Granada Gezilecek Yerler

Granada gezi deneyimlerimiz

Bu yaz araba ile harika bir İspanya turu düzenledik. Barcelona’dan başladık Madrid’e kadar devam eden ve yol üzerindeki tüm İspanya şehirlerini kapsayan bir gezi düzenledik. Gitmeden Granada Gezilecek yerler yazılarına baktığımda sürekli olarak karşıma sadece Elhamra sarayı çıkıyordu. Ama bana göre Granada demek sadece Elhamra demek değil kesinlikle.

Granada Gezilecek Yerler

Öncelikle Endülüs bölgesi denen bir bölgeydi bizim rotamız. Endülüs bölgesi gezisi ise kesinlikle ama kesinlikle önerebileceğim son derece keyifli muhteşem bir rota diyebilirim. Açıkçası biz genel olarak İspanya’yı ve Endülüs bölgesini çok sevdik. Tam anlamıyla yazlık yer havasında çok keyifli, gezmelik, yemelik yerler düşünün. Ben, şahsen böyle rotaları çok seviyorum.

Granada Elhamra sarayı

Granada, denilince akla hemen Granada Elhamra sarayı geliyor ve insanlar Granada’ya adeta bu sarayı görmek için geliyorlar. Öncelikle Granada hakkında bilmeniz gereken en önemli detay. Buranın uzun bir dönem arapların elinde oluğu ve daha sonrasında İspanya’ya geçtiği. Bu nedenle her yerde arapları bolca göreceksiniz. Sadece kendileri değil eserler de hep araplardan.

Sarayın yapımı 9. Yüzyıla kadar uzanıyor. Aslında en güzel özelliği sarayın Granada’yı en güzel gösteren nokta olması. Yani saraydan Granada’yı tüm ihtişamı ile seyredebiliyorsunuz. Sarayın Unesco dünya miras listesinde yer aldığını da unutmadan söyleyeyim. Saray tahmin edeceğiniz üzere araplardan bir miras. Bugünkü hali ise hiç değiştirilmeden korunmuş ve sergileniyor.

İçeri girdiğinizde arapların o son derece gösterişli mimarisi ile karşılaşıyorsunuz hemen. Çeşmeleri, bahçeleri, ihtişamlı odaları ile saray oldukça gösterişli. Gezmesi ise en az yarım gününüzü alacaktır. Bu nedenle Granada planı yaparken bunu göz önüne alın. Sarayın biletini alacaksanız internetten almanızı kesinlikle tavsiye ederim.

Granada Elhamra sarayı

Granada Albaicin

Açıkçası benim Granada’da en çok beğendiğim yer oldu burası. Biraz tırmanmalı bir yer olduğu için güneşin en tepede olduğu saatler yerine öğleden sonra ya da akşam saatlerini tercih edin derim. Giderken yol üzerinde bir sürü restaurant göreceksiniz.

Burada yer alan sokaklar da Unesco dünya miras listesinde yer alıyor. Daracık sokaklar çok fotojenik bilginiz olsun. Albaicin’i size daha detaylı anlatmaya çalışacağım.

Endülüs bölgesi gezisi

Burası da tahmin edeceğiniz gibi arap esintilerinin bolca yaşandığı bir yer. Hatta sokakta bir arap pazarı var buraya bayılacaksınız. Sokak üzerinde bir sürü kaffe, nargileci, hediyelikçi var. Bu sokak bana biraz yunan adalarının o dar sokaklarını anımsattı. En tepeye kadar tırmanırsanız ise beyaz evlerin olduğu ve çok enteresan labirent gibi yolların olduğu sacromonto’ya çıkıyorsunuz.

Granada Albaicin

Granada çingene mahallesi Sacromonte

Albaicin’i tamamen gezip en yukarı doğru çıktığınızda karşınıza çingene mahallesi olarak geçen Sacromonte çıkıyor. Biz Albaicin’i gezmeden önce direkt buraya çıktık. Ben burayı çok merak ediyordum. Burası ise çingenelerin yaşadığı bir yermiş. Tıpkı Bodrum gibi burada yer alan tüm evler beyaz. Burada yer alan bazı barlarda ise flamenko gösterileri yapılıyordu. Biz buraya hava karardıktan sonra gittik ve sokaklarda kimse yoktu. Açıkçası anlatıldığı kadar çok etkilemedi beni sacromonte. Tepesinden elhamrayı görebiliyorsunuz fotoğraf çekilmek için ideal bir nokta.

Granada çingene mahallesi Sacromonte

Capilla Real de Granada (Granada Kraliyet Şapeli)

Burası İspanya katolik hükümdarlarının ve krallarının mezarlarının bulunduğu bir yapı. Şapelin içi 16. Yüzyıldan kalma ve en önemlisi ise Alonso Cano’ya ait 7 adet resim yer alıyor. Buradaki lahitlerde bir çok kralın ve prensesin bedenleri yer alıyor aynı zamanda.

Granada gezi yorumlarım

Granada oldukça küçük bir yer. Buraya bir gün ayırmanız yeterli bence. Gezilecek yerleri çok değil ama sokakları çok şirin ve gezmesi oldukça keyifli. Yazlık yer havasında ve çok renkli. Dediğim gibi ben burada en çok Albaicin’i beğendim. Orası çok canlı, çok renkli ve .çok keyifliydi.

Otel rezervasyonlarınızı booking'den yapabilirsiniz.
 

Ozgul Sunar

En büyük tutkusu seyahat etmek olan bir yay burcu kadını ve gördüklerini anlatmaktan keyif alan bir gezgin :)

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.