Barcelona Katedrali

Barcelona Katedrali Hakkında Detaylı Bilgi

Gotik mimariden hoşlananlar bu katedrali çok beğeneceklerdir. Çünkü Barcelona katedrali Barcelona’da yer alan son derece gösterişli ve gotik bir yapıdır.

catedral de la santa cruz y santa eulalia katedrali - barcelona katedralinin fotoğrafları

Katedralin diğer  adı catedral de la santa cruz y santa eulalia katedralidır. 13. ve 15 yüzyıllarda inşa edilen bu katedralin büyük bir kısmı 14. yüzyılda tamamlanmıştır.

barcelona katedralinin gece fotoğrafı - catedral de la santa cruz y santa eulalia katedrali

Katedralin ön cephesini incelediğinizde neo gotik şeklinde tasarlanış ön cephesi sizi çok etkileyecek. Bu arada diğer bir ayrıntı da katedral daha önce inşa edilmiş bir şapel üzerine inşa edilmiş.

Barcelona’da gezilecek kiliseler ve katedraller arasında önemli bir yere sahiptir Barcelona katedrali. Etkilyeci ve farklı bir görüntüsü vardır.

barcelona katedralinin içi

Barcelona katedralinin hikayesi

Barcelona katedrali Romalılar zamanında şehit olan Eulalia of Barcelona’ya adanmıştır. Katedrale adını veren bu şahsın hikayesi ise oldukça ilginçtir. Bahar ayında Romalılar tarafından Eulalia çırılçıplak soyularak sokak ortasında bir yere bağlanmış ve orada ölüme terk edilmiştir. Ancak beklenmedik bir şekilde ve mevsim bahar olmasına rağmen yağan kar onun tüm vücudunu kaplamış ve onu korumuştur. Bunu gören Romalılar çok sinirlenir ve içi bıçaklarla dolu bir varilin içine kapatırlar Eulalia’yı. Şuan Eulalian’ın mezarı katedralin içerisinde yer almaktadır.

barcelonada gezilecek kilise ve katedraller - barcelona katedralinin içi

Barcelona katedrali içinde Türkleri ilgilendiren de bir şapel vardır. Şapellerden biri Christ of Lepanto’ya adanmıştır. 1571 yılında gerçekleşen leponto savaşı esnasında kullanılan bir gemide yer alan haç vardır burada. O dönemki katalan efasanesine göre geminin gövdesi savaşta son anda kurtulmuştur ve bu durumun Osmanlıların savaşta yenileceğine işaret olarak algılanmasına neden olmuştur.

Bracelonada gezilecek katedral ve kiliseler - barcelona katedrali - catedral de la santa cruz y santa eulalia katedrali

Otel rezervasyonlarınızı booking'den yapabilirsiniz.
 

Ozgul Sunar

En büyük tutkusu seyahat etmek olan bir yay burcu kadını ve gördüklerini anlatmaktan keyif alan bir gezgin :)

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.