Londra’ya Ulaşım Hakkında Bilgi

Londra en çok turist akınına sahip ülkelerden biri arasında yer alıyor. Peki Londra’ya ulaşım hakkında bilgi sahibi misiniz? Londra’ya tahmin edeceğiniz gibi ülkemizden uçakla ulaşım sağlanabiliyor. Thy ve pegasus Londra’ya seferler düzenliyor. Bunun yanında bazı Avrupa uçuşlarını da değerlendirebilirsiniz. Londra İstanbul arası uçakla ortalama 4 saat sürüyor.

Londra'ya Ulaşım Hakkında Bilgi

Londra Heathrow hava alanını

Londra’da birden fazla hava  alanı yer alıyor. Ancak ülkemizden ve pek çok yerden Londra’ya ulaşım için Heathrow hava alanı tercih ediliyor. Heathrow hava alanınından şehir merkezine ulaşım ise genelde metro ile yapılıyor. Heathrow hava alanını Avrupa’nın bir numaralı hava alanı, dünyanın ise sayılı hava alanlarından biri olarak kabul edilir. Şehir merkezine 24 km. mesafede yer alan hava alanının 4 terminali vardır. Ülkemizden kalkan uçaklar genelde 4. Terminali kullanırlar.

Heathrow hava alanından şehir merkezine ulaşım

Terminallerden 1,2 ve 3. terminale metro ile yaklaşık 45 dakikada ulaşabilirken 4. Metroya 55 dakikada ulaşabiliyorsunuz. Hava alanına otobüslerle de gidebilirsiniz ancak bir kaç aktarma yapmanız gerekeceği için ulaşım açısından en mantıklısı metrodur.

Londra Gatwick Hava alanı

Bu hava alanı da oldukça büyüktür. Kuzey ve güney adında iki adet terminali vardır. Terminaller arası 3 dakikada bir kalkan trenle yolcular ulaşımlarını sağlarlar. Hafta içi ve hafta sonu durumlarına göre 15 ile 25 dakikada bir express tren var. Bu tren ile merkezde yer alan victoria tren istasyonuna ortalama 30 dakikada ulaşabilirsiniz.

Londra Gatwick Hava alanından şehir merkezine ulaşım

Londra Stansted Hava alanı

Genelde ekonomik sınıfa dahil olan uçakların inip kalktıkları bir hava alanıdır kendisi. Şehir merkezine ortalama 66 km. mesafededir. Buradan şehir merkezine metro ile ulaşımınızı sağlayabilirsiniz.

Londra Stansted Hava alanından şehir merkezine ulaşım

Londra Luton Hava alanı

Luton da ekonomik uçakların inip kalktıkları bir hava alanıdır. Buradan ücretsiz otobüslerle ortalama 10 dakika süren bir yolculuk sonunda tren istasyonuna varılır. Buradan 35 dakikalık bir tren yolculuğu ile Kings Cross Thameslink istasyonuna varır ve sonrasında da metro ile dilediğiniz yere ulaşımınızı sağlayabilirsiniz.

londra şehir içi ulaşım hakkında bilgi

Gelelim diğer önemli konuya. Londra’da şehir içi ulaşım konusuna. Bir çok Avrupa şehrinde olduğu gibi Londra’da da ulaşım genelde metro ile sağlanıyor. Elbette otobüsler ve daha pek çok ulaşım araçları var ancak ben size metroyu öneririm. Daha hızlı ve çok daha kolay anlaşılır. Hemen hemen her noktada bedava dağıtılan metro haritalarından illaki bir adet alın. Londra metrosu sabah 5:30 açılıp gece yarısına kadar hizmet veriyor.Gidilen yönlere doğru ücret tarifesi değişebiliyor bilginiz olsun.

londra metrosu

Londra yolcu kartları

Her şehirde olduğu gibi burada da avantaj sağlayan kartlar var. Bunlardan biri Oyster card oluyor. Kesinlikle tek bir bilet almaktansa bu şekilde kart kullanmak çok daha mantıklı oluyor. Kart küçük bir depozito karşılığı veriliyor. Gazete bayiilerinden, turist danışma merkezlerinden ve metronun içinden rahatlıkla temin edebilirsiniz.

Diğer bir seyahat kartı ise travelcart oluyor. Bu kart günlük, haftalık ve aylık olacak şekilde satılıyor. Şehirde konaklayacağınız zaman dilimine göre bu karttan alabilirsiniz.

Otel rezervasyonlarınızı booking'den yapabilirsiniz.
 

Ozgul Sunar

En büyük tutkusu seyahat etmek olan bir yay burcu kadını ve gördüklerini anlatmaktan keyif alan bir gezgin :)

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.