Paris Şanzelize Caddesi

Paris Şanzelize Caddesi Hakkında Bilgi

Şanzelize caddesinin adını hayatınız boyunca bir yerde duymuşsunuzdur ya da duyacaksınızdır. Çünkü Paris şanzelize caddesi dünyanın en ünlü caddelerinden biridir. Paris seyahatiniz boyunca illaki bir kez ziyaret etmenizi kesinlikle tavsiye edebileceğim oldukça güzel bir caddedir. Zaten Paris’te pek çok yol buraya çıkar.

Moda konusunda öncü olarak nitelendirilen bir şehir olarak kabul edilen Paris’in en prestijli alışveriş caddesi burasıdır. Şanzelize caddesi 1667 yılında Louis’in bahçıvanı tarafından tuileries bahçesinin manzarasını daha da genişletmek amacı ile yapılmıştır.

Paris Şanzelize Caddesi

Şanzelize caddesi 2 km. 70 metre uzunluğundadır. Caddeyi gündüz ve akşam ayrı ayrı gezmenizi öneririm. Çünkü gündüz son derece keyifli olan bu güzel cadde akşam ayrı bir havaya bürünür ve gezmesi oldukça keyiflidir.

paris şanzelize caddesinin gece görüntüsü

Aslında bu güzel ve modern cadde 16. yüzyılda Paris’in ortasında sadece tarlalarla dolu bir caddeymiş. Ancak daha sonra cadde tuileries bahçesine doğru giden bir yola dönüştürülmek amacı ile düzenlenmiş ve uzatılmış. En son Paris metro hattının buraya dayanması ile cadde bugünkü modern ve popüler görünümüne kavuşmuş.

Paris için son derece önemli bir caddedir şanzelize caddesi. Pek çok kutlama ve gösteriler bu caddede yapılır. Mesela yeni yıl kutlamaları ya da milli bayram kutlamaları burada yapılır.

Paris seyahatiniz boyunca bu caddede güzel bir tur atmanızı ve burada yer alan birbirinden güzel ve prestijli mağazalarda gezmenizi öneririm. Sonrasında da caddede yer alan birbirinden şık ve güzel kafe ya da restaurantlarda bir şeyler yiyebilir, içebilirsiniz.

Şanzelize caddesini gezerken dikkatinizi caddede büyük bir itina ile yerleştirilmiş birbirinden güzel ve estetik sokak lambaları çekecektir. Bu sokak lambaları 1838 yılında Fransız mimar Jacques Hittorff tarafından tasarlanmıştır. Caddeye apayrı bir hava katan bu sokak lambaları gerçekten görmeye değer lambalardır. Şanzelize caddesi zafer tagından başlayıp concorde meydanına kadar devam eder.

paris şanzelize caddesine ulaşım

Ayrıca cadde üzerinde eğer şanslıysanız bazı dans gösterilerine de denk gelebilirsiniz. Çünkü bu prestijli cadde pek çok dans gösterisine ve sokak sanatçılarına da ev sahipliği yapmaktadır.

Paris şanzelize caddesine ulaşım

Caddeye direkt metro ile rahatlıkla ulaşabilirsiniz.

Otel rezervasyonlarınızı booking'den yapabilirsiniz.
 

Ozgul Sunar

En büyük tutkusu seyahat etmek olan bir yay burcu kadını ve gördüklerini anlatmaktan keyif alan bir gezgin :)

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.