Viyana Kunsthistorisches Müzesi – Viyana Sanat Tarihi Müzesi

Viyana Kunsthistorisches müzesi – Viyana sanat tarihi müzesi

Viyana’da gezilecek bir çok müze yer almaktadır. Bunların başında da yılda yaklaşık 700.000 ziyaretçiyi ağırlayan Viyana sanat tarihi müzesidir. Müze dekoratif sanatlar ve güzel sanatlar alanında oldukça önemli bir yere sahiptir. Müzenin içerisinde bir sürü özel eser sergilenmektedir. Müze oldukça büyüktür bu nedenle bu müzeyi gezmek biraz zamanınızı alabilir planınızı yaparken bunu dikkate almanızda fayda var.

Müzenin içinde sergilenen eşsiz eserler gibi mimarisi de oldukça etkileyicidir. Müzeye girdiğiniz anda zaten tavanların ne kadar süslü olduğunu ve sütunların da üzerindeki el işçiliği ile yapılan resimleri gördüğünüzde ne demek istediğimi anlayacaksınız. Eğer Viyana’da müze gezmeyi düşünüyorsanız ilk olarak bu müzeyi gezmelisiniz. Müzede çok değerli ressamların eserleri sergilemektedir.

Viyana Kunsthistorisches Müzesinin içi - Viyana Sanat Tarihi Müzesinin içi

Müze her mevsim yoğun bir ilgiye sahip. Önünde saat kaçta  giderseniz gidin bir turist kalabalığı görebilirsiniz. Bu kalabalık sizi ürkütmesin çünkü gişe görevlileri oldukça hızlı kuyruk hemen bitiveriyor. Müze çok büyük olduğu için size müzeye girerken müzenin planının olduğu bir kağıt veriyorlar. Sesli anlatım muhakkak alın çünkü bazı eserlerin yanında sadece Almanca açıklama var.

Viyana Sanat Tarihi Müzesi

Viyana Sanat Tarihi Müzesinde sergilenen eserler

Müzede sadece resim sergilenmiyor elbette. Birbirinden farklı medeniyetlere ait özel eşyalar, yapılar da burada sergileniyor. Müzede Mısır ve yakın doğu bölümünde sergilenen eserler oldukça ilgi görüyor. Burada Mısır orta krallıktan kalma mavi seramik, Ka ni nisut mezarı gibi önemli ve dikkat çekici eserler sergilenmektedir.

Viyana Sanat Tarihi Müzesinde görülmesi gereken eserler

Aslında müzede sergilenen tüm eserler oldukça güzel ve önemlidir. Ancak içlerinde bazıları bu müzenin yıldızıdır.

Viyana Sanat Tarihi Müzesinde resim galerisi en popüler olanıdır. Burada en çok dikkat çeken eserler ise Rubens, Rembrandt, Velazquez ve Titan’ a ait önemli yapılardır.

Resim galerisini gezdikten sonra Mısır, Roma ve Yunan zamanından kalma eserlere de bolca vakit ayırın.

Viyana Sanat Tarihi Müzesinin hikayesi

Mısır ve yakın doğu bölümünün hemen yanında ise Yunan ve roma eserlerinin sergilendiği bölüm var. Bu bölüm biraz daha bize yakın, çünkü burada bizden eserler göreceksiniz. Bunların başında Efes müzesi geliyor. Artemis heykeli de bu bölümde yer alıyor. Bir kaç kattan oluşan ve pek çok ülke ya da medeniyete ait tarihi eserlerin her birinin ayrı ayrı odacıklarda sergilendiği bu büyük müzeyi gezmenizi öneririm.

Yurt dışı tatili çok keyiflidir, bambaşka kültürler ve bambaşka insanlar görür tanırsınız. Bir ülkeyi en iyi tanımanın yolu halkının yoğunlukta olduğu pazar ya da sokakları gezmek ve müzelerini ziyaret etmektir.

Viyana Sanat Tarihi Müzesinde sergilenen eserler

Viyana Sanat Tarihi Müzesinin hikayesi

Viyana Kunsthistorisches müzesi dünyanın en güzel müzelerinden biridir. Hapsburg ailesi yıllarca çok değerli sanat eserlerini toplamışlardır. Toplanan bu güzel eserlerin bir yerde saklanabileceği bir mekan yapma kararı alınmıştır. Bu kararı imparattor Franz Joseph almıştır ve bu güzel yapıyı inşa ettirmiştir.

Müze gezmesi zaman alabilecek büyüklüğe sahip olduğu için müzede gezerken mola verme ihtiyacı duyabilirsiniz. Bunun için size müze içinde yer alan kafeyi önerebilirim. Müzeyi iki parçaya bölün ve birinci parçayı gezdikten sonra kafede güzel bir mola verip dinlenin.

Otel rezervasyonlarınızı booking'den yapabilirsiniz.
 

Ozgul Sunar

En büyük tutkusu seyahat etmek olan bir yay burcu kadını ve gördüklerini anlatmaktan keyif alan bir gezgin :)

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.