Prag Old Town Meydanı – Prag Eski Şehir Meydanı

Prag old town meydanı – Prag eski şehir meydanı hakkında bilgi

Prag seyahatiniz boyunca bu meydanın adını sıklıkla duyacaksınız. Çünkü Prag eski şehir meydanı Prag’ın en eski, en ünlü ve en merkezi meydanıdır.

Prag eski şehir meydanı bir çok yapının olduğu gibi prag kalesinin olduğu yerdedir. Burada kaleyi gezdikten sonra kalenin içinden geçen altın yol adında bir yol var. Bu yola bayılacaksınız. Çünkü yol bir sürü küçük küçük evlerden oluşuyor ve bir çok turist buraya masalsı sokak diyor. Bu sokakta gezerken size 22 numaralı evi iyice incelemenizi öneriyorum. Çünkü bu evde Fransız kafka yıllarca yaşamış. Yani ev tarihi açıdan oldukça önemli. Aşağı doğru yürümeye devam ettiğinizde muhteşem bir köprü olan karl köprüsüne varıyorsunuz. Bu güzel köprüyü de gezip yeterince fotoğraf çektikten sonra köprünün gotik tarzda bir heykelle sonlandırılmış kısmına gelip eski şehir meydanına giriş yapın. Turistik açıdan oldukça önemli olan astronomik saat’de bu meydanda yer alıyor.

Prag Old Town Meydanı - Prag Eski Şehir Meydanı

Prag eski şehir meydanının hikayesi

Prag’da yer alan en eski ve en merkezi meydan olan eski şehir meydanında bir çok ürünün uluslar arası satışı yapılmaktadır. Tarihte ise meydan pek çok önemli olaya ev sahipliği yapmıştır. Bunlar içinde en çok dikkat çeken olaylar taç giydirme törenleri ve idamlardır. 1422 yılında Praglıların lideri olan Jan zelivsky’de burada idam edilmiştir.

Ayrıca meydan yıllarca unutulmamış bir drama da ev sahipliği yapmıştır. İmparator Matthias’a karşı gelen 27 lider bu meydanda acımasızca idam edilmişlerdir. Günümüzde ise bu olay Prag’da hala büyük bir acı ile anılır ve old town belediye binasında yer alan 27 adet hac bu korkunç olayı temsil eder. Prag’da yaşayan halk idamın gerçekleştiği tarih olan 21 haziranda bu liderlerin ruhlarının meydana geldiklerine inanırlar.

Ayrıca meydanda turistlerin fazlaca ilgi gösterdiği bir anıt göreceksiniz. Bu anıt Jan Hus anıtıdır. Old town meydanında yakılarak öldürülen bir din adamı olan Jan hus anısına yapılmıştır. Ayrıca 1918 yılında özgürlük anısına yapılmış olan Marian sütünu da burada yer almaktadır.

prag Jan Hus anıtı - Prag Old Town Meydanı - Prag Eski Şehir Meydanı

Prag old town meydanını gezmeye gidecekseniz burada yer alan yoğun turist kalabalığına hazırlıklı olun. Çünkü Prag’ı görmeye gelen turistlerin ilgisi buraya ciddi anlamda fazladır. Özellikle eğer seyahatiniz bahar ve yaz aylarında ise emin olun meydan turistik açıdan çok kalabalık olacaktır.

Prag halkına herhangi bir yerin adresini sorarsanız size adres tarif ederken old town meydanını baz alarak tarif edeceklerdir. Prag’da her yer eski şehir meydanına göre tarif edilir.

Prag eski şehir meydanının hikayesi

Prag old town meydanına ulaşımPrag eski şehir meydanına ulaşım

Oldukça turistik bir meydan olan eski şehir meydanına ulaşım direkt olarak maalesef sağlanamıyor. Bunun nedeni ise bir çok sokak burada araç trafiğine kapalıdır. Bu nedenle buraya toplu taşıma bulmakta zorlanabilirsiniz. Taksi ile gelebilirsiniz en kolay. Ya da metro ile gelebilirsiniz. Ancak metro sizi meydana yakın bir yerde indirmez biraz yürüme mesafesinde indirir. Metronun mustek ya da staromestska duraklarında inerek ve bir miktar yürüyerek ulaşabilirsiniz.

Otel rezervasyonlarınızı booking'den yapabilirsiniz.
 

Ozgul Sunar

En büyük tutkusu seyahat etmek olan bir yay burcu kadını ve gördüklerini anlatmaktan keyif alan bir gezgin :)

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.