Floransa’da Ulaşım Rehberi

Floransa tatilim boyunca genelde şehirde bir yere giderken yürümeyi tecih ettik. Ancak bazı durumlarda illa ki ulaşım araçlarını da kullanmak zorunda kalıyorsunuz. Bu nedenle gitmeden Floransa’da ulaşım rehberi, Floransa şehir içi ulaşım, metro hattı, tramvay haritası gibi konuları araştırdım ve bu bilgileri cebime koyup gittim.

Floransa’da Ulaşım Rehberi

Şehir, küçük ve derli toplu olduğu için ve aynı zamanda turistik yerler de birbirine yakın olduğu için genelde şehirde yürümeyi tercih ediyorsunuz. Zaten yürümek çok keyifli. Ancak gezerken anlamayıp çok fazla yürümüş oluyorsunuz ve geri dönerken de acaba toplu taşıma ile mi gitsem diyorsunuz. Biz de genelde böyle durumlarda daha çok toplu taşıma kullandık. Şöyle söyleyebilirim, şehirde bir yerden bir yere gitmek son derece zahmetsiz ve basit. Bu konuda içiniz rahat olsun.

Floransa’ya uçakla ulaşım

Floransa’da yer alan hava alanı şehre sadece 5 km uzaklıktadır. Amerigo Vespucci ismindeki bu hava alanına uluslar arası uçuşlar gerçekleştirilmektedir. Ancak şehirde en sık kullanılan hava alanı pisada yer alan Galileo Gelilei hava alanıdır. Floransa İstanbul arası uçakla ortalama 1 saat 50 dakika sürmekte.

Floransa’dan diğer İtalya şehirlerine trenle ulaşım

Galileo Gelilei hava alanından Floransa şehir merkezine trenle ya da otobüslerle rahatlıkla ulaşabilirsiniz. Floransa ya gittiğinizde İtalya’nın diğer güzel şehirlerini de trenle görmeye gidebilirsiniz. Frenze Santa Maria Novella da yer alan bu trenle Floransa Roma arası 1,5 saat sürmektedir. Floransa Milano arası ise 3 saat sürmektedir.

Floransa şehir içi ulaşım

Floransa şehir içi ulaşım konusunda ise sizi zorlamayacak şehirlerden biri. Floransa’da bir metro sistemi bulunmamaktadır. Bunun yerine otobüslerle toplu taşıma yaygın olarak kullanılmaktadır. Metro hatları olmadığı için otobüsler şehir içi ve şehir dışı her yere rahatça ulaşmanızı sağlarlar.

Şehrin dar sokakları ise büyük otobüsler için sıkıntı yarattığından bu sokaklar için ekolojik otobüsler kullanılmaktadır. Bu otobüsler normalden daha küçük oldukları için tam bir orta çağ şehri olan Floransa’nın bu küçük ve dar sokaklarında çok daha rahat hareket etmektedirler.

floransanın ekolojik otobüsleri - floransada ulaşım

Floransa da taksi

Şehirde kolay bir taksi ağı vardır. Bir çok noktasında kolaylıkla taksi bulabilirsiniz. Ancak taksilerin çalışma sistemi biraz farklıdır. Floransa da taksiler bagaj için ekstra ücret alırlar. Ayrıca taksi tarifeleri gündüz, gece ve hafta sonu olmak üzere üç farklı şekildedir.

floransada taksiler - floransada ulaşım

Otel rezervasyonlarınızı booking'den yapabilirsiniz.
 

Ozgul Sunar

En büyük tutkusu seyahat etmek olan bir yay burcu kadını ve gördüklerini anlatmaktan keyif alan bir gezgin :)

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.