halk arasında bir kısım hiç İngilizce bilmezken bir kısım İtalyan da gayet güzel İngilizce konuşur. Ancak ülkenin ortalamasında İngilizce bilen sayısı fazla değildir. Size tavsiyem eğer bir adres soracaksanız yaşça genç olan İtalyanlara sormanız.

İtalya esnafı ise sizi deli edebilir. Çünkü görüp göreceğiniz en tembel insanlardır İtalyanlar. Uykusu gelen İtalyan bir lokanta sahibinin koskoca restoranını kapatıp evine uyumaya gittiğine tanık olmuş bulunmaktayım.Akşam erkenden dükkânlarını kapatıp, öğlen de çok uzun yemek molası verirler. Bunun yanında espresso saatleri vardır ve gene kahve içmek için de koca dükkanı kapatırlar.

Çok çalışan bir esnaf ya da geç saate kadar açık bir dükkan görürseniz onun çalışanın göçmen ya da diğer ülkelerin vatandaşı olduğunu hemen fark edeceksiniz.

Roma’ya kaç günlüğüne gidilmeli

Roma ya en az 3 gün ayırmalısınız. Hızlı bir tur ile Roma da 3 gün size yeterli olabilir. Ama kafelerinde uzun uzun vakit geçirmek isterim, alışverişler yapmak isterim, bir de üzerine tarihi yerlerini gezerim diyorsanız size Roma için en az 5 gün ayırmanızı tavsiye ederim. Emin olun 5 gün ya da daha fazlası boyunca yapacak yeni bir şey ve görecek yeni bir yer bulursunuz bu muhteşem şehirde.

Romada yer alan kafeler - romada gezilecek yerler

Roma’nın iklimi ve hava durumu

Roma’nın güzel bir iklimi olmasına rağmen tek sıkıntı biraz fazla yağmur almasıdır. Yağmur ise öyle çiseler şekilde değil de daha çok bardaktan boşalırcasına yağar. Sonbahar dönemlerinde biraz daha fazla yağmurlu geçer. Yılın en sıcak dönemi ise bizdeki gibi temmuz ve ağustostur. Temmuz ve ağustos ayları oldukça sıcak geçer. Gezmek için bunaltıcı olabilir ama yağmur riski almak istemeyenlerin tercihi olabilir. Ancak İtalyanlar genelde bu mevsimlerde tatilde olurlar. Şehirde daha çok yoğun bir turist kalabalığı görüsünüz. Roma’nın iklimi ile daha ayrıntılı bilgi için tıklayın.

İtalya vizesi

İtalya ya gitmek için Schengen Vizesi almanız gerekiyor. İtalya bizim ülkemize en kolay ve genelde en uzun vize veren ülkeler arasındadır.

Ozgul Sunar

En büyük tutkusu seyahat etmek olan bir yay burcu kadını ve gördüklerini anlatmaktan keyif alan bir gezgin :)

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.