Barcelona La rambla caddesi

Barcelona La rambla caddesi Hakkında Detaylı Bilgi

Barcelona gezilecek özel tarihi binalarının yanı sıra modern yapısı ile kendisini görmeye gelen her tarzdan insana hitap eden bir şehirdir. Barcelona’nın en ünlü caddelerinden biri olan la rambla caddesi gerçekten görmeye değer son derece güzel ve gösterişli bir caddedir.

barcelonada görülecek en güzel yerler - Barcelona La rambla caddesi

Cadde oldukça işlek bir meydan olan plaça de catalunya meydanı ile kolombus anıtını birbirine bağlar. Cadde son derece güzel ve son derece keyiflidir. Farklı olarak burada trafik caddenin iki tarafından akar. Yayalara ise caddenin ortası ayrılmıştır.

La rambla caddesinde ağaçların güzel gölgesi eşliğinde ve sokak sanatçılarının kulaklarınıza hitap eden eşsiz müzikleri eşliğinde ve bir sürü çiçekçinin burnunuza hitap eden birbirinden farklı ve güzel çiçekleri eşliğinde eşsiz yürüyüşler gerçekleştirebilir, dilerseniz de cadde de yer alan büfelerden atıştırmalık bir şeyler alıp karnınızı bu güzel caddede doyurabilirsiniz.

Barcelona La rambla caddesinin kısımları

La rambla caddesi sadece Barcelona’yı gezmeye gelen turistlerin ilgi duyduğu bir yer değildir. Yerel halk da sıklıkla bu caddeye gezmek ve keyifli yürüyüşler yapmak için gelir.

La rambla caddesi ilk yapıldığında bugünkü görünümünde değildi. Oldukça küçük bir caddeydi. 19. Yüzyılda şehir duvarları yıkılınca cadde bugünkü geniş görünümüne kavuştu.

Barcelona La rambla caddesi hakkında bilgi

La rambla caddesi 5 kısımdan oluşur ve her kısmın kendine has bir özelliği vardır. La rambla caddesinde yer alan bu kısımlar;

Rambla de canaletes

La rambla caddesinin ilk kısmıdır. Buranın en büyük özelliği ise gittiğinizde burada karşınıza çıkacak olan bir çeşmedir. Bu çeşmenin adı canalete çeşmesidir. İsmini de zaten bu çeşmeden alır. Bi efsaneye göre bu çeşmeden su içenlerin tekrar Barcelona’ya geleceğine inanılır. Buraya gittiğinizde zaten çeşmeden su içmek için birbiri ile yarışan turistleri göreceksiniz.

Barcelona La rambla caddesi - Rambla de canaletes

Rambla dels estudis

Bu da caddenin 2. kısmıdır. ismini ise 16. Yüzyılda yapılmış olan bir üniversiteden almıştır.

Barcelona La rambla caddesi - Rambla dels estudis

Rambla de sant josep

Burası da caddenin 3. kısmıdır. Adını 1900 lü yıllarda yıkılan bir manastırdan alır. Pek çok kişi caddenin bu bölümünü çok beğenir. Çünkü caddenin en çok çiçeklerle kaplı olduğu alan burasıdır.

Barcelona La rambla caddesi - Rambla de sant josep

Rambla dels caputxins

Caddenin dördüncü kısmı da burasıdır. Tıpkı üçüncü kısmında olduğu gibi burası da adını yıkılan bir manastırdan almıştır. Ancak bu kısmın bir özelliği vardır. O da burada yer alan gran teatre del liceu Barcelona opera binasının burada olmasıdır.

Barcelona La rambla caddesi - Rambla dels caputxins

Rambla de santa monica

Caddenin 5. kısmıdır. Burası da önceden manastır olan ve sonrasında da müzeye dönüştürülen bir yerden adını alır. Caddenin bu bölümünden kolombus anıtına ulaşabilirsiniz.

Barcelona La rambla caddesi - Rambla de santa monica

Caddeden port vell yönüne doğru yürümeye devam ederseniz tiyatroların, mağazaların, sinemaların ve bir akvaryumun bulunduğu rambla de mar kısmına ulaşabilirsiniz.

Caddenin ortasında ise birbirinden güzel meyvelerin yer aldığı bir pazar olan la boqueria pazarı yer almaktadır. Caddeye gelmişken bu güzel pazarı da gezmeyi atlamayın derim.

Barcelona-La-rambla-caddesi-barcelona-la-boqueria-pazarı.jpg

Eğer hediyelik eşya satın almak istiyorsanız da cadde üzerinde birbirinden güzel ve renkli hediyelikler satan pek çok mağaza göreceksiniz. Bu mağazalar pek çok turistin ilgi odağı oluyor. Siz de bu mağazalardan kendinize ya da sevdiklerinize hediyelik alabilirsiniz.

Otel rezervasyonlarınızı booking'den yapabilirsiniz.
 

Ozgul Sunar

En büyük tutkusu seyahat etmek olan bir yay burcu kadını ve gördüklerini anlatmaktan keyif alan bir gezgin :)

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.