Paris’te Yeme İçme

Paris’te Yeme İçme

Paris yemek rehberi yazımızda size Paris’in kendine has o güzel mutfağından bahsedeceğiz. Paris yeme içme konusunda oldukça iddialı bir şehirdir. Kendine has olan güzel tarzı ile beraber şık sunumlarıyla hem göze hem damağa hitap eder. Menüleri oldukça zengin, çeşitli ve özenli olan paris’te yemek saatleri ise maalesef diğer Avrupa ülkelerindeki gibi kısıtlı olabilir. Öğlen saatlerinde kapanan restaurantlara Paris’te de rastlayabilirsiniz.

Paris'te yemek yenilecek yerler

Paris’te yemek yenilecek yerler

Pek çok Avrupa ülkesi gibi Paris’te yeme ve içme konusunda biraz maliyetli şehirlerden biridir. Bunun önüne geçmek istiyorsanız her yerde geçerli olan turistik yerlerden uzak durun kuralına burada da uyun. Paris’te özellikle turistin çok olduğu yerler ciddi anlamda pahalı olurken servis ve yemek kalitesi de düşük olabiliyor. Daha geleneksel olan ve turistik yerlerden uzak restaurantlar ise hem daha ucuz hem de daha ilgili olabiliyor.

Paris’te herhangi bir restauranta girdiğinizde yan masanın sizinle sanki aynı masada oturuyormuşçasına size yakın olduğunu fark edeceksiniz. Bu durum aslında bilerek yapılıyor. Birbirine yakın küçük küçük masalardan oluşan kafe ve restaurantlar Paris’in simgesi. Bu durumdan nefret eden çok fazla turist varken sıcak ve sevimli bulan turist sayısı azımsanamayacak kadar çok. Göreceli bir kavram olan bu duruma siz de gittiğinizde kendiniz karar verirsiniz.

Paris yemek rehberi

Paris’te kahvaltı kültürü nasıldır?

Dünyanın hiç bir yerinde bizdeki kahvaltı kültürünü yakalayamazsınız. Paris’te de genelde kahvaltı denilince kruvasan, kahve ve meyvedir. Genelde pek çok restaurant ya da kafede kahvaltı bu tarzdır. Ancak farklı alternatifler sunan yerler de bulabilirsiniz.

Paris'te kahvaltı kültürü nasıldır

Paris’te öğle yemeği kültürü

Parisliler öğle yemeklerini genelde hızlı, ayakta ve atıştırmalık şeklinde yerler. Siz kendinize uygun rahatça oturup öğle yemeği yiyebileceğiniz yerler çok rahat bulabilirsiniz.

Paris'te öğle yemeği kültürü

Paris’te akşam yemeği kültürü

Akşam yemeği Paris’te ayrı bir keyiftir. Genelde fransızlar akşam yemeklerinde buluşup güzel şarapları eşliğinde hoş muhabbetler yaparlar. Akşam yemekleri uzun uzun oturulan ve muhabbet edilen bir öğündür. Paris’te bir restaurantta yemek için genelde rezervasyon gerekmez. Ancak çok özel ve lüks bir yerde yemek yiyecekseniz o zaman rezervasyon yaptırmanız gerekebilir.

Paris'te akşam yemeği kültürü

Paris’in meşhur yemeği et yemekleridir aslında. Şehirde yer alan her restaurantta et yemeklerinin ön planda olduğunu görürsünüz. Ancak et konusunda bu denli iddialı olan fransızlar vejetaryen da düşünürler. Et yemeyenler için neredeyse her restaurantta vejetaryen menüleri vardır ve bu menüleri gerçekten son derece lezzetlidir. En meşhur ve iddialı oldukları ise steak frites’tir. Yani biftek ve patates kızartmasıdır.

parisin en meşhur yemeği - steak frites - pariste biftek ve patates kızartması

Paris’te tatlı rehberiParis’in en meşhur tatlıları

Bu şehir sizi tatlı konusunda asla hayal kırıklığına uğratmayacaktır. Et yemeklerinde oldukça iddialı olan fransızlar tatlı konusunda da son derece iddialıdırlar. Burada özellikle adı fransız hamburgeri olarak anılan rengarenk macaronsları denemenizi önemle tavsiye ederim. Hatta şehirde önünde uzun kuyruklar olan macaron dükkanları göreceksiniz. Bunlar meşhur macarons dükkanlarıdır. Paris’te diğer bir meşhur tatlı ise sıcak çikolatadır. Genelde kışın tüm fransızların elinde görürsünüz bu tatlıyı. Bizdeki içecek olan sıcak çikolata gibi düşünmeyin. Bu daha çok puding kıvamında bir tatlıdır.

Paris macarons dükkanları

Ozgul Sunar

En büyük tutkusu seyahat etmek olan bir yay burcu kadını ve gördüklerini anlatmaktan keyif alan bir gezgin :)

1 Cevap

  1. naz uçak dedi ki:

    parisde fondü yemeden olmaz .ben çok beyendim ynında şarap`, hele patates tava ve somon mükemmel.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.