Londra Buckingham Sarayı

Dünya üzerinde özel yerlerden biridir Londra Buckingham sarayı. İngiliz kraliyet ailesinin sahip olduğu saraylardan biri olan Buckingham, en çok ziyaretçi çeken yerlerden biridir. Bu ihtişamlı ve etkileyici saray Buckingham Dükü John Sheffield tarafından 1705 tarihinde bir kır evi olarak tasarlanmış ve inşa edilmiş. Sonrasında elden ele pek çok kral tarafından satın alınmış.

Londra Buckingham Sarayı

Saray en son Kral IV George tarafından satın alındıktan sonra üzerinde genişletilme çalışmaları yapılarak bugünkü görünümüne getirilmiştir. Buckingham sarayının bir kısmı hala kraliyet ailesi tarafından kullanılmaktadır. Yaklaşık 600 tane odası bulunan bu görkemli sarayda zaman zaman kraliçe gelip kalmaktadır. Kraliçe saraya gelip kaldığında ise bayrak göndere çekilmektedir. Bunun yanında bu sarayda pek çok da çalışan kalmaktadır.

Londra’ya gelen turistlerin merak ettikleri ve görmek istedikleri bir yapıdır bu saray. Buckingham sarayının içinde ise görmeye değer kraliyet koleksiyonlarının sergilendiği bir bölüm vardır. Bu bölümün adı kraliçenin galerisidir ve görülmesi gereken nitelikte bir yerdir.

Sarayı görmeye giderseniz sarayın hemen önünde bir anıt göreceksiniz. Bu anıt 1911 yılında Kraliçe Victoria adına yapılmış özel bir yapıdır. Anıtın adı ise  Queen Victoria Memorial’dır. Sarayı ziyarete gittiğinizde bilmeniz gereken buranın hala aktif bir şekilde kraliyet ailesi tarafından zaman zaman kullanıldığı için her bölümü ziyarete açık değildir.

Buckingham sarayının içi

Ancak saraya ziyarete gittiğinizde özellikle turistlerin izlemekten çok keyif aldıkları askerlerin değişimi adlı töreni kaçırmamanızı öneririm. Tören sarayın hemen dış kısmında yapılır ve görmeye değer bir niteliktedir. Eğer bu töreni izlemeyi düşünüyorsanız gitmeden önce asker değişimi töreninin saatlerini öğrenip öyle gitmenizi öneririm. Buckingham sarayına ulaşımınızı ise metro ile rahatlıkla yapabilirsiniz. Saraya en yakın metro istasyonu Green Park istasyonudur.

Otel rezervasyonlarınızı booking'den yapabilirsiniz.
 

Ozgul Sunar

En büyük tutkusu seyahat etmek olan bir yay burcu kadını ve gördüklerini anlatmaktan keyif alan bir gezgin :)

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.