Brüksel Gezi Rehberi

Avrupa’nın adeta incisi olan Brüksel görmeye ve gezmeye değer şehirlerden biridir. Burada Brüksel gezi rehberi hakkında birbirinden kıymetli bilgilere ulaşabilirsiniz. Öncelikle Brüksel oldukça eğlenceli ve keyifli bir şehirdir. Belçika’nın başkenti olan bu küçük şehir bir kaç Avrupa şehri görmek isteyenler tarafından daha çok tercih edilir. Yani Paris’i ya da Amsterdam’ı görmeye gittiniz. Atlayıp trene Brükseli’de görmeye gidebilirsiniz.

brüksel gezi rehberi

Şehirde gezilecek pek çok yapı ve tarihi bina yer alıyor. Bu yapıları gezerek Brüksel hakkında bilgilere sahip olabilirsiniz. Yukarıda bahsettiğim gibi Brüksel’in en büyük özelliği pek çok önemli Avrupa şehrine olan yakınlığı ve kolay ulaşımı. Buradan trenle pek çok Avrupa şehrine kolayca gidebilirsiniz. Brüksel’in diğer bir önemli özelliği ise Avrupa birliğine ait pek çok kuruma ev sahipliği yapıyor olmasıdır.

Şehirde yer alan pek çok yapı Unesco dünya mirası listesinde yer almaktadır. Şehir ayrıca Avrupa birliğinin de başkenti olarak kabul edilir. 19. Yüzyılda ciddi hasarlar alan şehir hızla kendini toparlamış ve günümüzdeki haline dönmüştür. Ancak gene de o günlerin izlerine şehirde gezerken pek çok yerde denk gelirsiniz. Orta çağ ile 21. Yüzyıl esintilerini bir arada yansıtan şehir farklı bir görselliğe sahiptir.

brüksel nasıl bir şehir

Brüksel 7. Yüzyılda kurulmuştur bu nedenle pek çok Avrupa şehrine nazaran oldukça gençtir. Tüm tarihi boyunca şehir genelde kendi hükümdarları tarafından zarara uğratılmıştır. Pek çok kez yıkım ve zarar görse de her seferinde kendini oldukça güzel bir şekilde toparlamayı başarmıştır.

Brüksel’de 2 toplumun etkilerini hemen hissedersiniz. Bunlar Fransızlar ve Hollandalılardır. Şehrin yüzde sekseni fransızca konuşurken geri kalanı Hollanda dili olan flemenkçe konuşur. Brüksel gezisi yapanların en çok bahsettikleri konu meşhur çikolatalarıdır. Çünkü Brüksel lezzetli çikolataları ile meşhurdur ve sokakları da resmen çikolata kokar. Büyülü ve lezzetli bir şehir anlayacağınız. Brüksel’de konaklama önerilerime buradan ulaşabilirsiniz.

Otel rezervasyonlarınızı booking'den yapabilirsiniz.
 

Ozgul Sunar

En büyük tutkusu seyahat etmek olan bir yay burcu kadını ve gördüklerini anlatmaktan keyif alan bir gezgin :)

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.