Budapeşte’ye Nasıl Gidilir?

Budapeşte Nerede, Budapeşte’ye nasıl gidilir?

Gittiğim ve beğendiğim şehirler arasında yer alan küçük ama son derece keyifli bir yer Budapeşte. Peki Budapeşte’ye nasıl gidilir? Şehre Thy ile pegasusun seferleri var. Budapeşte, orta Avrupa’da yer alan küçük ama gezmesi oldukça keyifli bir şehir. Hatta orta Avrupa’da en çok ziyaret edilen şehirler arasında yer alıyor.

budapesteye nasıl gidilir

Biz, Budapeşte ziyaretimizi beraberinde iki şehri de görecek şekilde planladık. Genelde turlarda görürsünüz Budapeşte, Viyana, Prag turları vardır. Kendiniz bu şehirler arasında ulaşımınızı sağlayarak gezebileceğiniz gibi turlarla bu üç şehri gezme şansı yakalayabilirsiniz.

Ben, gitmişken bir kaç farklı şehir görmeyi her zaman daha fazla tercih ettiğim için, bu üç şehri de gezip görecek şekilde bir tatil planı yaptım ve gerçekten çok eğlendim. Çünkü orta Avrupa’da yer alan bu üç şehrin de kendine has özellikleri ve güzellikleri var. Ama önce Budapeşte’den bahsedelim.

Tarihten biliyorsunuzdur, Budapeşte yıllardır osmanlı hakimiyetinde kalmış. Bu nedenle şehri gezmeye gelen türk sayısı da doğal olarak fazla. Şehirde osmanlılardan kalma bolca tarihi yapı da var zaten. Şehri daha detaylı yazdığım yazılarıma buradan, konaklama önerilerime de buradan ulaşabilirsiniz.

Budapeşte, orta Avrupa’nın en büyük ikinci şehriymiş. Ama bana gezerken açıkçası son derece küçük bir şehir olarak geldi. Şehir zaten normalde kalabalık, üzerine bir de yoğun bir turist akınına uğruyor. Bu nedenle gördüğüm kalabalık şehirlerden biri de kesinlikle Budapeşte.

Bence şehrin en büyük özelliği ise Tuna nehri. Akşam tuna nehri üzerinde bot turuna çıktık. Bunu kesinlikle yapın derim. Çünkü gerçekten eşsiz bir gezi sunuyor size. Etrafınızda bir sürü özel ışıklandırmaları ile tarihi yapılar görüyorsunuz. Yani keyifli ve çok hoş bir gezi diyebilirim.  Şehir aslında iki bölgeye ayrılıyor Buda ve Peşte olarak. Tarihi yerler ise daha çok Buda kısmında yer alıyor.

Budapeşte metro ağı

İstanbul Budapeşte arası uçakla kaç saat

Gelelim Budapeşte nerede, Budapeşte’ye nasıl gidilir konusuna. Budapeşte, uçakla İstanbul’dan ortalama 1 saat 25 dakika sürüyor. Farklı Avrupa şehirlerinden de Budapeşte’ye tren ya da otobüs ile geçebilirsiniz.

Budapeşte’ye gitmeyi planlıyorsanız kesinlikle etrafındaki şehirleri de görmenizi öneririm. Burada en popüler şehir olan Prag ile Budapeşte arasında 2 saatte bir tren seferi gerçekleşiyor. Prag’a giderseniz ya da Budapeşte’ye giderseniz tren ile rahatlıkla bu iki şehir arası geçiş yapabilirsiniz. Sadece Prag değil. Viyana’dan, Bratislava’dan, Berlin’den  rahatlıkla tren ile Budapeşte’ye geçebilirsiniz. Aynı şekilde Budapeşte’den bu şehirlere de gidebilirsiniz.

Budapeşte Nerede, Budapeşte'ye nasıl gidilir

Budapeşte metro ağı

Benim size önerim şehir içinde kesinlikle metro kullanmanız. Budapeşte metro ağı Avrupa’nın en eski metro ağlarından biri. Metro ile şehrin bir ucundan diğer ucuna son derece hızlı ve kolayca gidebiliyorsunuz. Metro 4 hattan oluşuyor ve en güzel yanı burada gezilecek yerlerin hemen hemen hepsine yakın durağı olması. Böylece yürümek istemeyenler için son derece pratik ve kolay bir ulaşım sağlıyor. Biz seyahatimiz boyunca ulaşımda metro kullandık ve son derece hızlı olduğunu gördük. Otobüs ve tramvay da şehirde ulaşım için farklı alternatifler. Ancak en hızlısı metro diyebilirim.

Otel rezervasyonlarınızı booking'den yapabilirsiniz.
 

Ozgul Sunar

En büyük tutkusu seyahat etmek olan bir yay burcu kadını ve gördüklerini anlatmaktan keyif alan bir gezgin :)

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.