Halkidiki’de Yer Alan Plajlar

Halkidiki’de gidilecek plajlar

Geçen yaz Thassos’a tatile gittiğimiz için, bu yaz Halkidiki’ye gitmeye karar verdik. Hatta Thassos’da yer alan plajlara oranla Halkidiki’de yer alan plajların çok daha güzel olduğunu duyduk ve büyük bir heyecanla tatilimizi planladık. Halkidiki’nin resimlerine baktığınızda en büyük özelliğinin denizinin rengi olduğunu göreceksiniz. Deniz tıpkı Maldivlerdeki gibi turkuaz bir renge sahip. Gittiğim bazı koylarda gerçekten bu rengi gördüm ve inanılmaz beğendim.

Halkidiki'de Yer Alan Plajlar

Açıkçası bu adamların denizleri çok güzel. Hem rengi, hem denizin içi, kumsalı her açıdan gerçekten oldukça güzel. Zaten bence buraları kalkındıran durum da denizinin bu denli güzel olması. Biz Halkidiki’de gidilecek plajları araştırırken daha çok Neos marmaras bölgesine yakın yerlerdeki koyların ve plajların çok daha güzel olduğunu duyduk. Bu nedenle tatilimizi iki bölüme ayırdık ama Neos marmaras’da daha fazla kaldık. 1 gün Kassandra’da konakladık, 4 gün Neos marmaras’da konakladık. Böylece iki taraf hakkında da az çok bilgiye sahip olabildim.

Halikidiki'de gidilecek plajlar

Halkidiki kassandra plajları

Biz kassandra’da bir gün kaldığımız için burada yer alan tüm plajları deneme şansı bulamadık. Ancak burası hakkında kısa bir bilgi verecek olursam. Bu bölge bana Neos marmaras’dan çok daha hareketli ve kalabalık geldi. Ama öyle bazı bloglarda anlatıldığı gibi çılgın eğlencenin olduğu bir yer falan da değil sakın aldanmayın. Kendi halinde oldukça küçük ve güzel bir tatil beldesi.

Afitos

Kassandra’da pek çok yerde denize girebiliyorsunuz, ancak özellikle afitos denize girmek için son derece güzel bir bölge. Burası Kalithea’dan yaklaşık 2 km önde yer alıyor. Kalithea, Kassandra’nın en turistik bölgesi. Bizim otelimiz de buradaydı. Kassandra’nın en hareketli ve en eğlenceli yeri diyebilirim. Denize girmek için eğer organize beach arıyorsanız afitos’ta yer alan lime beach’e gidebilirsiniz. Oldukça güzel bir deniz ve harika bir ortamı var. Bu arada Afitos bizim Çeşme Alaçatı’yı andırıyor. Buraya gittiğinizde sokaklarını da iyice gezip burada yer alan tavernalarda enfes deniz ürünleri ve mezeler yemeyi unutmayın. Çok şirin bir kasaba.

Neos marmaras plajları

Biz Kassandra’da bir gece konakladıktan sonra Neos marmaras’a doğru devam ettik. Çünkü en güzel plajların burada olduğunu duyduk. Neos marmaras bir çok yerde belki duymuşsunuzdur ama, ben de eksik kalmayayım ve yazayım. Bizim Marmara adasından göç eden yunan halkının adeta küçük bir Marmara adası şeklinde tasarladıkları bir yer.

Öyle ki orada yaşayan kimle konuşsanız, kökeninde Marmara adası var. Bizim konakladığımız otelimizin sahibinin de anneleri yıllar önce Marmara adasından buraya gelmişler. Kadının telefonunda Marmara adasının resimleri vardı ve bize anlattı durdu yaşadıklarını.

Halkidiki orange beach

Gelelim burada yer alan beachlere. Biz her yerde sürekli olarak bu beachin adını duyuyorduk. Bu yüzden burayı görmek istedik. Gittiğimizde önce kısa bir şok yaşadık. Çünkü plaja inerken sağlı sollu kayalıklar ve bu kayalıklardan denize girmeye çabalayan insanlar gördüm.

orange beach - portakali beach

Ben ülkemin bana verdiği kültürle büyüdüğüm için maalesef, yani biz böyle süslü püslü plajlara alışmışız. Yunanların bu el değmemiş tarzı plajları bize zaman zaman fenalıklar getirebiliyor. Ama endişelenmeyin bu duruma alışmak sadece bir gün alıyor. Çünkü öyle güzel bir deniz var ki herşeyi unutuyorsunuz.

Halkidiki orange beach

Neyse dediğim gibi plaja indiğimde iyi bir şok geçiriyorum ve Halkidiki orange beach bu mu diye bir kaç kez emin olmaya çalışıyorum. Ama bu şokum denize iyice yaklaşınca yerini tarifi mümkün olmayan bir memnuniyete bırakıyor. Çünkü deniz bildiğiniz akvaryum.

Halkidiki orange beach

Muhteşem diyebilirim. Bence herkes burada en az bir gün denize girmeli. Denizin altı bembeyaz kum. Hemen derinleşmiyor ve sakin, tertemiz. Yüzerken dibini görüyor ve rengine aşık oluyorsunuz denizin.

