Floransa Ponte Vecchio Köprüsü

Floransa Ponte Vecchio Köprüsü – Floransa Eski Köprü

Ponte Vecchio köprüsün gerçekten hem hikayesi hem de mimarisi olarak görmeye kesinlikle değer ve oldukça ilginç yapılardan biridir.İkinci dünya savaşı sonrası zarar görmeyen tek köprüdür.

Floransa Ponte Vecchio Köprüsünün gece görüntüsü - floransa rehberi

Ponte Vecchio Köprüsünün hikayesi

O dönem halk tarafından sevilmeyen mediciler halkın arasına karışmak pek istemezler. Bundan ötürü nehrin üzerinden halk arasına karışmadan rahatça geçebilecekleri bir çözüm üretmeye çalışırlar. Sonunda akıllarına böyle bir köprü gelir ve köprü nehir üzerine kapalı bir gizli geçit şeklinde yapılır.

Köprüyü gezmeye gittiğinizde köprüde kuyumcuları görüceksiniz. Aslında bu geçit yapıldığında burada kuyumcular değil dericiler varmış. Bu küçük küçük dükkanlar hep deri imalatı yaparmış. Ancak I. Ferdinand  gizli geçitten geçerken dericilerin etrafa yaydığı kokudan rahatsız olmaya başlamış ve dericileri buradan kovarak yerlerine kuyumcuları getirtmiş.

Floransa Ponte Vecchio Köprüsünün içi

Ayrıca nehir boyunca inşa edilmiş olan bu geçitin koridorları da geçerken keyifli bir yürüyüş olsun diye birbirinden güzel tablolarla süslenmiş. Köprüde yer alan dükkanların akşam hava karardıktan sonra kapatılan kepenkleri ise sandık ve bavul şeklinde görünecek biçimde tasarlanmıştır.

Floransanın ilginç mekanları - Floransa Ponte Vecchio Köprüsünün hikayesi

Günümüze kadar son derece başarılı bir şekilde korunan bu köprüyü siz de Floransa’ya gittiğinizde gezmelisiniz. Ayrıca köprü üzerinde bazı noktalarda panoromik şehir manzarası da mevcuttur. Bunun yanında köprü üzerinde Floransalı kuyumcu ve heykeltıraş Benvenuto Cellini’nin büstüde yer almaktadır.

Otel rezervasyonlarınızı booking'den yapabilirsiniz.
 

Ozgul Sunar

En büyük tutkusu seyahat etmek olan bir yay burcu kadını ve gördüklerini anlatmaktan keyif alan bir gezgin :)

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.