Paris Hava Alanından Paris Şehir Merkezine Ulaşım

Paris charles de gaulle hava alanı Hakkında Bilgi- Paris roissy hava alanı Hakkında Bilgi

Paris’te yer alan en büyük hava alanı Paris charles de gaulle hava alanıdır. Dünyanın dört bir yanından buraya uçuşlar düzenlenmektedir.  Büyük ve en çok kullanılan hava alanı olma özelliğinden ötürü Paris charles de gaulle hava alanı en karışık hava alanlarından biridir.

Bu büyük hava alanı maalesef en çok eleştiriye de maruz kalan hava alanlarından biridir. Genelde Paris gibi muhteşem bir şehre yakışmayacak nitelikte bir hava alanı olduğunu daha buraya ayak basar basmaz anlayacaksınız. Görevlilerin ise bir kısmının ısrarla İngilizce bildikleri halde turistlerle fransızca konuşmaya çalışmaları pek çok seyahatsevere zor anlar yaşatmaktadır.

Size tavsiyem bu hava alanını kullanacaksanız mümkün olduğunca erken gidin hava alanına. Çünkü hem karışıklığı hem de etrafta pek de yardımcı olmaya meraklı olmayan görevliler nedeni ile uçağınızı kaçırma riski yaşayabilirsiniz.

Paris charles de gaulle hava alanında yer alan terminaller

Paris charles de gaulle hava alanında 3 adet terminal bulunmaktadır. Bunlar terminal 1, terminal 2 ve terminal 3’tür.

Paris charles de gaulle hava alanı terminal 1

Paris charles de gaulle hava alanı terminal 1

Terminal 1 hava alanının hemen giriş kısmında yer almaktadır.

Paris charles de gaulle hava alanı terminal 2

Air france uçakları genelde buradan kalkar. Bu terminal biraz kafa karıştırıcı olabilir. 2 A ve 2g kapıları bu terminalde ayrılmışlardır. Siz eğer 2g kısmını kullanacaksanız bu kısım binanın dışında yer almaktadır. Buraya ulaşmak için 15 dakikalık bir otobüs yolculuğu yapmanız gerekmektedir ve bu otobüsler 20 dakikada bir kalkmaktadır. Terminaller arası ulaşım ise ücretsiz olarak sağlanmaktadır.

Paris charles de gaulle hava alanından Paris şehir merkezine trenle ulaşım

Paris charles de gaulle hava alanı ile Paris arası ulaşım nasıl gerçekleştirilebilir?

Burası en çok kullanılan hava alanı olduğu için Paris charles de gaulle hava alanınından Paris’e ulaşım konusunda zorlanmazsınız.

Paris charles de gaulle hava alanından Paris şehir merkezine otobüsle ulaşım

Hava alanından paris Gare de l’est’ye ve Place de la nation’a hergün otobüs seferleri düzenlenmektedir. Gidilen yerlerden hangisi size uyuyorsa birini seçip bu otobüslerle ulaşımınızı sağlayabilirsiniz. Ancak otobüsler gece çalışmamaktadır 21:30’a kadar sefer düzenlemektedirler ve 30 dakikada bir kalkmaktadırlar. Otobüsün biletini şoförden alabilirsiniz.

Paris charles de gaulle hava alanının içi

Ayrıca paris roissybus adındaki hava alanı otobüslerini de tercih edebilirsiniz. Bu otobüsler tüm terminallerden 15 dakikada bir kalkmaktadır ve yolculuk süresi ortalama 1 saat sürmektedir. Bu otobüse de hava alanında yer alan roissybus yazısını ve işaretini takip ederek rahatlıkla ulaşabilirsiniz.

paris-roissybus.jpg

Paris charles de gaulle hava alanından Paris şehir merkezine trenle ulaşım

Şehir merkezine ulaşmanın diğer bir yolu da trendir. Paris charles de gaulle hava alanı şehir merkezine 30 km. uzaklıktadır. 15 dakikada bir kalkan trenlere binerseniz şehir merkezine ulaşımınız 30 dakika sürer. Paris charles de gaulle hava alanından trene ulaşmak için ise terminal 3’e gitmeniz gereklidir. Eğer terminal 1’de indiyseniz 22 nolu kapıya doğru ilerleyin ve 22 numaralı kapıdan 2 numaralı Aeroport de Paris shuttle adındaki ücretsiz araçlara binerek terminal 3’e ulaşımınızı sağlayın.

Eğer terminal 2A ve 2B de indiyseniz 3 numaralı aeroport de paris shuttle binin ve TGV/RER durağında inin. İneceğiniz yeri unutmayın ve kaçırmayın. İndikten sonra ise Paris par train işaretlerini takip ederek trene kolayca ulaşabilirsiniz.

Paris charles de gaulle hava alanında yer alan terminaller

Paris charles de gaulle hava alanından Paris şehir merkezine taksi ile ulaşım

Hava alanının hemen çıkışında bulabileceğiniz taksilerle şehir merkezine ortalama 40 euro ile gidebilirsiniz.

Otel rezervasyonlarınızı booking'den yapabilirsiniz.
 

Ozgul Sunar

En büyük tutkusu seyahat etmek olan bir yay burcu kadını ve gördüklerini anlatmaktan keyif alan bir gezgin :)

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.