Denizi anlayacağınız çok güzel. Gelelim beach kısmına. Burada hem organize beach sevenlere hem de ben şemsiyemi sandalyemi alır kendim takılırım diyenlere yer var. Denizin hemen kenarında çok büyük olmayan küçük bir beach var. Kesinlikle erken gitmeniz lazım buraya eğer yer bulmak istiyorsanız. Dediğim gibi pek büyük değil, çünkü alanları yok. Arkada yemek ve içecek servisi yapan şık da bir mekan var.

Halkidiki orange beach - neosmarmaras

Eğer yer bulamazsanız da panik yok, bu beachin sağına soluna sandalyenizi ve şemsiyenizi koyup kendi alanınızı da yaratabilirsiniz. Ancak bu alanda da elbette küçük bir yer sıkıntısı var. Çünkü plajın sağında solunda irili ufaklı kayalar var ve bu yüzden öyle her yere havlunuzu atamıyorsunuz. Kısaca bu plaja gidecekseniz biraz erken gelmenizi öneririm.

halkidikinin ne güzel plajları

Trani ammouda beach

Aslına bakarsanız özellikle yunan halkına sorduğunuzda ve yunan sitelerine girdiğinizde Halikidiki’de gidilecek plajlar arasında ilk sırada geliyor burası. Biz de bu nedenle burayı çok merak ettik ve bu plajı görmek için yola koyulduk.

Trani ammouda beach

Plaja vardığımızda insanların çok haklı olduklarını anladık, çünkü burası muhteşem bir plajdı. Otopark sorunu yoktu, yer sorunu yoktu. Oldukça büyük upuzun kum bir plaj düşünün.

Plajın bir bölümü organize beach şeklinde. Yani şezlong şemsiye var ve arkada size yiyecek, içecek servisi yapan mekanlar var. Bir bölümü ise kendi şemsiyesini ve sandalyesini alıp gelenlerle dolu. Çok geniş bir kumsal olduğu için herkese yer var. Dikkatimi çeken ise buranın daha çok kendi şemsiyesini ve sandalyesini alıp gelen turistlerle dolu olduğu.

halkidiki neos marmarasda yer alan plajlar

Denizin içi alabildiğine kum, dibi gene aynı şekilde görünüyor ve renk çok güzel. Biz bu plajı o kadar beğendik ki ertesi gün de buraya geldik. Ancak ertesi gün geldiğimizde hava biraz rüzgarlıydı ve denizde bir miktar dalga vardı. Fakat kesinlikle dalgalı hali bile çok keyifliydi diyebilirim.

Trani ammouda beach halkidiki

Koviou beach

Kassandra’dan Neos marmarasa geçerken tepeden denizi izleme şansı yakalamıştık ve denizin bir bölgesinin inanılmaz güzel bir renge sahip olduğunu gördük. Özellikle tepeden baktığımızda renk muhteşemdi. Burası neresi diye arabayla devam ederken baktığımızda tabelada koviou beach yazıyordu. Tatilimizin bir gününde buraya geliriz deyip yola devam etmiştik.

Plandığımız gibi bir günümüzü buraya ayırdık. Burası da gene popüler bir beach olduğu için biraz kalabalık, bu nedenle buraya da çok geç gelmemekte fayda var. Sıra sıra beachlerin olduğu ve denizin muhteşem olduğu bir yer. Denize girmek için burayı da tercih edebilirsiniz. Eğer koviou’da yer bulamazsanız ilerisinde de bir sürü beach var oralarda denize girebilirsiniz.

Koviou beach

Neos marmaras merkezindeki plajlar

Biz Neos marmarasa geçtiğimiz ilk gün merkezde denize girelim dedik. Merkezde yol boyunca bir sürü işletme var. Bunların önünde denize girebiliyorsunuz. Sadece kendi restaurantlarında yemenizi ve içmenizi istiyorlar. Sıra sıra bir sürü yer var. İçlerinden menüsünü ve konumunu beğendiğiniz bir tanesini seçip oradan denize girebilirsiniz.

Ancak merkezi, gezdiğim o güzel denizlerin olduğu yerlerle kıyasladığımda bana çok da keyifli gelmedi. Biz gittiğimizde saat öğleden sonraydı ve çok kalabalıktı. Zor şezlong bulduk arkalarda. Denizi ise güzeldi ama o dediğim turkuaz sulardan değildi. Eğer arabanız varsa ve zamanınız da bolsa merkezde denize girmek yerine o güzel renklerin hakim olduğu yerlerden denize girmenizi öneririm kesinlikle.

Halkidiki kassandra plajları

Halkidiki Sarti plajları

Bir günümüzü de sartiye ayırdık ve çıktık yola. Önce merkezinde denize girdik. Alabildiğine kocaman ve kum bir kumsal düşünün. Oldukça büyüktü. Burada her zaman yer bulunabilir bence. Çünkü çok geniş. Halkidiki’de kötü deniz yok bence. Yani her yerinde deniz ayrı bir güzel. Sadece özel renklerin ve özel denizlerin olduğu alanlar var. Sarti merkezde yer alan deniz ise bence bunlardan biri değil. Ancak sartide kalırsanız merkezde de rahatlıkla denize girebileceğiniz yerler var.

halkidiki sarti merkezde deniz Halkidiki Sarti plajları

Otel rezervasyonlarınızı booking'den yapabilirsiniz.
 

Ozgul Sunar

En büyük tutkusu seyahat etmek olan bir yay burcu kadını ve gördüklerini anlatmaktan keyif alan bir gezgin :)

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.