Prag Wenceslas Meydanı Hakkında Bilgi

Prag Wenceslas Meydanı Hakkında Bilgi

Prag’da yer alan oldukça güzel ve önemli olan tarihi bir meydandır. Günümüzde meydan turistik açıdan oldukça önemli ve ilgi çekicidir. Gündüz ayrı bir kalabalığı olan Wenceslas meydanı hava karardıktan sonra da apayrı bir havaya bürünür. Kararan hava ile beraber meydanda yer alan restaurantlar, kafeler ve sinemalar çok hareketlenir. Harektliliğin çoğunu ise turistler oluşturur. Pek çok tarihi bina ise meydana sadece bir kaç adım mesafededir.

Prag Wenceslas Meydanında yer alan anıt ve heykellerin hikayeleri

Meydanda gezerken gözünüze bazı değişik anıt, simge ye da heykeller çarpacaktır. Aslında bu gördüklerinizin hepsi tarihte yaşanmış acı bir olayı sembolize eder.

Prag-Wenceslas-Meydanında-yer-alan-anıt-ve-heykellerin-hikayeleri.jpg

Saint Wenceslas heykeli

Meydanın güney tarafında at üzerinde bir heykel göreceksiniz. Bu heykel Saint wenceslas heykelidir. Heykel ünlü heykeltıraş Josef Myslbek tarafından yapılmıştır. O dönem iyi kral wenceslas olarak anılan wenceslasın heykeli ve 10. Yüzyılda yaşayan bohemya dükünü le bu dük ile beraber 4 önemli azizin heykelidir.

Saint-Wenceslas-heykeli.jpg

Jan Palach Anıtı

Prag baharı olarak anılan olayı tarih kitaplarından belki hatırlarsınız. İşte bu liberal politikayı engellemek ve önüne geçmek amacı ile Rusya 1968 yılında Çekoslovakya’yı işgal etti. 16 ocak 1969 yılında ise bir kolej öğrencisi olan Jan Palach Rus işgalini protesto etmek için resmen kendini feda etti. Bu genç meydanda kendini diri diri yakarak olayı protesto etmiştir. Olay sonrası hemen hastaneye kaldırılan genç sadece 3 gün dayanabilmiş ve 3. günün sonunda yanıklarının neden olduğu yaralanmalardan ötürü hayata veda etmiştir. Bu fedakar gencin kendini yaktığı yer tam olarak meydanda üzerinde ahşap bir hacla işaretlenmiştir. Ayrıca her sene 16 ocak’da Jan Palach bu meydanda anılmaktadır.

Jan Palach'ın işaretlendiği tahta hac- jan palach anıtı

Prag kavarna evropa kafeteryası

Turistlerin meydanda en çok ilgi gösterdikleri yer burasıdır. Kafe yeni sanat akımına göre tasarlanmıştır. Meydana geldiğinizde buraya yaklaştığınızda hemen görkeminden ve asaletinden etkileneceğiniz bir yerdir burası. Kafeteryanın yanına yaklaştığınızda yukarı doğru bakarak yapıyı çepeçevreleyen renkli çalışmaları sakın kaçırmayın.

Prag kavarna evropa kafeteryası

Prag Wenceslas Meydanı bir çok gösteri ve kutlamaya da ev sahipliği yapmaktadır. Ayrıca meydan unesco tarafından dünya tarih miras listesinde yer almaktadır.

Prag Wenceslas Meydanının resimleri

Prag Wenceslas Meydanının hikayesi

Prag Wenceslas Meydanı orta çağda at pazarı olarak kullanılmaktaymış. Meydan 750 metre uzunluğunda ve 60 metre genişliğindedir. Çek tarihinde oldukça önemli olaylara tanıklık etmesi meydana ayrı bir hava katmaktadır. Meydanda gerçekleşen tarihi olaylardan biri de kadife devrimidir. Yani 1989 yılında polisin şiddetinden bezen halk bu meydanda bir sürü protestolar yaptı ve bu durum kadife devrimine neden oldu, bu da Çekoslovakya’da kominizmin bitişini sağladı. Meydanda ayrıca gezmek isteyebilceğiniz bir müze olan ulusal müze yer almaktadır. (national museum)

Otel rezervasyonlarınızı booking'den yapabilirsiniz.
 

Ozgul Sunar

En büyük tutkusu seyahat etmek olan bir yay burcu kadını ve gördüklerini anlatmaktan keyif alan bir gezgin :)

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.